header portal

środa, 05 grudzień 2018 20:02

Trzy lata sukcesów z odrobiną dziegciu

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W środę, 5 bm. w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak, podsumował  trzy  lata działalności rządów Prawa i Sprawiedliwości w resorcie obrony narodowej. W spotkaniu  uczestniczyli dowódcy wojskowi oraz  kadra kierownicza MON.

Więcej pieniędzy na obronność

Na pierwszym miejscu wśród osiągnięć ostatniego trzylecia szef MON wymienił ustawę o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, która została uchwalona 15 września 2017 r.  Zgodnie z jej przepisami budżet na obronę narodową będzie rósł stopniowo od co najmniej 2,1 proc. PKB w 2020 r. do przynajmniej 2,5 proc. PKB od 2030 r. Minister przypomniał, że Polska jako jedno z nielicznych państw NATO wywiązuje się z zobowiązania, jakim jest finasowanie sił zbrojnych na poziomie 2 proc. PKB.

Podwyżki płac dla żołnierzy i pracowników cywilnych

Szef MON przypomniał, że żołnierze i pracownicy wojska dostali w ostatnich trzech latach podwyżki. Kolejne będą przyszłym roku. Wynagrodzenia zatrudnionych w armii cywilów mają wzrosnąć o ponad 300 zł. Ta kwota  nie jest oszałamiająca wobec podwyżek pracowników cywilnych w innych służbach. Pracownicy cywilni policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa wynegocjowali w 2019 r.  dodatkową podwyżkę (od lipca) w  kwocie średnio 250 zł brutto, oprócz ponad 300 zł brutto od stycznia przyszłego roku. 

Należy przypomnieć, że w tym roku pracownicy resortu obrony narodowej mieli otrzymać  średnio 350 zł podwyżkę, ale dostali 200 zł a reszta ( ok. 60 mln zł)  miała być przeznaczona  na zmniejszenie dysproporcji  na tych samych stanowiskach  oraz dodatkowe etaty dla specjalistów.  Problem polega na tym, że w październiku  br.  nastąpiła blokada etatów, co w  jednostkach i instytucjach mocno ograniczyło  ruchy kadrowe i zagroziło realizacją zadań.

Z komunikatu na stronie MON można było przeczytać, że w przypadku uposażeń żołnierzy to w ocenie ministra „ weszło już w życie przygotowane w MON rozporządzenie dzięki, któremu od 1 stycznia 2019 r. średnie uposażenie wzrośnie o ponad 500 zł”. Na razie kadra zawodowa oczekuje na  publikację  projektu stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych na stronie Rządowego Centrum Legislacji, co oznaczałoby zakończenie konsultacji w resorcie obrony narodowej. Wszystko wskazuje na to, że rozporządzenie MON ws. stawek uposażenie może wejść w życie najwcześniej za kilkanaście tygodni, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.  Minusem działań  resortu obrony narodowej w tym roku był fakt, że zaspano majowe podwyżki uposażeń średnio  o sto kilkadziesiąt zł, jakie nastąpiły w służbach MSWiA oraz Służbie Więziennej.

Sformowanie 17 brygad WOT do 2021 r.

Minister Błaszczak podkreślił w swoim wystąpieniu, że formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej nadal pozostaje jednym z priorytetów. - Wbrew „fakenewsom” nie wygaszamy służby terytorialnej. Jest wręcz przeciwnie, dokładamy wszelkich starań, aby WOT rozwijały się w sposób zrównoważony – mówił minister. Przypomniał, że sformowanie siedemnastu Brygad Obrony Terytorialnej planowane jest do końca 2021 roku. Czy to oznacza, że  przejście WOT pod dowództwo szefa Sztabu Generalnego WP  nastąpił wcześniej niż w 2024 r.?  Taką datę zapisano w nowym Systemie Kierowania i Dowodzenia SZ RP.  Obecnie w WOT służbę pełni ponad 16 tys. żołnierzy, w tym ponad 13,5 tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych.

Utworzenie nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej

Decyzją ministra Mariusza Błaszczaka powołano nową Dywizję Zmechanizowaną z siedzibą w Siedlcach, która wzmocni i odbuduje potencjał obronny na wschód od Wisły. – To nasza odpowiedź na ekspansywną i imperialną politykę Rosji – powiedział minister.

