header portal

środa, 05 grudzień 2018 20:44

Nominacje generalskie dla oficerów z dowództw NATO w Polsce

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Trzej polscy oficerowie z dowództw NATO zlokalizowanych w Polsce otrzymają w czwartek nominacje generalskie – poinformowało w środę prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Generałem dywizji zostanie dowódca Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu gen. bryg. Krzysztof Motacki. Awans do stopnia generała brygady obiorą szef sztabu tej samej dywizji płk Piotr Malinowski oraz zastępca szefa sztabu ds. zabezpieczenia w Wielonarodowym Korpusie Północ-Wschód w Szczecinie płk Dariusz Żuchowski.

Elbląskie dowództwo dywizji kończy właśnie certyfikację, która jest częścią ćwiczenia Anakonda 18. Po zakończeniu tego sprawdzianu zostanie podporządkowana szczecińskiemu dowództwu korpusu. W czwartek w Elblągu proces ten zostanie podsumowany. Będzie to połączone z uroczystym zakończeniem Anakondy. W wydarzeniu tym wezmą udział prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak. To właśnie podczas tej uroczystości mają zostać wręczone nominacje generalskie.

Dowództwo dywizji NATO w Elblągu zaczęto formować po szczycie Sojuszu w Warszawie w lipcu 2016 r. Polska wzięła wówczas na siebie rolę państwa ramowego, czyli takiego, które wyznacza dowódcę i większość personelu. Ćwiczenie Anakonda jest dla dywizji momentem potwierdzenia pełnej gotowości.

źródło: www.defence24.pl  >>>

https://www.defence24.pl/nominacje-generalskie-dla-oficerow-z-dowodztw-nato-w-polsce

 

P

Czytany 402 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA