... ...

Dzięki technologii opartej na wiązkach laserowych, piechocińcy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej mogli zmierzyć się z przeciwnikiem w wirtualnej rzeczywistości. Wszystko dzięki laserowemu symulatorowi strzelań (LSS) Gamer, który trafił na wyposażenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

W styczniu w kompleksie Centralnego Ośrodka Zurbanizowanego w Wędrzynie żołnierze 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej odbywali szkolenie z wykorzystaniem Laserowego Systemu Strzelań (LSS). Gamer to kompleksowy system symulacji pola walki, który pozwala na prowadzenie dwustronnych, praktycznych zajęć taktycznych.

W 17 WBZ laserowe szkolenia są uzupełnieniem standardowych ćwiczeń i treningów. Pozwalają lepiej przygotować żołnierzy do wyzwań, jakie mogą napotkać współcześnie.

Zmotoryzowani z 1bpzmot mieli okazję przetestować kompleksowy system LSS. „Podczas ćwiczeń każdy żołnierzy miał na sobie kamizelkę z detektorem wiązki laserowej, hełm z nakładką, specjalną opaskę na ręce oraz broń wyposażoną w czujniki” – komentuje kierownik zajęć taktycznych z 1bpzmot, por. Jakub.

Aby szkolenie przypominało realne pole walki, zmotoryzowani wykorzystywali ślepą amunicję.  System umożliwia nie tylko identyfikację każdego strzelającego, ale również rejestruje celne trafienia i symuluje obrażenia ciała.

Ponadto dowódcy ćwiczącego pododdziału w czasie rzeczywistym mogli zweryfikować jakie działania, decyzje na poszczególnych etapach podejmowali żołnierze.

Nowe technologie dodają wojskowemu szkoleniu realizmu, wyzwalają prawdziwe emocje, chęć rywalizacji, pozwalają zdobyć bezcenne doświadczenie realnej walki.

kpt. Anna Dominiak
foto: st. szer. spec. Patryk