Dowódcy 18 DZ gen. dyw. Jarosławowi Gromadzińskiemu Błaszczak wręczył replikę orderu wojennego Virtuti Militari. Był nim odznaczony 18 pułk artylerii lekkiej ze składu 18 Dywizji Piechoty z okresu II RP; do tradycji tej jednostki nawiązuje nowa dywizja.

Przełomowy kontrakt na zakup systemu PATRIOT

28 marca 2018 roku szef MON  podpisał kontrakt na zakup przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów Patriot.   Polska będzie drugim krajem na świecie wkrótce, po Stanach Zjednoczonych, wyposażonym w te najnowocześniejsze wersje zestawów z systemem IBC. Podpisano umowy offsetowe o wartości 948 mln zł i 46 zobowiązań do transferu amerykańskich technologii. Do tej pory zawarto 5 umów krajowych, m.in. na dostawę pojazdów Jelcz czy mobilnych węzłów łączności.

Zamówienie na dostawę systemu HIMARS

19 października 2018 r. przekazano stronie amerykańskiej szczegółowe zamówienie (Letter of Request) na dostawę jednego dywizjonu M142 HIMARS w ramach realizacji zadania o kryptonimie HOMAR. W listopadzie Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż tego uzbrojenia dla Polski.  Tym razem  resort obrony nie wspomina o offsecie dla polskich  firm. Amerykanie nie mają  w zwyczaju przekazywanie sojusznikom najnowszych technologii

Zwiększenie zdolności obronnych w  cyberprzestrzeni

Resort obrony finalizuje także prace nad sformowaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni. Jak zaznaczył minister to odpowiedź na rosnące wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa cyberprzestrzeni Polski i jedno z priorytetowych obszarów aktywności resortu obrony.

Na liście osiągnięć wymienionych przez ministra znalazły się też obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – organizacja defilady w Warszawie 15 sierpnia i marszu "Dla Ciebie, Polsko" 11 listopada.

Wolin

Fot. Leszek Chemperek/CO MON

Czytany 1993 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 grudzień 2018 20:08

5 komentarzy

 • Link do komentarza ROGI piątek, 07 grudzień 2018 08:00 napisane przez ROGI

  SZCZERA PROŚBA, MOŻE PAŃSTWO Z REDAKCJI MACIE WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI I W JAKIMŚ ARTYKULE ZWRÓCICIE PANU BŁASZCZAKOWI ABY ZAPRZESTAŁ ROZPOWSZECHNIANIA TYCH WSZYSTKICH KŁAMSTW NA TEMAT PODWYŻEK DLA ŻOŁNIERZY I PRACOWNIKÓW WOJSKA I MOŻE RAZ W SWOJEJ KADENCJI SZCZERZE POWIEDZIAŁ OD KIEDY, KIEDY I ILE I CZY W OGÓLE BĘDĄ JAKIEŚ PODWYŻKI. TO CO ROZPOWSZECHNIA PAN MINISTER TO NAJWIĘKSZA PROPAGANDA OD CZASU Josepha Goebbelsa.

 • Link do komentarza wszyscy chcą wszystko czwartek, 06 grudzień 2018 14:31 napisane przez wszyscy chcą wszystko

  Nieźle. W świat poszła informacja: rekordowe podwyżki dla żołnierzy- średnio 655zł. Teraz ok 500 zł Z krążących tabel wynika, że szeregowy otrzyma ok 200 zł. Ładny numer nam zrobili hehe.

 • Link do komentarza adam czwartek, 06 grudzień 2018 07:08 napisane przez adam

  Mówiac krótko i na temat jest jak jest zawsze mogło być gorzej

 • Link do komentarza ytrewq środa, 05 grudzień 2018 20:30 napisane przez ytrewq

  Jak podwyżki w ostatnich trzech latach jak w tym nie było. Nie ma to jak propaganda sukcesu. Oficerowie polityczni by się takiej nie powstydzili. Inna rzecz to dobrze, że były no i będą ale jak się trzymać faktów to minister minął się z prawdą.

 • Link do komentarza WILK środa, 05 grudzień 2018 20:22 napisane przez WILK

  Pierwsza na świecie dywizja widmo. Grunt, że generał jest i to generał DYWIZJI. Bez dywizji. Strona na fejsie już jest ? Zdjęcia z fejkowego szkolenia są ?

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA