header portal

środa, 05 grudzień 2018 20:38

Rosyjski laser bojowy Pierieswiet wchodzi do służby. Szczegółów wciąż brak

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 System laserowy Pierieswiet wszedł do służby w siłach zbrojnych Rosji - poinformował rosyjski resort obrony. Laser bojowy był jednym z kilku najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia, o których pozyskaniu przez Rosję mówił w marcu prezydent Władimir Putin.

Na temat tej broni nie ujawniono jednak oficjalnie prawie żadnych informacji. Ministerstwo obrony opublikowało w środę krótkie nagranie mobilnego zestawu laserowego opatrując je informacją, iż Pierieswiet 1 grudnia rozpoczął dyżur bojowo-doświadczalny w siłach zbrojnych. Resort dodał, że ten system uzbrojenia "oparty jest na nowych zasadach fizycznych", nie wyjaśniając co to znaczy. Rosjanie uchylają rąbka tajemnicy.

Jak dodano, laser zaczął trafiać do armii w zeszłym roku i rozpoczęto szkolenie obsługujących go załóg. "Oślepianie" systemów rozpoznania W marcu, informując o postępach w programie budowy lasera bojowego, Władimir Putin przekonywał, że "są wszelkie powody, by wierzyć, że wyprzedzamy w tej sferze o krok swoich rywali". - Nie chcę ujawniać więcej szczegółów. To nie jest jeszcze czas na to. Ale eksperci zrozumieją, że z taką bronią rosyjskie zdolności do obrony się zwielokrotniły - cytuje jego słowa agencja TASS. O możliwościach nowego systemu nie poinformowano oficjalnie. Zdaniem cytowanego przez PAP eksperta wojskowego Wiktora Murachowskiego przeznaczeniem systemów jest osłanianie pozycji rosyjskich pocisków międzykontynentalnych i "oślepianie" systemów rozpoznania potencjalnego przeciwnika. Z kolei według ekspertów przytaczanych przez Bloomberga laser ten może być używany przeciwko dronom, rakietom i samolotom.

źródło: www.tvn24.pl  >>>

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/rosja-laser-bojowy-pierieswiet-wchodzi-do-sluzby,889678.html

 

Czytany 244 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA