header portal

czwartek, 06 grudzień 2018 07:11

Nowości PIAP: roboty mobilne z akcesoriami CBRN

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP od lat specjalizuje się konstruowaniu różnorodnych robotów mobilnych na potrzeby służb. W ostatnim okresie w instytucie położono szczególny nacisk na wyposażenie tych urządzeń w pełną gamę akcesoriów niezbędnych do prowadzenia działań rozpoznawczych i przeciwdziałania zagrożeniom CBRN (chemicznym, biologicznym, radiologicznym i nuklearnym).

Podczas XXVI MSPO podstawą do prezentacji tych akcesoriów był ważący ponad 300 kg sześciokołowy mobilny robot IBIS®. Zaletą tej platformy jest płynne sterowanie napędami, które umożliwia wysoką precyzję wykonywania operacji przy stosunku dużej prędkości do 10 km na godzinę). Platforma posiada niezależne napędy na każde z kół a jej ramię może podnieść ciężar do 50 kg. Zdalne sterowanie odbywa się za pomocą fal radiowych. Robot może pracować w odległości do 1000 m od operatora na terenie otwartym. Sama transmisja jest zabezpieczona specjalnym kodowaniem.

Podstawowym przeznaczeniem robota IBIS® jest wykonywanie zadań z zakresu rozpoznania i działań pirotechnicznych. Jego konstrukcja, a także innych mobilnych platform oferowanych przez PIAP pozwala na zamontowanie dodatkowych urządzeń, które mogą być użyte do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, prowadzenia rozpoznania chemicznego czy działań ratowniczych. Zadaniem konstruktorów z instytutu było opracowanie takich zestawów akcesoriów CBRN, które umożliwiają m.in. pozyskiwanie materiału do analizy laboratoryjnej poprzez dokonywanie wymazów środowiskowych na powierzchniach obiektów, pobieranie próbek podłoża, wykrywanie i pomiar promieniowania α, β, γ oraz x, a także pozyskiwanie cząsteczek chemicznych z powietrza i cieczy do dalszej analizy laboratoryjnej, pobieranie i magazynowanie próbek cieczy oraz wyświetlanie wyników pomiarów skażeń na mapie terenu.

W celu realizacji tych zadań w PIAP opracowano i skonstruowano następujące akcesoria CBRN:
• wymazówka środowiskowa do pozyskiwania materiałów do analizy laboratoryjnej poprzez dokonanie wymazu na powierzchni obiektów, na których mogły nagromadzić się nieznane substancje,
• próbnik podłoża służący do pobierania próbek skażonego podłoża (ziemia, piasek, lód, itp.) zabezpieczony przed kontaminacją robota,
• R-Sensor (EKO-C) umożliwiający wykrywanie i pomiar promieniowania,
• Adsorber SPME służący do akwizycji cząsteczek chemicznych z powietrza i cieczy,
• Modułowe próbniki cieczy do pobierania i magazynowania próbek płynów za pomocą kilku rodzajów końcówek pobierających,
• moduł GPS umożliwiający zobrazowanie miejsca pobranych danych na konsoli akcesoriów,
• Konsola akcesoriów w postaci militarnego tabletu, wyposażonego w moduł komunikacji do bezprzewodowego sterowania akcesoriami CBRN oraz wyświetlania wyników z czujników środowiskowych.

Te akcesoria mogą być zdalnie sterowane radiometrem, zaś wyświetlanie wyników na tablecie następuje poprzez konsolę. - Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, wszystkie oferowane przez instytut roboty są przystosowane do zamontowania na nich uniwersalnych manipulatorów i chwytaków, systemów pozycjonowania (GPS i inercyjnych) lub nawigacji i sterowania wizyjnego – wyjaśnia Adam Szepczyński z PIAP. Sama baza dostępnych akcesoriów jest stale rozwijana i modyfikowana.

Pierwsza dostawa robotów IBIS® wraz z pojemnikami platformowymi do przewozu akcesoriów CBRN nastąpiła w kwietniu 2018 roku. Nowoczesne urządzenia wsparły grupy Państwowej Straży Pożarnej w realizacji działań ratowniczych w likwidacji bezpośrednich zagrożeń stwarzanych przez substancje niebezpieczne dla ludzi, zwierząt, środowiska i mienia. Sprzęt jest wykorzystywany przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego PSP w Warszawie, Katowicach i Poznaniu.

Zdjęcie: PIAP

Czytany 320 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 grudzień 2018 07:19

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA