wtorek, 09 kwiecień 2019 06:04

Podwyżki pracowników wojska - sprawa niezakończona?

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Związki zawodowe zrzeszające pracowników wojska nie mogą się pogodzić z decyzją szefa MON z 19 marca br. o podwyższeniu przeciętnego ich wynagrodzenia o 300 zł brutto, z wyrównaniem od stycznia tego roku. Podwyżki mają być wypłacone do 30 kwietnia br. Zapowiadają protesty i ślą listy do państw członkowskich NATO oraz najwyższych władz naszego kraju informujące o sytuacji socjalno-bytowej pracowników cywilnych.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Główny NSZZ Pracowników Wojska podjął uchwalę o m.in. przeprowadzeniu konsultacji w sprawie wszczęcia sporu zbiorowego z pracodawcami wojskowymi oraz zorganizowaniu w I połowie maja br. pikiety przed siedzibą MON.

Podstawą tych działań była pogarszającą się sytuacja materialna pracowników resortu obrony, utrzymywanie do 1000 zł. dysproporcji płacowych na niekorzyść pracowników wojska w stosunku do osób zatrudnionych w państwowej sferze budżetowej, a przede wszystkim brakiem dobrej woli kierownictwa MON do rozwiązania nabrzmiałego problemu niskich płac.

 • Informacje na temat sytuacji materialnej pracowników wojska – jak zapowiada ZG NSZZPW – mają trafić do: członków państw NATO,
 • prezydenta RP – zwierzchnika sił zbrojnych, z prośbą o pomoc w negocjacjach z MON,
  premiera oraz w terminie do 12 kwietnia - przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej z prośbą o zwołanie posiedzenia poświęconego sytuacji materialnej i bytowej pracowników .

Związkowców szczególnie irytuje samozadowolenie kierownictwa MON z podjętych decyzji. Niedawno Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej mówił w Polskim Radiu 24 o określonych zobowiązań budżetowych, bowiem w tegorocznym budżecie MON nie planowano wyższych podwyżek. Przypomniał również o jednorazowej nagrodzie w kwocie 1000 zł, która ma być wypłacona z okazji Święta Wojska Polskiego oraz obiecał, że MON podejmie zabiegi, by w roku 2020 przeciętne podwyżki dla pracowników wojska wyniosły 500 zł.

Przy okazji wiceszef MON przypomniał, że od 1 stycznia 2016 roku wynagrodzenie pracowników cywilnych wojska wzrosło średnio - w przeliczeniu na etat - o blisko 1000 zł. Nie mówił, że poprzednia ekipa z prawicowej koalicji rządzącej obiecała w maju 2016 r. coroczne zwiększanie limitu środków na wynagrodzenia o 5 proc. ponad ustawowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w latach 2017-2019. I z tego zobowiązania w tym roku się nie wywiązano, bowiem wszyscy pracownicy cywilni w służbach mundurowych, i nie tylko, otrzymali wynagrodzenia o ok. pięćset zł wyższe niż w ubiegłym roku. Na przykład w więziennictwie – po dwóch podwyżkach w tym roku (300 zł i 250 zł ) – pracownicy mają na przyszły rok już zagwarantowane podwyżki w wysokości 400 zł. Dlatego wszystkie związki zawodowego w zawartym porozumieniu podtrzymały postulat podwyżki o 550 zł w roku bieżącym i potrzebie kształtowania wydatków od przyszłego roku na poziomie 8 proc. budżetu MON. Kolejnych rozmów ze stroną społeczną MON już nie podjął.

Związek Pracowników Wojska „Tarcza” informuje na swojej stronie braku dobrej woli i elastyczności ze strony MON podczas kilkakrotnych negocjacji, które odbyły się w resorcie obrony narodowej. Takim przykładem jest los zgłoszonej 23 stycznia propozycji podwyżki o 600 zł od lipca br. Wiceminister Skurkiewicz uznał, że to dobry pomysł pod warunkiem, że strona społeczna zgodzi się na podwyżkę o 200 zł w 2020 roku. Tego związkowcy nie mogli zaakceptować. ZPW „Tarcza” wskazuje na podjęte przez MON próby rozbicia jedności związkowej, czego przykładem była próba osobnych rozmów z NSZZPW, NSZZ „Solidarnością” oraz Krajowym Komitetem Koordynacyjnych, w skład których wchodzi pięć organizacji zrzeszającej pracowników wojska.

Związkowcy uważają, że sposób ustalenia i przekazania do wiadomości tegorocznych podwyżek był ze wszech miar nieprawidłowy, co potwierdzają emocje niektórych działaczy i szeregowych pracowników. Z kolei resort obrony chciał jak najszybciej zakończyć dyskusję nad tegorocznymi podwyżkami, zwłaszcza wobec protestu nauczycieli. Za kilkanaście tygodni, kiedy roczną się prace nad przyszłorocznym budżetem państwa, MON najpewniej ogłosi przed kampanią wyborczą do parlamentami o podwyżkach pracowników wojska w kwocie 500 zł. O żołnierzach zawodowych też będą pamiętać.

Wolin

Zdjęcie: ZPW "Tarcza"

Czytany 3750 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 kwiecień 2019 06:17

8 komentarzy

 • Link do komentarza Prcyw wtorek, 23 kwiecień 2019 19:57 napisane przez Prcyw

  Pracownicy sw nie dostali jeszcze nic związki sw walczyły o podwyżki dla funkcjonariuszy a pracowników mają głęboko gdzieś skoro funkcjonariuszom wypłacili to cywile kiedyś tam dostaną i jest ok nikt nikogo nie ponagla a ze odwalana jest ta sama robota a za więcej niż połowę mniejsza kase to tez każdy ma w dupie a przewodniczący związków najgłębiej

 • Link do komentarza BRUNON piątek, 12 kwiecień 2019 11:42 napisane przez BRUNON

  Do Robert.
  Czego ty człowieku na tej stronie szukasz? Pracy w resorcie ON? A może już pracujesz i czujesz się niedowartościowany, no ale skoro tak jest, to widocznie o nic z siebie nie dajesz i masz to, na co zasługujesz. Poza tym o jakich ty 3 tysiącach pensji piszesz? Z choinki się zerwałeś? Poczytaj (ze zrozumieniem oczywiście, no ale podejrzewam, że możesz mieć z tym problemy) to co napisał "Żołnierz w stanie...". To jest mądry i wyważony tekst, a nie twoje banialuki.

 • Link do komentarza Żołnierz w stanie ... czwartek, 11 kwiecień 2019 08:45 napisane przez Żołnierz w stanie ...

  Może już pora oczyścić resort z pracowników, którzy z wojskiem nie mają nic wspólnego (oprócz dojenia z kasy) a ponadto żołnierzy nazywają "zmanierowanymi byłymi trepami", "biedakami" itp. Moim zdaniem żołnierz po przejściu na emeryturę ma moralne prawo ubiegania się (i otrzymania w pierwszej kolejności) pracy w RON zgodnej z jego zainteresowaniami, umiejętnościami i kwalifikacjami. To samo powinno odnosić się do członków rodzin żołnierzy.
  Natomiast kandydat na pracownika RON powinien być szczegółowo sprawdzany przez odpowiednie służby ze swojego stosunku do służby wojskowej, przestrzegania zasad współżycia i równego traktowania obywateli i kultury osobistej.
  Wracając do tematu: podwyżka była zbyt niska w stosunku do innych służb mundurowych, oraz zapowiedzi MON. Uczciwy pracodawca jeśli mówi, że daje ponad 300zł, to daje np. 350. Tłumaczenie później, że dostaniecie 240zł brutto a reszta pójdzie na wyrównanie, skutki itp. to po prosu "robienie ze swojej gęby - cholewy". Co nie przystoi ani żołnierzowi, ani tym bardziej ministrowi. A brak współpracy MON ze stroną społeczną spowoduje tylko eskalację żądań w sprawie, którą i tak trzeba załatwić.

 • Link do komentarza Greg środa, 10 kwiecień 2019 19:49 napisane przez Greg

  Robercie napisz projekt ustawy w sprawie zakazu pracy dla emerytów lub zawieszania im emerytury na czas pracy, zbierz odpowiednią liczbę podpisów i złóż ten projekt w sejmie jako obywatelski , a może doczekasz się jej uchwalenia przez parlament. Tylko pamiętaj, że nie jest to możliwe, żeby ona dotyczyła tylko tych, których nazywasz "trepami". A później oczekuj dozgonnej wdzięczności wszystkich pracujących emerytów.
  Każdy ma prawo do tego co mu się należy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bez względu na to czy jest byłym żołnierzem zawodowym na emeryturze, czy emerytem wykonującym wcześniej inny zawód.

 • Link do komentarza Nie będę komentował bo chcę jeszcze pracować środa, 10 kwiecień 2019 05:51 napisane przez Nie będę komentował bo chcę jeszcze pracować

  Nie będę komentował bo chcę jeszcze pracować

 • Link do komentarza Anka wtorek, 09 kwiecień 2019 16:30 napisane przez Anka

  Jak traktują swoich weteranów tak traktują swoich pracowników....

 • Link do komentarza Pron9 wtorek, 09 kwiecień 2019 16:15 napisane przez Pron9

  300 zł to nie widziałem w tym roku podwyżki tylko 200 i to brutto. Teraz niech PO obieca nam 1000 zł od przyszłego roku jak wygra wybory i 42 tysiące pracowników plus ich rodziny będzie głosować na nich.
  ?po 10 latach pracy 2200 zł na rękę...

 • Link do komentarza Robert wtorek, 09 kwiecień 2019 15:49 napisane przez Robert

  Jestem za podwyżkami ale dla pracowników cywilnych którzy nie są zmanierowanymi byłymi trepami na emeryturze...Chcesz być trepie prac. cywilnym wojska, bądź ale zawieszenie emeryturę, bo najbardziej skarżą się biedaki którzy mają emerytury 3000 i pensji kolejne 3000.

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA