header portal

czwartek, 20 grudzień 2018 15:38

Pierwsze zestawy najnowszych bezzałogowców FLYEYE dostarczone do WOT

Napisane przez WB
Oceń ten artykuł
(1 głos)

19 grudnia pierwsze 3 zestawy Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSP) klasy mini FLYEYE trafiły do nowo formowanych Brygad Obrony Terytorialnej SZ RP.. Dostawa została zrealizowana na podstawie umowy podpisanej 3 grudnia z Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej.  Zgodnie z zapisami umowy o wartości ok. 10 mln PLN, dostawy kolejnych zestawów są przewidziane na lata 2019 i 2020. 

FLYEYE to obecnie jedyny polski, w pełni operacyjny system bezzałogowy służący do realizowania misji rozpoznawczych na polu walki. Pierwsze zestawy tego typu trafiły do polskiej armii w 2010 r. , gdzie są wykorzystywane w oddziałach artyleryjskich oraz w siłach specjalnych. System FLYEYE swój chrzest bojowy przeszedł podczas misji w Afganistanie, gdzie prowadził misje obserwacyjno – rozpoznawcze na rzecz polskiego kontyngentu ISAF. Obecnie BSP FLYEYE, oprócz polskiej armii, znajduje się również na wyposażeniu armii ukraińskiej, gdzie z powodzeniem realizuje zadania bojowe na współczesnym polu walki

Główne funkcjonalności to:
 Łatwość złożenia i demontażu platformy latającej, modułowa konstrukcja.
 Wariant podstawowy systemu może być przenoszony w dwóch plecakach.
 Możliwość wcześniejszego zaprogramowania trasy oraz zmiany trasy w trakcie lotu.
 Możliwość sterowania systemem z dwóch oddzielnych stacji kontroli lotów LGCS.
 Cyfrowe łącze do dwukierunkowej transmisji sterowania, danych i wideo.
 Odbiór sygnału wideo oraz przekazywanie danych telemetrycznych do naziemnej stacji kierowania i kontroli w czasie rzeczywistym.
 Obsługa systemu przez dwóch operatorów.
 Start platformy latającej odbywa się „z ręki”. W czasie startu i lądowania nie są wymagane dodatkowe elementy wspomagające.
 Bezpieczny system lądowania platformy możliwy dzięki ochronie głowicy obserwacyjnej.
 Terminal RVT, przenośny i kompaktowy – nie wymaga rozbudowanego systemu antenowego przy zapewnieniu bardzo dobrych zasięgów również w obszarze zabudowanym.
 Możliwość zabudowy dodatkowego transmitera sygnału wideo do lekkich terminali osobistych RVT.

GRUPA WB to największy polski prywatny koncern projektujący zaawansowane technologie w obszarach systemów łączności, dowodzenia i zarządzania polem walki, kierowania uzbrojeniem, systemów bezzałogowych różnych klas oraz zaawansowanych rozwiązań dla infrastruktury transportowej i przemysłu 4.0. TB

Zdjęcie: Grupa WB

 

Czytany 962 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA