czwartek, 11 kwiecień 2019 05:26

Policjant z nazwiskiem na nowym mundurze galowym

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Policja wprowadza spore zmiany w umundurowaniu. Na razie są to identyfikatory imienne, ale wkrótce funkcjonariusze otrzymają nowe mundurowy galowe nawiązujące krojem i kolorem do tradycji przedwojennej policji granatowej. To z okazji setnej rocznicy utworzenia tej formacji. 

Plicjant z trzema tabliczkami imiennymi

Dwa dni temu weszły w życie przepisy, które powodują, że każdy funkcjonariusz będzie wyposażony w identyfikator metalowy obejmujący pierwszą literę imienia oraz nazwisko policjanta, a także dwa identyfikatory na taśmach z tkaniny. Te zmiany w umundurowaniu policjantów wynikają z nowelizacji rozporządzenia szefa MSWiA z 5 kwietnia  w sprawie umundurowania policjantów. (Dz. U z 8.04.2019, poz. 651).

Nowe przepisy mają na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących obowiązku noszenia przez policjantów znaku identyfikacji imiennej. Innymi słowy chodzi o zrobienie porządku z tzw. imiennikiem i wprowadzenie ujednoliconych norm umundurowania, które umożliwiają identyfikację funkcjonariusza w kontakcie z obywatelem.

W gestii policyjnych jednostek ma leżeć zapewnienie każdemu funkcjonariuszowi trzech tabliczek:
• metalowej ze znakiem identyfikacji indywidualnej policjanta,
• dwóch na taśmach z tkaniny, stanowiących znak identyfikacji imiennej.

Związkowe „nie” na zakup tabliczek z własnych środków

Wątpliwości co do braku znaków identyfikacji imiennej zgłaszała opozycja parlamentarna po głośnej akcji funkcjonariuszy policji w czasie demonstracji pod Sejmem w dniach 18-21 lipca 2018 r.

Na początku sierpnia 2018 r. do konsultacji w resorcie spraw wewnętrznych i administracji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia z 20 maja 2009 r. w ws. umundurowania policjantów. Wtedy proponowano zakup tabliczek przez funkcjonariuszy ze środków otrzymanych w ramach mundurówki. Zaproponowano także wyłączenie z tego obowiązku funkcjonariuszy w „szyku”, czyli pełniących służbę w tzw. pododdziałach zwartych. Do ich obowiązków należy m. in. ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie zgromadzeń i imprez masowych, przywracanie porządku publicznego w sytuacji, gdy dochodzi do zbiorowego naruszenia prawa.

Ostateczna wersja przepisów znacznie różni się pierwotnej propozycji. Przede wszystkim dzięki twardemu stanowisku policyjnych związkowców, funkcjonariusze nie muszą płacić za metalowe tabliczki i taśmy szczepne z własnej kieszeni. W sumie to ok. 3,5 mln zł oszczędności, bo na tyle resort spraw wewnętrznych oszacował koszty tej operacji.

Jak wynika nowych przepisów, policjant nosi znak identyfikacji imiennej w formie metalowej tabliczki zazwyczaj bezpośrednio nad prawą główną kieszenią:
• kurtki gabardynowej wyjściowej i koszuli wyjściowej letniej,
• kurtki gabardynowej galowej,
• koszuli służbowej i koszuli służbowej letniej.

Z kolei taśmę szczepną umieszcza się na:
• bluzie ćwiczebnej,
• koszulce polo z krótkim rękawem,
• kurtce służbowej letniej oraz na kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru,
• swetrze służbowym,
• ocieplaczu z polaru.

W policji zamiast antyterrorystów mamy kontrterrorystów. Dlatego kombinezon antyterrorysty od wtorku, 9 kwietnia, czyli wejścia w życie rozporządzenia jest kombinezonem kontrterrorysty.

Jednocześnie w należnościach policjantów pojawił się beret w kolorze granatowym, z wizerunkiem orła w kolorze srebrnym, z napisem POLICJA na czarnym tle, który noszą policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji oraz samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych i minersko-pirotechnicznych. 

Granatowe mundury galowe 

To nie wszystkie zmiany w umundurowaniu policjantów, które tym razem nie zostały uwzględnione w tych przepisach. Niedawno Komenda Główna Policji zaprezentowała nowe mundury galowe. Ich wzór nawiązuje do tradycji okresu 20-lecia międzywojennego. 

Jak podkreśla policja, kombinacja wybranych kolorów ma odróżniać policyjne wzory wyjściowe od innych służb. Nowe stroje dla policjantów będą się różnić od dotychczasowych krojem oraz kolorem. Teraz są niebieskie, a nowe będą granatowe. Wykończone są chabrowymi lamówkami oraz srebrnymi obszyciami. Ich guziki nawiązują do rytu guzików, które były przy mundurach policjantów w okresie międzywojennym. Nowy wygląd zyskało także nakrycie głowy, które wykonane zostało z sukna zgodnego z barwą tkaniny zasadniczej munduru. Wygląd spodni bezpośrednio odnosi się do rozwiązań przedwojennych przy jednoczesnym unowocześnieniu ich konstrukcji.  Z kolei kobieca spódnica zyskała bardziej współczesną formę, sięgającą poniżej linii kolana.

Wprowadzenie nowego umundurowania Polskiej Policji to część obchodów 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Mundury przeszły już konsultacje, teraz rozpoczyna się ich testowanie. Nowe umundurowanie w policji będzie wymieniane stopniowo. Jak zapowiedział rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka, nowe mundury galowe trafią do wszystkich funkcjonariuszy w ciągu 5-6 lat.Ch.
Zdjęcie: www.policja.pl

Czytany 2362 razy

8 komentarzy

 • Link do komentarza miki poniedziałek, 15 kwiecień 2019 16:48 napisane przez miki

  antek większość z tego co napisałeś nie rozumiesz, coś gdzieś tam usłyszałeś u swoich pisowskich ulubieńców i bezmyślnie powtarzasz

 • Link do komentarza antek sobota, 13 kwiecień 2019 12:09 napisane przez antek

  W końcu Milicja będzie wyglądała jak prawdziwa Policja a nie Milicja rodem z głębokiego PRL z domalowaną koroną na głowie orła u ubeka dziewula, zawady, borewicza, jaszczuka , zubka, żbika, sowy, rutkowskiego czy innego ubeckiego pachołka jak kierowca szalonego antka.

  I lepsze wzory z kapitalistycznej i demokratycznej 2RP niż z komunistycznego, zniewolonoego PRL i broniących ich lewackich dzieci resortowych z KO PO SLD PZPR ZSL N WIOSNY i RAZEM.

 • Link do komentarza mek sobota, 13 kwiecień 2019 05:58 napisane przez mek

  Czy policjant otrzyma ten mundur bezpłatnie czy jak żołnierz musi go sobie zakupić?

 • Link do komentarza Lukas czwartek, 11 kwiecień 2019 18:15 napisane przez Lukas

  Ludzie nawet w mundurach i furazerkach widzą spisek przeciwko ludzkości ?. Gratulacje

 • Link do komentarza mRob czwartek, 11 kwiecień 2019 12:39 napisane przez mRob

  Taśma nazywana kolokwialnie "rzepem" lub obco "velcro" to taśma sczepna (jej zadanie to sczepianie, a nie szczepienie). Dbajmy o język, proszę.
  A oddzielny temat to powoływanie się na tradycje, jak słusznie zauważył Marko, niechlubne. Począwszy od furażerek, a widoczne na zdjęciach czapki też mają nietypowy kształt - czyżby wzorem był Mussolini? Czy naprawdę tego chcemy? Chcemy usankcjonować nacjonalizm w mundurach? Podobają wam się furażerki spod Lenino i spodnie-bryczesy oraz czapki z deformacją dna jak u włoskich nazistów?
  I na okrasę miniatura flagi zaczerpnięta z wojskowego munduru polowego... W mojej ocenie - nie wygląda to dobrze, nie identyfikuję się z tym kierunkiem!

 • Link do komentarza Marek czwartek, 11 kwiecień 2019 09:31 napisane przez Marek

  Do marko.Z tymi identyfiaktorami w wojsku to był żart na Prima aprilis :)

 • Link do komentarza marko czwartek, 11 kwiecień 2019 07:49 napisane przez marko

  trochę dziwna sytuacja bo wojsko wycofuje się z identyfikatorów twierdząc, że jest to niezgodne z RODO, a Policja je wprowadza. Jedno państwo dwie instytucje mundurowe i wzajemnie wykluczająca się interpretacja zapisów RODO - ale tak to chyba tylko za rządów Pis. Co zaś do granatowej policji, to jej działania podczas II wojny światowej nie są godne do naśladowania, ale widać że Pis idzie w kierunku państwa wspierającego nacjonalizm :-(

 • Link do komentarza policjant czwartek, 11 kwiecień 2019 07:36 napisane przez policjant

  No nie wyglądają jak ciecie, ale jak chce się ośmieszyć formację to gratuluję

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA