header portal

środa, 28 listopad 2018 06:26

Płatnych nadgodzin w wojsku nie będzie?

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Udzielenie czasu wolnego, w związku z przekroczeniem norm czasu służby, powinno nastąpić w najbliższym tygodniu, nie później jednak niż w ciągu czteromiesięcznego, a ostatecznie ośmiomiesięcznego okresu rozliczeniowego - poinformował wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w odpowiedzi na interpelację poselską Pawła Szramki ws. nieprecyzyjnych przepisów dotyczących czasu służby żołnierzy. Zmian przepisów nie zapowiedział, ani płacenia za nadgodziny, pomimo podpisanych niedawno porozumień w innych służbach mundurowych. 

Zdaniem posła z ugrupowania Kukiz’15, przepisy dotyczące czasu służby kadry zawodowej WP wymagają zmian , bo są nieprecyzyjne. Obecne przepisy nie przewidują np. przedłużenia 8 miesięcznego okresu rozliczeniowego, ani zapłaty za nadgodziny. Roszczenia są możliwe, ale nikt z żołnierzy nie zaskarży dowódcy.

Jak rozliczyć nagrodzone nadgodziny?

Interpelację w tej sprawie (nr 25956 ) poseł Paweł Szramka złożył we wrześniu W imieniu żołnierzy zawodowych zwrócił się on do szefa MON o analizę i rozstrzygnięcie nieprecyzyjnych przepisów zawartych w ustawie pragmatycznej oraz rozporządzeniu MON z 26 czerwca 2008 r. w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych, które – jego zdaniem - mają wpływ na funkcjonowanie i morale kadry zawodowej.

W przepisach wykonawczych do pragmatyki przewidziano bowiem, że żołnierzowi, który na polecenie dowódcy jednostki wojskowej lub osoby przez niego upoważnionej wykonywał zadania służbowe w wymiarze przekraczającym w danym tygodniu czas służby ( 40 godzin) udziela się czasu wolnego w tym samym wymiarze czasowym. Zwrot powinien nastąpić w najbliższym tygodniu, nie później jednak niż w ciągu czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego. Jeśli jednak żołnierz „z uzasadnionych względów służbowych lub osobistych nie wykorzystał przysługującego mu czasu wolnego, udziela się czasu wolnego w kolejnym czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym.

Powstaje pytanie, co się dzieje z nagromadzonym czasem, gdy nie ze swojej winy i zaniedbań z uwagi na liczne zadania stawiane przez przełożonego kadra zawodowa WP nie mogła odebrać nadgodzin w ciągu 8 miesięcy? Zdarzają się przecież różne sytuacje takie jak oddelegowania na kilkumiesięczne kursy, misje wojskowe czy zwolnienia lekarskie, które skutecznie uniemożliwią wykorzystanie czasu wolnego w tym okresie.

Brak możliwości udzielenia czasu wolnego po 8 miesiącach

W odpowiedzi udzielonej posłowi, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz przypomniał, że żołnierze zawodowi pełnią zawodową służbę wojskową dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej. Służba ta wymaga zdyscyplinowania, lojalności i poświęcenia. Z jej pełnieniem wiążą się niespotykane w środowisku cywilnym ograniczenia i wyrzeczenia, w tym również związane z ponadnormatywnym czasem służby. Kandydat na żołnierza powinien być świadomy tych ograniczeń.

Zgodnie z pragmatyką, wymiar czasu służby kadry zawodowej WP jest określony ich zadaniami służbowymi, które powinny być ustalane przez przełożonych w sposób pozwalający na ich wykonywanie w ramach czterdziestu godzin służby w tygodniu. Nie mogą przekraczać przeciętnie czterdziestu ośmiu godzin w tygodniu, w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym. W zamian za czas służby przekraczający czterdzieści godzin służby w tygodniu, żołnierzowi zawodowemu przysługuje czas wolny od służby w takim samym wymiarze.

Udzielenie czasu wolnego za przekroczenie norm czasu służby powinno nastąpić w najbliższym tygodniu, nie później jednak niż w ciągu czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego. W przypadkach uzasadnionych względami służbowymi, lub osobistymi, należy udzielić czasu wolnego w tym samym wymiarze, nie później niż w następnym okresie rozliczeniowym, czyli w ciągu 8 miesięcy. Zdaniem Skurkiewicza, w rozporządzenia MON z 26 czerwca 2008 r . brak jest możliwości udzielenia czasu wolnego w późniejszym okresie.

Płatne nadgodziny w innych służbach a w wojsku?

Wiceminister podkreślił że aktualny stan prawny nie przewiduje innej niż wskazana powyżej możliwości wykorzystania czasu wolnego wynikającego z przekroczenia norm czasu służby. W odpowiedzi nie było słowa o planowanych zmianach przepisów i możliwości płacenia za nadgodziny po 8 miesiącach. Odpowiedz jest datowana z 21 listopada br., a więc już po podpisaniu 9 listopada porozumienia szefa MSWiA ze związkami zawodowych służb tego resortu, Zgodnie z zawartym porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Do tej pory płatne nagodzony w wysokości 60 proc. stawki przysługiwały jedynie strażakom. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Z komunikatu MSWiA wynika, że kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.

Z kolei porozumienie z 19 listopada br. ministra sprawiedliwości ze Służbą Więzienną zakłada wprowadzenie do 1 lipca 2019 r. odpłatności w wysokości 100 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia za czas służby funkcjonariusza przekraczający ustawowe normy przy sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym w 2109 r. i czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym w kolejnych latach.

Szczegóły nie są na razie znane. Tymczasem wiceminister obrony nie tylko nie odpowiedział na pytania posła m.in. jak należy zastosować 8-miesięczny okres rozliczeniowy wobec długotrwałego zwolnienia lekarskiego czy rocznego urlopu macierzyńskiego, ale nie wspomniał także o takiej możliwości, jakie od 1 lipca br. będą miały inne służby mundurowe. R.Ch.
Zdjęcie: st. chor. sztab. Rafał Mniedło ( 11 LDKP)

Czytany 13449 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 listopad 2018 07:12

12 komentarzy

 • Link do komentarza adam niedziela, 09 grudzień 2018 07:38 napisane przez adam

  Do słuzba jest zapis ktory reguluje pomimo tego co pan napisal iz jesli placone jest za sluzbe to ponad 48h ma byc oddany czas wolny

 • Link do komentarza słuzba piątek, 30 listopad 2018 18:54 napisane przez słuzba

  Pn/wt służba 24h
  Środa 8h w pracy
  Cz/pt służba 24h
  Czas pracy w tygodniu 56h
  kolego juz ci rozpisuje twoje 24h Pn/wt (8 godzin normalnej pracy, 8 godzin 40zł za słuzbe i 8godzin nastepny dzien czyli wtorek wolne) cos jeszcze chcesz wiedziec

 • Link do komentarza Arko czwartek, 29 listopad 2018 19:12 napisane przez Arko

  Tak zwykła sciema z tymi podwyżkami bo napewno nie dostanie się po 650 gora jak zwykle weźmie dużo a dol ochłapy a w media poszło ze po 650 ściemnia i jeszcze raz sciema i kłamstwa

 • Link do komentarza Olaf czwartek, 29 listopad 2018 08:53 napisane przez Olaf

  Niedziela/Poniedziałek 25h (25h dlatego iż rozpoczynamy dyżur instruktażem i d-cy czyli dyżur od 7:00 do 8:00 dnia następnego)
  Wtorek/Środa 25h
  Czwartek/Piątek 25h
  Sobota/Niedziela 25h

  92 h w tygodniu ! ! ! ( gdzie sprawiedliwość ????)
  w okresie urlopowym bywa jeszcze lepiej ponieważ takich dyżurów jest 10-11 pod rząd.... czasami bywa tak ze wypracowujemy 320 godz w miesiącu ....

 • Link do komentarza NUPILOK środa, 28 listopad 2018 19:25 napisane przez NUPILOK

  Panowie do cywila zapraszam do cywila. Tam będzie wam lepiej. Wystarczy kartka formatu A4.
  BIEDACZKI, ŻOŁNIERZUSIE na 8 h.
  ŻENADA.

 • Link do komentarza JJJ środa, 28 listopad 2018 19:16 napisane przez JJJ

  Pan Skurkiewicz, w odpowiedzi na interpelację posła Szramki, powołał się m.in. na ustawę o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. A tam, w art. 60 ust. 2, stoi jak byk: "W zamian za czas służby przekraczający czterdzieści godzin służby w tygodniu, żołnierzowi zawodowemu przysługuje czas wolny od służby w takim samym wymiarze." Żadnych ograniczeń, w tym czasowych, ustawa w tym zakresie nie przewiduje - należy się i już! Oznacza to, że w rozporządzeniu MON w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych występuje luka, którą trzeba uzupełnić - i na to właśnie zwrócił uwagę poseł Szramka. Bo nie można interpretować przepisu wykonawczego w oderwaniu od ustawy i to w sposób odbierający uprawnienie nią przyznane. To oczywiste, że poprzez określenie terminów odbioru nadgodzin, twórca rozporządzenia nie chciał pozbawić żołnierzy należnego im z mocy ustawy uprawnienia, lecz zapobiec sytuacji, w której realizację tego uprawnienia odwlekano by w nieskończoność. Dlatego należy po prostu rozporządzenie odpowiednio znowelizować, a nie pieprzyć o dobru RP, jak to uczynił w odpowiedzi na interpelację posła Szramki minister Skurkiewicz. Bo jeśli ministrowie mają prawo w d..., albo są tak tępi, że nie rozumieją prostych zapisów ustawowych, to dobrze w Polsce nigdy nie będzie.

 • Link do komentarza michau środa, 28 listopad 2018 17:52 napisane przez michau

  A gdzie jest napisane, że po 8 miesiącach nadgodziny przepadają? Po prostu ustawodawca nie przewidział sytuacji, że żołnierz nie będzie wstanie odebrać nadgodzin w ciągu 8 miesięcy. Tzn przełożony nie umożliwi odbioru :)

 • Link do komentarza Eryk środa, 28 listopad 2018 16:02 napisane przez Eryk

  To ja mam takie pytanie. W dzień wolny od pracy po przepracowaniu 40h w tyg, dajmy na to na wszystkich świętych. Przepracowalem 13h. Dowódca chce mi oddać tylko 8h. Nie powinien 13h oddać?

 • Link do komentarza Bordowy berecik środa, 28 listopad 2018 11:07 napisane przez Bordowy berecik

  Do Trol:
  Hu*j z tej podwyżki będzie, przecież już jest po wyborach to kiełbasa wyborcza jest już nie potrzebna.... U góry podzielą sprawiedliwie generaly po 1200zl a U0 120.... Tak to będzie wyglądać, bo przecież generał nie wyżej za 15tys zł....

 • Link do komentarza Ed środa, 28 listopad 2018 09:32 napisane przez Ed

  Pn/wt służba 24h
  Środa 8h w pracy
  Cz/pt służba 24h
  Czas pracy w tygodniu 56h

 • Link do komentarza Ciekawy środa, 28 listopad 2018 08:30 napisane przez Ciekawy

  Jeśli żołnierz nie zdoła w ciągu 8 miesięcy, z powodów służbowych, wykorzystać nadgodzin, czy i kto poniesie za to odpowiedzialność dyscyplinarną? Poświęcenie poświęceniem, ale zaniedbanie i odkładanie na "potem" to inna bajka.

 • Link do komentarza Trol środa, 28 listopad 2018 08:18 napisane przez Trol

  I gdzie te wasze podwyżki ogłosiliście po 650 potrafiliście tym sklucić służby i do dziś nie potraficie przedstawić propozycji dla każdego U.

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA