czwartek, 21 marzec 2019 21:06

Nowości VRTechnology: Multimedialny trenażer strzelecki MTS

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Spółka VRTechnology opracowała pierwszy całkowicie polski Multimedialny Trenażer Strzelecki (MTS), który współpracuje nie tylko z bronią standardową, ale także systemem symulacji laserowej. Charakteryzuje się wbudowanymi programami strzelań zgodnymi z wymogami formacji mundurowej. MTS został już wdrożony w uczelniach wojskowych, jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach

Gliwicka spółka koncentruje się głównie na tworzeniu i udoskonalaniu systemów szkoleniowych i symulatorów opartych na wirtualnej rzeczywistości. W przypadku MTS wykorzystano doświadczenia spółki przy realizacji – jako członek konsorcjum - dwóch projektów wspieranych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju: „Wirtualny Symulator Działań Ochronnych Służby Ochrony Państwa” oraz „Wirtualne interaktywne centrum doskonalenia kompetencji zawodowych funkcjonariuszy Straży Granicznej”.

Celem opracowania MTS było zwiększenie dostępu do szkoleń strzeleckich. Klasyczne strzelnice na broń palną muszą spełniać odpowiednie wymagania w zakresie bezpieczeństwa, co nie zawsze może być spełnione w bezpośrednim sąsiedztwie np. jednostek wojskowych. Z tego powodu często wyjazdy na szkolenia strzeleckie wiążą z długotrwałymi i uciążliwymi wyjazdami. Zaletą systemu VRTechnology jest więc możliwość zastosowania w miejscach, w których do tej pory nie było dostępu do strzelnic. Ponadto z wirtualnego szkolenia mogą też korzystać strzelcy niezależnie od poziomu ich zaawansowania.

MTS opracowano w dwóch podstawowych wersjach: bojowej i laserowej. Wersja bojowa służy do przeprowadzania szkoleń z wykorzystaniem klasycznej broni palnej. Z kolei wersja laserowa wykorzystuje odpowiednio dostosowaną replikę broni z zainstalowanym systemem laserowym służącym do określenia celności i właściwości dokonanego strzału. Dodatkowo, istnieje możliwość połączenia obu wersji i wykorzystania hybrydowego trenażera bojowo-laserowego.

Sercem MTS jest system komputerowy, który łączy ze sobą m.in. elementy zobrazowania, kontroli broni, analizy wyników i zarządzania treningiem strzeleckim. Wyniki treningu są odnoszone w systemie zobrazowania w czasie rzeczywistym, co pozwala na natychmiastową analizę i ewentualną poprawę użytkownika przy kolejnym strzale.

Jest to system modułowy. A to oznacza, że korzystając z pojedynczego modułu wersji bojowej przeprowadza się szkolenia dla jednego, a nawet czterech strzelców jednocześnie. Dodatkowo, moduł komunikacji sieciowej pozwala na łączenie treningów przeprowadzanych przez kilka zespołów, także w ramach rywalizacji.

MTS zawiera rozbudowany moduł After Action Review (AAR), służący do podsumowania wyników prowadzonych ćwiczeń. Specjalne algorytmy umożliwiają detekcję trafień z broni palnej i replik laserowych, bez konieczności ingerencji w budowę strzelnicy w celu zabudowy specjalnych ekranów, detektorów, itp.

- Warto podkreślić, że to rozwiązanie usprawnia pracę instruktorów nawet o połowę, bowiem wykonywane przez nich czynności „administracyjne” są w systemie prowadzone w sposób zautomatyzowany - podkreśla dr inż. Karol Jędrasiak z VRTechnology.

MTS zawiera m.in. takie funkcje jak automatyczne zliczanie trafień, punktów, średniego punktu trafienia oraz gromadzenia dokumentacji w formie cyfrowej, z możliwością wyszukiwania. System jest wyposażony w czytnik kart, dzięki czemu może zostać zintegrowany z istniejącymi rozwiązaniami kontroli dostępu, co dodatkowo usprawnia korzystanie z systemu i wprowadzanie wyników. Cyfrowa dokumentacja pozwala na oszczędzenie kosztów związanych z utrzymywaniem dokumentów, ponadto pozwala na łatwe porównywanie wyników poszczególnych strzelców i dalsze doskonalenie i profesjonalizację kompetencji strzeleckich.

System daje możliwość prowadzenia nie tylko treningów strzeleckich statycznych, ale również dynamicznych. MTS pozwala na prowadzenie szkolenia z taktyki i techniki interwencji, treningów indywidualnych i grupowych (np. drużyny piechoty), a także treningów sytuacyjnych z wykorzystaniem realnych nagrań. Prowadzący ćwiczenie ma możliwość dynamicznej modyfikacji scenariusza, co pozwala na dostosowanie ćwiczenia do różnych rezultatów działania osoby trenującej.

Dodatkowe moduły MTS pozwalają na prowadzenie szkoleń z uwzględnieniem określonych warunków otoczenia. Do ćwiczeń strzeleckich można uwzględnić m.in. generator hałasu czy dymu. Istnieje także możliwość symulowania wiatru o regulowanej prędkości czy też dostosowania temperatury do scenariusza ćwiczenia. Dodatkowo, system ma możliwość symulowania trybu noktowizyjnego – zarówno wyświetlania obrazu zbliżonego do tego w goglach przez system zobrazowania, jak i prowadzenia ćwiczeń w realnych goglach noktowizyjnych.

W przeciwieństwie do zagranicznych rozwiązań zespół serwisowy producenta jest polski, co skutkuje znacząco krótszymi czasami reakcji w przypadku prowadzenia prac konserwacyjnych i serwisowych. Istnieje również możliwość wsparcia z zakresu wykorzystania MTS w przypadku np. zatrudniania nowych instruktorów w formacji mundurowej.

Do tej pory MTS wdrożono m. in. w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz przy współpracy z ZM Tarnów S.A. w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz czterech jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej. Oferowane przez VRTechnology rozwiązanie jest ustawicznie rozwijane na bazie technologii wypracowywanych w ramach projektów badawczo-rozwojowych, realizowanych z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa.

 

Czytany 558 razy Ostatnio zmieniany piątek, 22 marzec 2019 18:22

Skomentuj