... ...

10 listopada, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, minister Mariusz Błaszczak wręczył nagrody, medale i wyróżnienia żołnierzom Wojska Polskiego za nienaganną służbę oraz bohaterstwo, ofiarność i odwagę w ratowaniu życia ludzkiego.

Szef MON wyróżnił trzy jednostki Wojska Polskiego tytułem „Przodujący Oddział Wojska Polskiego". To zaszczytne wyróżnienie otrzymały: 1. Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego. W przededniu Narodowego Święta Niepodległości minister wyróżnił również żołnierzy i wybrane jednostki wpisem do Księgi Honorowej Wojska Polskiego. Siedmiu żołnierzy, którzy często z narażeniem własnego zdrowia i życia, nieśli pomoc potrzebującym otrzymało dziś od ministra nagrody finansowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się żołnierze, którzy ratowali poszkodowanych z pożarów oraz wypadków drogowych.

Żołnierze Wojska Polskiego od 2021 roku, od momentu kiedy Białoruś rozpoczęła ataki hybrydowe na Polskę, wspierają Straż Graniczną w ochronie granicy. W ramach służby na granicy i wsparcia Straży Granicznej żołnierze patrolują pogranicze polsko-białoruskie. Zadania te realizują żołnierze wojsk operacyjnych oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze, którzy wzorowo pełnili służbę na granicy polsko-białoruskiej zostali wyróżnieni przez szefa MON odznakę „Za Ochronę Granicy Rzeczypospolitej Polskiej”. 

„Dziękuję za państwa służbę na granicy polsko-białoruskiej ,za odpieranie ataków hybrydowych, jakie wciąż dokonywane są z terytorium Białorusi na naszą Ojczyznę. Dziękuję też za postawę służby. Żołnierze reagują wtedy, gdy widzą, ze dzieje się coś złego, pomagają poszkodowanym, nie przechodzą obok, reagują. To jest niezwykle  istotna wartość i cecha, która wyróżnia żołnierzy Wojska Polskiego. Naśladujmy żołnierzy, bierzemy wzór z ich postawy. Pomagajmy i służmy innym. Niezwykle istotne jest to dla naszej przyszłości” – zaznaczył podczas uroczystości szef MON. 

Uroczysta zbiórka była również okazją do wręczenia medali "Za Zasługi dla Obronności Kraju”.  MON, Ry

zdjęcie: Maciej Nędzynski ( CO MON)