header portal

wtorek, 04 grudzień 2018 18:19

Nowości PCO SA: Zminiaturyzowany monokular uniwersalny MU-3MS

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

MU-3MS to najnowsze urządzenie noktowizyjne PCO SA, przeznaczone do obserwacji w warunkach nocnych przez indywidualnego użytkownika. Jest to zminiaturyzowana i unowocześniona wersja powszechnie używanego w wojsku jak i policji urządzenia MU-3M KOLIBER.

Debiut monokulara uniwersalnego nastąpił podczas XXVI MSPO w Kielcach. Jest to jedno z najlżejszych i najmniejszych urzą¬dzeń noktowizyjnych na świecie. MU-3MS w porównaniu do KOLIBRA ma zmniejszoną wagę (do 260 g razem z baterią) i rozmiary ( długość do 90 mm, szerokość 69 mm i wysokość 44 mm), co ma istotne znaczenie dla użytkownika. Zaletą zminiaturyzowanego monokularu jest jego wielofunkcyjność, bowiem może być montowany na głowie lub hełmie, z możliwością łączenia z okularem lub w formie stereoskopowych gogli, do obsługi bez użycia rąk, a także do montażu na broni z szyną Picatinny.

Jest kompatybilny z szerokim wyborem najpopularniejszych hełmów bojowych oraz większością celowników optycznych. Urządzenie ma wbudowany 2-stopniowy iluminator IR, który umożliwia pracę w całkowitych ciemnościach (np. piwnicach czy jaskiniach), a także włącznik/wyłącznik podczerwieni i wskaźnik niskiego poziomu naładowania baterii.

MU-3MS jest przystosowany do pracy ciągłej przez ponad 40 godzin na jednym akumulatorze AA wkładanym do pojemnika umieszczonego pod monokularem. Posiada wskaźnik naładowania baterii, znajdujący się w polu widzenia wizjera (mała czerwona dioda świecąca w przypadku rozładowania), podobnie jak włącznik/wyłącznik podczerwieni IR (dioda zielona).

Na pojemniku bateryjnym znajdują się dwa przyciski: „ON” i „IR”, które są wykorzystywane do sterowania urządzeniem. Przy czym włącznik „IR” w porównaniu do „KOLIBRA” został zmieniony w celu eliminacji możliwości przypadkowej aktywacji. Urządzenie ma kompaktową, ergonomiczną i bardzo wytrzymałą konstrukcję (m.in. dzięki zastosowaniu obudowy z wysokiej klasy stopu z aluminium). Pozwala ona na zanurzenie monokularu do głębokości 20 m.

Podobnie jak w przypadku KOLIBRA, monokular MU-3MS nie powiększa obrazu, ale posiada zaczep bagnetowy do podczepiania przystawek (np. termowizyjnej) powiększających obraz trzy i pięciokrotnie. Z uwagi na masę i rozmiary takie rozwiązanie może być jednak stosowane tylko na monokularach trzymanych w ręku.

Najnowszy monokular noktowizyjny cechuje się dużą wydajnością. Oparty jest o 16 mm wzmacniacz obrazu INTENS, z wyso¬kim FOM (określającym rozdzielczość i stosunek sygnału do generowanego szumu) oraz doskonałymi parametrami detekcji, rozpo¬znawania i identyfikacji DRI (detection, recognition and identification). Wyposażony jest w automatyczną regulację wzmocnienia AGC (automatic gain control) - zabezpieczającymi przetwornik przed uszkodzeniem, a użytkownika przed oślepieniem dzięki automatycznemu dostosowaniu poziomu wzmocnienia obrazu w zależności od natężenia oświetlenia. W ten sposób monokular może być wykorzystywany w czasie błysków i nagle zmieniających się warunków oświetlenia.

Urządzenie jest dostępne w dwóch wersjach: z obrazem z zielonym fosforem (P43) lub białym fosforem o wysokim kontraście (P45 – ONYX). Obraz jest wtedy wyraźniejszy (widać więcej szczegółów), jednak z drugiej strony wzrok operatora męczy się szybciej niż w przypadku obrazu „zielonego”. Ten ostatni nie nadaje się więc do prowadzenia długotrwałej obserwacji. MU-3M posiada automatyczne bramkowanie, tzw. autogating, zapewniające ochronę sprzętu w razie nagłej ekspozy¬cji na ostre źródło światła oraz jest wyposażony w automatyczną regulację wzmocnienia.

Dobre parametry i zalety najnowszego z rodziny monokularów noktowizyjnych PCO SA dają wysoką niezawodność w najtrudniejszych warunkach pracy, co ma kluczowe znaczenie dla standardów wojskowych.

Zdjęcie: PCO SA

 

Czytany 428 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA