header portal

środa, 05 grudzień 2018 20:53

Nowy pistolet dla żołnierzy WOT. Dostawy od 2019 roku

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

20 tysięcy sztuk 9-mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 trafi od 2019 roku na wyposażenie Wojska Polskiego. 4 grudnia br. została podpisana umowa na zakup broni, którą dostarczy wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej radomska Fabryka Broni „Łucznik”.

Wczoraj podpisaliśmy umowę z zakładami Łucznik w Radomiu na dostawę dla Wojsk Obrony Terytorialnej 20 tysięcy pistoletów Ragun. Aby uczcić ten wyjątkowy rok, zdecydowałem o nadaniu tej broni nazwy VIS 100, która nawiązuje do chlubnych, przedwojennych tradycji – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas ogłoszenia decyzji o dostawie nowej broni, w bazie 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Dodatkowo szef MON wręczył dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej symboliczny certyfikat zmiany nazwy pistoletu.

Dzięki nowemu kontraktowi możliwe będzie stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego żołnierzy. Jednocześnie wycofywane z eksploatacji będą przestarzałe pistolety wojskowe Makarow kalibru 9 mm. Dostawy uzbrojenia rozpoczną się w drugiej połowie 2019 roku, a ostatnie partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 roku.

Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu. Nazwa nawiązuje do pistoletu VIS wz. 35, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pistolet jest wersją rozwijanej od 2013 roku konstrukcji PR-15 RAGUN i stanowi element indywidualnego systemu walki Tytan.

PGZ  przypomina, że z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Fabryka Broni „Łucznik” wyprodukowała okolicznościową serię pistoletów VIS wz. 35 w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację. Broń, uznawana za jedną z najlepszych polskich konstrukcji, dostępna jest w limitowanej edycji 50 sztuk. Każdy z pistoletów posiada okolicznościowy grawerunek przedstawiający proporzec kawalerii II RP z 1939 roku oraz napis „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”. Z początkiem grudnia 2018 r. Fabryka Broni rozpoczęła również sprzedaż na rynek cywilny samopowtarzalnego karabinka Grot S przeznaczonego głównie dla strzelców sportowych oraz kolekcjonerów. Część karabinków o numerach od 1 do 100 jest edycją limitowaną nawiązującą do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Broni wyprodukowano kilkaset sztuk. GROT S jest uzupełnieniem rodziny karabinków MSBS GROT, stanowiących obecnie wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Konstrukcja karabinka niemalże w 100 procentach odwzorowuje karabinek automatyczny w zakresie obsługi, co pozwala użytkownikom rozwijać swoje umiejętności i pasje strzeleckie.

 

Zdjęcie: FB Łucznik

Czytany 1571 razy

2 komentarzy

  • Link do komentarza PROInformatics.pl środa, 12 grudzień 2018 02:41 napisane przez PROInformatics.pl

    Super. Czyli z tej broni będziemy rozwalać T72b3M oraz Kalibry? Pogratulować fantazji.. Kiedy będą wyniki przetargów na granatniki, integrację wieży Oto Melara ze Spike.?

  • Link do komentarza szarak czwartek, 06 grudzień 2018 16:26 napisane przez szarak

    Czytam i nie wiem czy mam płakać czy się śmiać. Bo mój służbowy P-83 nijak się nie ma do tak potrzebnego "kultywowania tradycji". Żenada, a nie minister ON. Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że im głupszy polityk, tym bardziej pchają go "w ministry".

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA