header portal

czwartek, 29 listopad 2018 19:56

Nominacje generalskie i admiralskie w Dniu Podchorążego

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uroczysty apel oraz nominacje generalskie były głównymi punktami uroczystości z okazji Dnia Podchorążego. W obchodach, które odbyły się w czwartek 29 listopada na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego uczestniczył m.in. Andrzej Duda, prezydent RP oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Dniu Podchorążego, zwierzchnik sił zbrojnych na wniosek szefa MON awansował  do stopnia generała brygady płk. Tadeusza Szczurka, rektora Wojskowej Akademii Technicznej, największej wojskowej uczelni.

Płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Służbę zawodową rozpoczął w 15 Pułku Czołgów, w którym dowodził plutonem, kompanią i batalionem. Doświadczenie dydaktyczne zdobywał jako nauczyciel akademicki w Wojskowej Akademii Technicznej. W latach 2005–2008 był szefem Logistyki w Ministerstwie Obrony Narodowej. Następnie do 2012 roku zajmował stanowisko zastępcy rektora WAT-u, po czym był prorektorem Akademii do spraw wojskowych. W 2016 objął stanowisko jej rektora komendanta.

Jest profesorem WAT i autorem ponad siedemdziesięciu innych publikacji, dotyczących konfliktów zbrojnych, zarządzania w sytuacjach kryzysowych i wykorzystania sił zbrojnych i techniki wojskowej w neutralizacji zagrożeń militarnych i niemilitarnych.
Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za rozprawę pt. "Bioetyczne aspekty wojny". Tytuł jego rozprawy habilitacyjnej, obronionej na Akademii Obrony Narodowej, brzmiał: "Od deskrypcji do antycypacji wykorzystania potencjału militarnego w kształtowaniu bezpieczeństwa nowoczesnych wspólnot państwowych wobec rozwoju zagrożeń niemilitarnych".

Z kolei kontradmirałem został kmdr Tomasz Szubrycht, rektor Akademii Marynarki Wojennej, który ukończył Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego AMW z pierwszą lokatą. Jest także wyróżnionym absolwentem specjalistycznych studiów Naval Amphibious School w San Diego (USA) oraz studiów podyplomowych w Naval War College w Newport (USA). W maju 2002 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego AMW. W 2009 roku w Akademii Obrony Narodowej uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2013 otrzymał tytuł profesora. Od 1996 roku kmdr Szubrycht służył jako dowódca ORP „Hydrograf”, a od końca 2002 roku jest związany z Akademią Marynarki Wojennej. Rektorem-komendantem gdyńskiej Akademii został w 2015 roku.

Tytuł profesora otrzymał od prezydenta w 2013 r. Cztery lata wcześniej uzyskał na Akademii Obrony Narodowej stopień doktora habilitowanego za pracę pt. "Zrównoważenie sił morskich w polityce morskiej europejskich państw NATO". rozprawę doktorską obronił z wyróżnieniem na AMW w maju 2002 r.

Po zmianie wart na posterunkach honorowych odczytano apel pamięci, a po salwie honorowej studentom uczelni wojskowych wręczono upominki. Uroczysty apel z okazji Dnia Podchorążego zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów w mundurach współczesnych i historycznych.

W tym roku ceremonie wręczenia nominacji generalskich i admiralskich odbyły się już 10 listopada (awansowało 11 oficerów), 15 sierpnia (również 11 mianowanych) oraz 1 marca (14 oficerów). Obecnie w siłach zbrojnych RP w służbie czynnej jest prawie 80 generałów i admirałów.

                                                                ***
Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii, rozpoczynając tym samym Powstanie Listopadowe. Ry
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Czytany 2575 razy

1 komentarz

  • Link do komentarza Wojciech piątek, 30 listopad 2018 06:39 napisane przez Wojciech

    W czasie studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej miałem zajęcia z kmdr./kontradmirałem/ Tomaszem Szubrychtem. Najwyższa klasa człowieka i żołnierza. Wiedza i kultura. Gratulacje.

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA