header portal

piątek, 21 grudzień 2018 19:52

WTI dostarczy wojsku 43 węzły teleinformatyczne

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

 

Ich pozyskiwanie trwało 6-lat. Odbywało to się w ramach dwóch procedur, w tym ostatniej prowadzonej od sierpnia 2012 r. w trybie konkurencyjnym w ramach przetargu prowadzonego na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych w trybie negocjacji z ogłoszeniem. W tym postępowaniu ofertę najkorzystniejszą  złożyło konsorcjum WTI, składające się z Teldat (lider) i Siltec. Z nim też dnia 21.12.2018 r. Inspektorat Uzbrojenia (IU) zawarł umowę na dostawę tego ważnego sprzętu wojskowego (SpW).

W ramach tego  kontraktu konsorcjum ma w latach 2019 – 2021 dostarczyć dla Sił Zbrojnych RP (SZ RP) wykonane w najnowszej technologii 43 WTI: 24 w wersji kontenerowej (które są nowocześnie i dobrze wyposażonymi mobilnymi aparatowniami posadowionymi na pojazdach Jelcz P662D.43 z kabiną czteroosobową – pozyskanych przez SZ RP w ramach oddzielnej umowy), 15 w wersji przenośnej (którymi są również duże zespoły wojskowych urządzeń teleinformatycznych z dedykowanym dla nich osprzętem, umiejscowione w specjalistycznych opakowaniach militarnych) oraz 2 w wersji zestawów szkolno-treningowych (które są m.in. wyposażone praktycznie w tożsame zespoły urządzeń jak poprzednie dwie wersje tego SpW i mają być zainstalowane w dedykowanych pomieszczeniach szkoleniowo-dydaktycznych Wojskowej Akademii Technicznej).

Wyroby te mają być kluczowymi komponentami infrastruktury teleinformatycznej systemu dowodzenia i łączności SZ RP oraz rozwiązaniami, które znacząco przyśpieszą i podniosą poziom jego technicznej modernizacji oraz tym samym przyczynią się do zwiększenia zdolności obronnych Wojska Polskiego (WP). Rozwiązania te (głównie ich oprogramowanie i urządzenia szczelne elektromagnetycznie) mają m.in. umożliwić budowę i działanie wielu nowoczesnych i bezpiecznych wojskowych sieci teleinformatycznych, w tym kilku o wysokim poziomie niejawności. Zapewnić też mają sprawne i kompleksowe: przetwarzanie informacji niejawnych, zarządzanie tą infrastrukturą oraz funkcjonowanie zautomatyzowanych systemów dowodzenia i wsparcia działań sztabów oraz wojsk. Istotnym zadaniem tego SpW ma być również skuteczne zapewnienie tak ważnej i niezbędnej interoperacyjności sojuszniczej, która wpływa na zwiększenie koalicyjnych zdolności obronnych i uefektywnienie współdziałania zaprzyjaźnionych wojsk.

 Najnowszej generacji WTI mają być uzupełnieniem Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych Jaśmin (ZWT Jaśmin,  które przez wiele lat były dostarczane do SZ RP.  Ry

Grafika: Teldat

 

Czytany 1106 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA