... ...

Podczas pobytu w USA Prezydent RP złożył wizytę w Forcie Stewart, gdzie stacjonuje 3. Dywizja Piechoty Armii Amerykańskiej. Żołnierze tej dywizji służą też w Polsce.

W Fort Stewart Andrzej Duda wziął udział w demonstracji czołgu M1A2 Abrams oraz śmigłowca szturmowego AH64 Apache.

Prezydent podkreślił, że 96 zamówionych w USA śmigłowców Apache zastąpi postsowieckie śmigłowce, które do tej pory służyły w polskiej armii i których większość Polska przekazała Ukrainie. 

Jak ocenił, wizyta w Fort Stewart ma niezwykły wymiar, jeśli chodzi o modernizację polskiej armii.  Prezydent podziękował wszystkim żołnierzom amerykańskim za ich obecność w Polsce, za to, że w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i sojuszu z Polską, a także o to że  sprawują straż nad naszym bezpieczeństwem wspólnie z naszymi żołnierzami – powiedział.

Fort Stewart został nazwany na cześć gen. bryg. Daniela Stewarta, amerykańskiego bohatera wojny o niepodległość i przywódcy politycznego z hrabstwa Liberty w stanie Georgia. To największa baza wojskowa na wschód od rzeki Missisipi. 3. Dywizja Piechoty, która tu stacjonuje to najbardziej zmodernizowana formacja w armii amerykańskiej, w pełni wyszkolona i gotowa do misji.

Około 4,5 tys. żołnierzy ze sztabu 3. Dywizji Piechoty, Brygady Artylerii 3. Dywizji Piechoty, Brygady Wsparcia 3. Dywizji Piechoty i 2. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego rozmieszczonych jest w całej Europie, m.in. w Polsce, by wspierać sojuszników NATO i szkolić się z siłami państw gospodarzy w celu budowania gotowości i interoperacyjności. 

źródło: prezydent.pl

zdjęcie:  Jakub Szymczuk ( KPRP)