... ...

Wzmocnienie współpracy wojskowej Polski i Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w obronie powietrznej, zapowiedzieli premierzy Donald Tusk i Rishi Sunak, który poinformował także o zwiększeniu brytyjskich wydatków na obronę do 2,5 proc. PKB. Polski premier wezwał do wypracowania skoordynowanej polityki bezpieczeństwa całej Europy.

Sunak, który do kancelarii premiera przyjechał po wizycie brytyjskich żołnierzy sił NATO stacjonujących w Polsce, wyraził przekonanie, że konieczne jest zwiększenie wsparcia wojskowej udzielanego Ukrainie, stąd zapowiedź dodatkowych pół miliona funtów na ten cel. Poinformował również, że myśliwce Tajfun będą patrolować polską przestrzeń powietrzną. 

Rishi Sunak powiedział, że szefowie rządów rozmawiali m.in. o wykorzystaniu zablokowanych rosyjskich aktywów, o presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej oraz o współpracy energetycznej. - Jesteśmy sojusznikami na zawsze - powiedział w języku polskim. - Jesteśmy wielkimi potęgami wojskowymi, które pomagają Ukrainie - dodał. - Między Polską a Wielką Brytanią jest wielka więź, która buduje bezpieczeństwo - kontynuował.

We wtorek 23 kwietnia br.  premier Wielkiej Brytanii R. Sunak, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps oraz Sekretarz Generalny NATO J. Stoltenberg  odwiedzili  1 Warszawską  Brygadę Pancerną.

Wicepremier K. Kosinak-Kamysz, premier Wielkiej Brytanii i R. Sunak i sekretarz G. Shapps spotkali się z polskimi oraz brytyjskimi żołnierzami, którzy współdziałają ze sobą w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP.

                                        ***
Wielka Brytania jest jednym z kluczowych partnerów Polski w dziedzinie modernizacji Sił Zbrojnych RP. Brytyjskie technologie obronne wykorzystywane m.in. w polskich systemach przeciwlotniczych krótkiego zasięgu „Mała Narew” uzbrojone w wyspiarskie pociski rakietowe CAMM oraz przy budowie polskich fregat Miecznik. Współpracujemy także w inicjatywie dot. wzmocnienia potencjału w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - programie DIAMOND.

W ramach wsparcia militarnego w Polsce stacjonuje brytyjski system przeciwlotniczy Sky Sabre, który został rozlokowany w celu wzmocnienia sojuszniczej obrony powietrznej. Komponent brytyjski jest także ważnym elementem wzmocnienia wschodniej flanki NATO w ramach batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskim. MON, Ry

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON