... ...

Współcześnie teren zurbanizowany jest najczęstszym polem walki, dlatego żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej regularnie odbywają szkolenia w mieście.

W październiku wieś — Święty Wojciech koło Międzyrzecza ponownie stała się areną wojskowych manewrów. Żołnierze z 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej permanentnie wychodzą poza place ćwiczeń, strzelnice, aby środowisko, w którym trenują było jak najbardziej realne.
Patrole piesze w terenie zurbanizowanym mają kluczowe znaczenie podczas działań wojskowych prowadzonych w miastach. Walka ze względu na umiejscowienie jest skomplikowana. Wymaga od żołnierzy umiejętności bojowych oraz dostosowania do zmieniających się sytuacji m.in. analizy pod względem taktycznym terenu działań, planowania i sposobu podejścia do budynków, reakcji na kontakt ogniowy, manewru pod ogniem nieprzyjaciela oraz działań rozpoznawczych.

„W ramach zajęć ujednolicamy procedury, które gwarantują skuteczność działania. Ponadto nabieramy umiejętności prawidłowego reagowania na bezpośredni kontakt z przeciwnikiem” – komentuje jeden z instruktorów szkolenia, sierż. Karol. 

Obecnie elementy prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym są jednym ze składowych wyszkolenia żołnierzy 17WBZ.

Tekst: por. Anna Dominiak
Zdjęcia: st. szer. spec. Patryk Szymaniec