×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images
niedziela, 04 październik 2015 08:09

Szeregowi zawodowi

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

 Korpus szeregowych zawodowych  istnieje od 1 lipca 2004 r. Powstał w celu  uzawodowienia stanowisk, które do tej pory przeznaczone były dla poborowych, powoływanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej. 

 W pierwszej kolejności uzawodowieniu podlegały wszystkie stanowiska młodszych specjalistów i kierowców zasadniczej służby wojskowej, wymagających długotrwałego i kosztownego szkolenia w centrach i ośrodkach szkolenia oraz część etatów dotychczas przewidzianych dla podoficerów zawodowych.

 Kto może być powołany 

 • żołnierz rezerwy, który ukończył gimnazjum, ma przygotowanie zawodowe, odbytą w pełnym wymiarze zasadniczą służbę wojskową oraz niezbędne kwalifikacje wymagane na stanowisku, na jakim ma pełnić służbę, potwierdzone przez wojskową komendę uzupełnień;
 • żołnierz nadterminowej zasadniczej służby wojskowej i zasadniczej służby wojskowej, który ukończył gimnazjum, ma przygotowanie zawodowe, niezbędne kwalifikacje wymagane na stanowisku, na jakim ma pełnić służbę, potwierdzone przez dowódcę jednostki wojskowej.

Ponadto do korpusu szeregowych zawodowych można powołać inne osoby, w tym również kobiety, z wykształceniem co najmniej gimnazjalnym posiadające szczególne kwalifikacje lub umiejętności potrzebne w korpusie osobowym, w jakim ma pełnić służbę. W tym przypadku, trzeba odbyć przeszkolenie wojskowe w jednostce wojskowej.

 Wymagane dokumenty

 W tym celu należy wypełnić  wniosek i złożyć  go w kancelarii jednostki wojskowej lub WKU (jeżeli jesteś żołnierzem rezerwy), gdzie uzyskasz szczegółowe informacje o zasadach i przebiegu służby w korpusie szeregowych zawodowych. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

 • życiorys,
 • odpis skrócony aktu urodzenia,
 • odpis dokumentu stwierdzającego posiadane wykształcenie (minimum ukończone gimnazjum),
 • poświadczenie o niekaralności z krajowego rejestru karnego,
 • kopię dowodu osobistego,
 • inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje i umiejętności niezbędne na planowanym do objęcia przez żołnierza stanowisku służbowym.

Po wydaniu rozkazu personalnego następuje podpisaniu kontraktu (na  okres do 6 lat) na pełnienie służby  terminowej, w którym określa się termin i miejsce służby rozpoczęcia służby oraz wydanie rozkazu o wyznaczeniu na stanowisko. 

                                           * * *                                                

5 kroków dla kandydata na szeregowego zawodowego:

 • Odwiedź WKU i wybierz dla siebie miejsce służby i wolne stanowisko,
 • Poddaj się badaniom lekarskim i psychologicznym,
 • Sprawdź swoją sprawność  fizyczną ( bieg na 3 km,  podciąganie na drążku, skłony  oraz bieg zygzakiem,
 • Porozmawiaj z dowódca jednostki wojskowej, w której przyjdzie Ci służyć,
 • Zbierz niezbędne dokumenty.

 Przydatne informacje: 

 1. Uprawnienia żołnierzy zawodowych w 2018 r.  >>>
 2. Nowe normy sprawności fizycznej w wojsku  obowiązujące od 2019 r.  >>> 

Zdęcie: st.chor. sztab. Rafał Mniedło (11 LDKP)

Czytany 15437 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 listopad 2018 21:48
Więcej w tej kategorii: Rekrutacja na uczelnie wojskowe »

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA