... ...
W dniach 24-25 maja br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu świętowało 6-lecie swojego istnienia. W ramach tegorocznych obchodów nie zabrakło wybuchów, wystrzałów, ale także i elementów patriotycznych w postaci koncertu oraz uroczystego apelu. 
 
„Święto jednostki wojskowej jest corocznym najważniejszym wydarzeniem dla każdego żołnierza. Cieszymy się, że tegoroczne obchody mogliśmy obchodzić wspólnie z toruńską społecznością, która jest niezwykle bliska naszym sercom. To właśnie dla mieszkańców tego miasta przygotowaliśmy otwartą formułę naszych wydarzeń, po to aby mogli zobaczyć jak działamy i być pewni, że gdy zajdzie taka potrzeba będą mogli na nas liczyć.” – powiedział płk dr Przemysław Żukowski komendant Centrum Szkolenia WOT.
 
Tegoroczne święto toruńscy terytorialsi rozpoczęli od przeprowadzenia bojowych zajęć metodycznych na pobliskim poligonie. Zgromadzeni goście na czele z Dowódcą Gwardii Narodowej Stanu Illinois – generałem Rodneyem Boydem obserwowali działanie żołnierzy plutonu lekkiej piechoty współpracującego z wojskami operacyjnymi jak i siłami sojuszniczymi. W czasie zorganizowanych zajęć terytorialsi zaprezentowali m.in. praktyczne wykorzystanie systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, granatników M-72, karabinów maszynowych UKM-2000 czy też karabinów wyborowych. 
 
 
„Co znaczy relacja między Polską, a USA? Znaczy wiele. Jeśli chcemy mieć dobre szkolenie to musimy ze sobą współpracować. Musimy umieć tak samo współpracować jeśli przyjdzie nam walczyć razem na wojnie. Dzisiaj to wszystko wzorowo zadziałało. To było dobre szkolenie. Efektywne szkolenie, w którym żołnierze trafili we wszystkie cele. Pokazało ono także, że żołnierze potrafią pracować wydajnie i skutecznie wiedząc, że jesteśmy zawsze u ich boku.” - dodał gen. Rodney Boyd dowódca Gwardii Narodowej Stanu Illinois. 
 
Następnie święto CSWOT przeniosło się do toruńskich Jordanek gdzie przy pełnej sali gości swoje występy prezentował Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Blisko półtorej godzinny koncert galowy poprzedzony został premierą przygotowanego filmu dokumentalnego o przyjaciółce Centrum – mjr. Kazimierze Zańczuk ps. „Kruszynce” byłej łączniczce i sanitariuszce Armii Krajowej. 
 
„Toruńskim szkoleniowcom i samym terytorialsom wszyscy przekazujemy moc życzeń i sympatii. Mam nadzieję, że jesteście Państwo szczęśliwi i radośni z tego, że ceniące Was toruńskie środowisko wojskowe oraz cały Toruń okazują swojej najmłodszej formacji należne honory. Zawsze byliśmy też pod wrażeniem oficjalnych związków świętującej formacji z wojennym dziedzictwem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.” - w czasie koncertu mówił Adam Szponka, zastępca prezydenta Torunia.
 
Sobotnie wydarzenia CSWOT rozpoczął na sportowo. Z okazji przygotowanego święta kilkudziesięciu biegaczy wzięło udział w zorganizowanym we współpracy z Dyrekcją Lasów Państwowych z Torunia biegu terenowym z przeszkodami pod nazwą „Przybij Piątkę z CSWOT”. Następnie po wręczeniu nagród i medali ciężar uroczystości przeniósł się na Rynek Nowomiejski, na którym dla wszystkich przybyłych mieszkańców czekała moc atrakcji.  W ramach przygotowanego pokazu można było zobaczyć sprzęt i wyposażenie wojskowe wykorzystywane na co dzień przez żołnierzy oraz współpracujące służby mundurowe, spróbować swoich sił strzeleckich na trenażerze cyklop czy też skosztować gulaszu myśliwskiego przygotowanego przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Toruniu. 
 
Głównym elementem tegorocznych obchodów był uroczysty apel, w ramach którego komendant Centrum Szkolenia WOT podziękował żołnierzom i pracownikom za codzienny wysiłek i trud związany z pełnioną służbą. Apel był też doskonałą okazją do uroczystego wręczenia awansów, medali oraz wyróżnień, a całą uroczystości zakończyła wojskowa defilada. 
 
por. Krzysztof Wójcik