Na placu apelowym przed budynkiem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 8 bm odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.
Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej uczcili pamięć tych, którym zawdzięczają własne państwo, dzięki którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.
W 105. rocznicę odrodzenia Rzeczpospolitej Polskiej dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Sokołowski podkreślił, że w tym podniosłym dniu oddajemy hołd tym, którzy własnym życiem zapłacili za miłość do Ojczyzny. " Niech pamięć o wielkich czynach Polaków, ich heroizmie i poświęceniu będzie najlepszym przykładem dla nas, w budowaniu bezpieczeństwa Polski, w utrwalaniu świadomości, że wolna i niepodległa Polska jest naszym wspólnym dobrem”.
W 105. rocznicę odrodzenia Rzeczpospolitej Polskiej wyróżniono żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz jednostek podporządkowanych.
***
Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Zostało ono ustanowione ku czci wielkiego wydarzenia, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości po ponad 120 latach niewoli.
Rocznica odzyskania niepodległości jest dla milionów Polaków okazją do manifestowania patriotyzmu, przywiązania do tradycji i dumy z polskiej historii.
Tego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Ten układ sił potwierdzono ponad pół roku później, podpisując traktat wersalski. Ówczesne uwarunkowania polityczne w Europie stworzyły więc możliwości odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Upamiętnienie tego dnia stało się tożsame ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę. Mimo że kwestia oficjalnego ustalenia granic Rzeczypospolitej wciąż była otwarta, po raz pierwszy oficjalne obchody zorganizowano w 1920 r., już po zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej. Warto jednak wspomnieć, że dopiero w 1937 r. uroczystościom nadano rangę święta państwowego. Do tego czasu było to święto o charakterze typowo wojskowym. DG RSZ
Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz, st. bsm. Bartłomiej Ciesielski