... ...

W połowie maja w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” odbyło się szkolenie górskie zwiadowców z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Zwiadowcy z 17 WBZ zakończyli dwutygodniowe szkolenie górskie w Dusznikach Zdrój. Kompania rozpoznawcza cyklicznie realizuje treningi ze wspinaczki i ratownictwa górskiego, utrzymując tym samym wysoki poziom wyszkolenia w tej dziedzinie.

I tym razem żołnierze z Międzyrzecza szkolenie rozpoczęli od kilkudziesięcio kilometrowego marszu kondycyjnego. Kolejnym zagadnieniem była wspinaczka górska. Po kilku godzinach teorii, pod czujnym okiem instruktorów, zwiadowcy rozpoczęli zjazdy po linie oraz tzw. jumarowanie, trenowali klasyczną wspinaczkę, a także budowali kolejkę tyrolską, za pomocą której ewakuowano sprzęt i żołnierzy.

„Teren górski jest specyficzny, trudny do prowadzenia wszelkiego rodzajów działań dlatego szkolenie tego typu nie tylko uczy nowych umiejętności, ale również buduje w żołnierzach poczucie jedności”. – mówi jeden z dowódców drużyn.

kpt. Anna Dominiak
foto: 17 WBZ