... ...

23 stycznia 2024 roku przypadała XVI rocznica katastrofy wojskowego samolotu CASA C-295. Dokładnie 16 lat temu, pod Mirosławcem w woj. zachodniopomorskim, rozbił się samolot wojskowy CASA. Była to największa tragedia w dziejach naszego lotnictwa wojskowego.

Katastrofa wojskowego statku powietrznego CASA C-295M o numerze bocznym 019 z 13. eskadry lotnictwa transportowego z Krakowa miała miejsce 23 stycznia 2008 roku o godzinie 19:07 podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku wojskowym 12. Bazy Lotniczej (obecnie 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych) w Mirosławcu.

Samolot leciał z Warszawy, przez Powidz i Krzesiny do Mirosławca, a następnie miał udać się do Świdwina i zakończyć lot w Krakowie. CASA dwukrotnie podchodziła do lądowania w Mirosławcu. Samolot spadł na teren lasu przy tamtejszym lotnisku i  zapalił się. W katastrofie śmierć poniosły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie – żołnierze Sił Powietrznych: 16 pasażerów oraz 4 członków załogi. Ich nagła śmierć była wielką stratą zarówno dla ich najbliższych jak i całego Wojska Polskiego.

W związku z  rocznicą tego tragicznego wydarzenia w dn. 23.01.2024 r. w godzinach przedpołudniowych delegacja Lotniczej Akademii Wojskowej na czele z rektorem-komendantem LAW gen. bryg. pil. dr. inż. Krzysztofem Curem udała się do pobliskiej miejscowości Opactwo aby uczcić pamięć jednej z ofiar katastrofy poprzez złożenie wieńca i zapalenie symbolicznego znicza na grobie uczestnika nieszczęśliwego lotu mjr. pil. Leszka Ziemskiego.

Również tego samego dnia w godzinach wieczornych w głównych obchodach rocznicowych w Mirosławcu Komendant-Rektor LAW wraz z podchorążymi wziął udział w ceremonii upamiętniającej to tragiczne wydarzenie.

Cześć Ich pamięci!

źródło: LAW
 
fot. Przemysław Grabiński/Polskie Radio Koszalin, LAW