header portal

środa, 02 styczeń 2019 06:45

Dwa równoważniki mundurowe dla żołnierzy w 2019 r.

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(10 głosów)

W ostatni dzień ubiegłego roku zostały opublikowane dwie nowelizacje rozporządzeń MON dotyczące umundurowania żołnierzy zawodowych i kandydatów oraz wypłaty dodatkowego równoważnika pieniężnego za niewydane przedmioty i wyposażenie. Weszły w życie od 1 stycznia 2019 r.  Trzecie rozporządzenie, w którym zapisano przesunięcie okresu przejściowego użytkowania dotychczasowych ubiorów galowych i wyjściowych z 31 grudnia 2018 do końca 2020 r. zostało podpisane przez szefa MON w dniu 15 grudnia 2018 r.  i weszło  w życie z nowym rokiem. 

Z informacji uzyskanych w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych wynika, że to trzecie rozporządzenie zostało podpisane przez ministra obrony narodowej w dniu 15 grudnia 2018 r. i opublikowane w dniu 28 grudnia 2018 r. ( poz. 2439). Jest to zaproponowana przez IWSZ nowelizacja rozporządzenia z 31 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów, zestawów i wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką. W projekcie zmian zaakceptowanych przez resort obrony narodowej zapisano, że mundur galowy, czapka rogatywka, czapka garnizonowa, furażerka, półbuty galowe, kurtka wyjściowa i płaszcz dotychczasowych wzorów mogą być noszone przez żołnierzy zawodowych do 31 grudnia 2020 r.

Brak należnych przedmiotów umundurowanych i wyekwipowania, które nie wydano żołnierzom zawodowym w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. spowodował, że kadrze WP będzie przysługiwał dodatkowy równoważnik pieniężny, który będzie wypłacony do końca 2019 r. Jego wysokość będzie zależała od wysokości „sumy rocznych wartości niewydanych przedmiotów, pomniejszonych o okres używalności”. W przypadku kadry zawodowej WP, która odchodzi do cywila, wypłacony będzie równoważnik o wartości niewydanych przedmiotów.

Oprócz tego – jak postanowiono w podpisanej 20 grudnia 2018 r. nowelizacji rozporządzenia MON z 15 stycznia 2015 r. ws. równoważników pieniężnych w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie niewydane w naturze (Dz. U z 31.12.2018, poz. 2497), jeszcze w tym roku będzie wypłacona mundurówka w wysokości określonej w załączniku nr 1 tego rozporządzenia. Przykładowo szeregowy zawodowy po dwóch latach służby otrzyma w Wojskach Lądowych 2228 zł a kobieta - 2325 zł. W przypadku podoficera w stopniach chorążego służącego w jednostkach Sił Powietrznych mundurówka wyniesie 2493 zł ( mężczyzna) i 2551 zł ( kobieta). Oficer starszy w Marynarce Wojennej może liczyć na 2431 zł ( mężczyzna) oraz 2689 zł ( kobieta). Pieniądze z tego tytułu mają być wypłacone do końca I kw. Najwyższa mundurówka będzie przysługiwać generałom służącym w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej ( od 3613 zł – mężczyźni do 5025 zł dla kobiet w stopniu co najmniej kontradmirała). Na razie to tylko teoretyczne zapisy, bo na razie kobiety w wojsku dosłużyły się co najwyżej stopnia pułkownika.

Ponadto w nowych przepisach:

• wprowadzono regulację, zgodnie z którą równoważniki pieniężne przysługujące żołnierzom skierowanym do pełnienia służby poza granicami państwa (w składzie PKW, jednostek międzynarodowych NATO i UE, Partnerstwa dla Pokoju
i Organizacji Narodów Zjednoczonych) wypłaca się w kraju przed wyjazdem za granicę,
• ustalono, że równoważniki będą wypłacane przez dotychczasową jednostkę budżetową, przed ubyciem żołnierza do nowego miejsca pełnienia służby wojskowe,
• określono wysokość równoważnika dla żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM wykonujących zadania ochrony VIP,
• rozszerzono grupę uprawnionych do równoważnika pieniężnego za ubiory cywilne niewydane w naturze o żołnierzy zawodowych pełniących służbę na stanowisku attaché obrony i zastępcy attaché obrony,
• wprowadzono regulację, zgodnie z którą Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej będzie organem właściwym w sprawach wypłaty równoważnika pieniężnego przysługującego w zamian za ubiory cywilne niewydane w naturze żołnierzom zawodowym pełniącym służbę wojskową na stanowiskach służbowych w Żandarmerii Wojskowej.

Druga nowelizacja rozporządzenia, które zostało podpisane 10 grudnia 2018 r. przez szefa MON i weszło w życie od 1 stycznia 2019 r. dotyczy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych oraz odbywających służbę kandydacką ( Dz. U z 31.12.2018, poz. 2503).

W tych przepisach dodano zapisy, które:
• umożliwiają żołnierzom otrzymanie umundurowania i wyekwipowanie przed upływem okresu używalności w przypadku ” utraty, zniszczenia lub obniżenia wartości użytkowej”,
• pozwalają dowódcy jednostki wojskowej na „ nieodpłatne wydanie kompletu umundurowania galowego, wyjściowego, polowego lub ćwiczebnego składającego się z munduru, nakrycia głowy, bielizny, obuwia i oznak z zachowaniem ciągłości okresu używalności w przypadku śmierci żołnierza, a także zwolnionemu do rezerwy lub w stanie spoczynku.
W załącznikach do tego rozporządzenia ustalono jakie należności będą przysługiwać żołnierzom zwolnionym z zawodowej służby do 31 stycznia każdego roku. 

Najbardziej obszerne zmiany dotyczą przepisów znowelizowanego rozporządzenia MON z 31 grudnia 2014 r. Wynikają one z potrzeby określenia wzorów oraz zasad noszenia umundurowania przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, spowodowanej nowelizacją ustawy z 16 listopada 2016 r. o powszechnym obowiązku obrony RP. Ponadto nastąpiło przekształcenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych w Akademię Wojsk Lądowych i konieczne stało się opracowanie nowej odznaki szkolnej oraz unormowanie zasad jej noszenia. A także w tym roku przeformowano Batalion Reprezentacyjny WP w Pułk Reprezentacyjny WP.

Nowe propozycje zawarte w tych regulacjach:
• sankcjonują wprowadzenie beretu oliwkowego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Zamiast beretu żołnierze WOT mogą nosić czapkę rogatywkę polową,

• wykluczą możliwość noszenia umundurowania polowego, ćwiczebnego i specjalnego kamuflażu niedostosowanego do warunków terenowych w jakich wykonują zadania żołnierze pełniący służbę w jednostkach organizacyjnych resortu ON oraz Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Wywiadu Wojskowego, a także Kancelarii Premiera RM, Kancelarii Prezydenta RP i Biurze Bezpieczeństwa Narodowego,

• zezwalają na noszenie spodni - kobietom przy niskich temperaturach w składzie umundurowania galowego,

• umożliwiają żołnierzom kapelanom noszenie białej koszuli kapłańskiej z koloratką w składzie ubioru wieczorowego, galowego i służbowego oraz czarną koszulę kapłańską z koloratką w umundurowaniu wyjściowym, polowym i ćwiczebnym.

• dopuszczają użytkowanie koszulobluz w kolorze białym przez etatowe orkiestry reprezentacyjne i wojskowe podczas przedstawień i koncertów.

• określają sposób noszenia naramienników, oznak oraz sznurka plecionego w umundurowaniu podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych. Co ciekawe, nie uwzględniono w przepisach mundurowych niedawno przeprowadzonych zmian w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, bo nie jest to już Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. Nie wiadomo jaką odznakę mają nosić słuchacze nowej akademii w resorcie ON.

 Omawiany pakiet rozporządzeń mundurowych nie był publikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji  wśród rozporządzeń składnych przez ministra obrony narodowej. Czy w podobny tajemniczy sposób będą procedowane przepisy dotyczące nowych stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy, które powinny obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.? R.Ch.

Czytany 46355 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 styczeń 2019 09:38

30 komentarzy

 • Link do komentarza Tadeusz piątek, 22 marzec 2019 14:40 napisane przez Tadeusz

  Mundur, technika, sporty ekstremalne, walki, polityka, gospodarka tradycyjnie tylko dla panów! ! - Zawisza Czarny, hetman Zamoyski, hetman Zolkiewski, gen Rozwadowski, gen. pil. Skalski, płk Pilecki, Orleta lwowskie I przemyskie - najmłodsi chłopcy juz 9letni obronili stary polski Lwów kazimierzowski przed zbrodniarzami ukraińskimi I Żydóbolszewickimi ( towTrockiego vel Bronsteina, tow. Timoszenki ) - gen Tokarzewski, mjr Zajączkowski. Jako lekarz rodzinny apeluję o myślenie I poparcie KORWIN ( Janusz Korwin-Mikke ) - cała kulturę, etykę, naukę, wszystkie odkrycia, wynalazki stworzyli biali mężczyźni-bez urzędów, biurwokratow, kobiet, często bez studiów np.Edison, Faraday, Bach, Banach, Ford, Czochralski, Darwin, Gauss, a geniusz Leonard da Vinci nigdy nie chodził do szkoły. ale tylko kobiety dają życie! - cud macierzyństwa, Pozdrawiam

 • Link do komentarza mirkatomaszewicz@gmail.com piątek, 22 marzec 2019 08:20 napisane przez mirkatomaszewicz@gmail.com

  Kiedy będzie monduroka

 • Link do komentarza Wojak środa, 20 marzec 2019 09:00 napisane przez Wojak

  26 wypłaty

 • Link do komentarza misiek środa, 20 marzec 2019 07:38 napisane przez misiek

  Czy ktoś ma jakieś informacje kiedy wypłata?

 • Link do komentarza Toja sobota, 16 marzec 2019 18:46 napisane przez Toja

  Witam czy ktoś tutaj orientuję się kiedy zostanie wypłacona kasa za nie wydane sorty bo wszystkich już to irytuje miesiąc że ostatnie sorry dostałem w 2015 roku to jeszcze dużo zamienników gorszej jakości do tego od dwóch lat musiałem kupić nowe mundury i nowe buty przecież nie będę w cywilkach służył to są już jakieś jaja więc co z tym równoważnikiem za nie wydane umundurowanie bo na bank już kolejny raz nic nie kupię skoro to pracodawca ma obowiązek zapewnić ubiór

 • Link do komentarza Fajna Dziewczyna wtorek, 12 marzec 2019 13:08 napisane przez Fajna Dziewczyna

  Pewnie 26 marca, jak co roku.

 • Link do komentarza Wojak poniedziałek, 11 marzec 2019 07:26 napisane przez Wojak

  A jak w tym roku wyplacaja w tamtym roku 26marca szczecin

 • Link do komentarza Marian piątek, 04 styczeń 2019 14:38 napisane przez Marian

  Wie ktoś ile mają naliczyć za mundur polowy?

 • Link do komentarza Furti piątek, 04 styczeń 2019 11:26 napisane przez Furti

   Jak już to kasy nie dostaną sztaby 3.FO, dywizjonów. AMW i załogi okrętów

  No właśnie o to mi chodziło. Wszyscy co maja niebieskie mundury ĆWICZEBNE mają nie dostać kasy bo w zapisie jest tylko mundur POLOWY.

 • Link do komentarza zwykły piątek, 04 styczeń 2019 04:06 napisane przez zwykły

  Mirek,
  "kadrze WP będzie przysługiwał dodatkowy równoważnik pieniężny" . Ciekawe czy wyplacą też w Marynarce Wojennej. Mundurówka w Kpw Gdynia twierdzi, że NIE. Gdyż napisane jest, że zaplacą m.in za nie pobrane mundury POLOWE a w Marynarce Wojennej są mundury ĆWICZEBNE."

  Nie martw się. KPW Gdynia dostanie bo oni jako konie noszą mundury polowe. To samo OSNiP, GNM z 13dTR czy też inne JW zaopatrywane przez KPW Gdynia. Jak już to kasy nie dostaną szataby 3.FO, dywizjonów. AMW i załogi okrętów.

  Ale to nic bo ponoć KPW Gdynia to najlepszy OG w historii SZ RP.
  Poniekąd nawet to widać - po "marmurach" w sztabie KPW i mebelkach w bud. WOG.

 • Link do komentarza Adek czwartek, 03 styczeń 2019 18:07 napisane przez Adek

  Panowie i Panie - nie liczcie na jakieś wielkie podwyżki gdyż nasze pieniądze zapewnione na podwyzki w budżecie MON, znajdują się już w budżecie MSWiA przekazane przez Ministra Błaszczaka na ugaszenie pożaru w MSW. Aktualnie jest pożar w Ministerstwie ON gdyż na podwyzki nie ma złamanego centa. Nie ma nawet planów siatki płac ponieważ trwa poszukiwanie jakichkolwiek pieniędzy na podwyzki dla wojska nie mowiac juz o terminie wypłaconych podwyżek. Większość jeszcze o tym nie wie ale za chwilę to wyjdzie na zewnątrz i ujrzy światło dzienne sytuacja w wojsku.

 • Link do komentarza służbista czwartek, 03 styczeń 2019 17:24 napisane przez służbista

  do podpor bo ty jestes wyjatkiem

 • Link do komentarza podpor czwartek, 03 styczeń 2019 16:36 napisane przez podpor

  o a ja podwyzke dostalem

 • Link do komentarza służbista środa, 02 styczeń 2019 20:44 napisane przez służbista

  przestancie juz biedaki z tymi podwyzkami nie ma to nie ma pisaniem i tak tego nie przyspieszysz

 • Link do komentarza st.szer. środa, 02 styczeń 2019 20:06 napisane przez st.szer.

  STAŁA SIĘ RZECZ STRASZNA.

  NA KONCIE NIE MA PODWYŻKI.

  JAK było 2900 tak jest 2900.

 • Link do komentarza kolegażołnierz środa, 02 styczeń 2019 17:56 napisane przez kolegażołnierz

  Witam, jeżeli pobrałem pełny komplet umundurowania galowego nowego wzoru w grudniu 2017, następnie w marcu 2018 zostało mi to potrącone z"mundurówki" to czy w 2019 roku otrzymam pełną "mundurówkę" ??

 • Link do komentarza Oficer środa, 02 styczeń 2019 17:51 napisane przez Oficer

  Nie wiem o co chodzi. Mariusz B. , nasz minister już się wypowiedział, że jesteśmy bardzo zadowoleni, gdyż jesteśmy GODNIE wynagradzani, nie znając nawet tych podwyżek, które co chwilę się zmniejszają. Tak więc, wiecie, rozumiecie...I tak ochłap dostaniecie. Brak słów. Ale spoko, w tym roku wybory. Tamci nic nie dawali, ale tak w chu...a z nami e walki.

 • Link do komentarza Oficer środa, 02 styczeń 2019 17:44 napisane przez Oficer

  http://m.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/nowoczesne-i-godnie-wynagradzane-wojsko-i-wiecej-wspolpracy-sojuszniczej-2018-rok-w-ministerstwie-obrony-narodowej-i2018-12-31/

 • Link do komentarza Mik środa, 02 styczeń 2019 17:28 napisane przez Mik

  A co z nową tabelą uposażeń!!! Zapomnieli? Czemu Błaszczak tak długo zwleka?

 • Link do komentarza Żołnierz środa, 02 styczeń 2019 17:20 napisane przez Żołnierz

  Znowu bubel. Masakra z tym rządem :(

 • Link do komentarza Mirek Furti środa, 02 styczeń 2019 11:10 napisane przez Mirek Furti

  "kadrze WP będzie przysługiwał dodatkowy równoważnik pieniężny" . Ciekawe czy wyplacą też w Marynarce Wojennej. Mundurówka w Kpw Gdynia twierdzi, że NIE. Gdyż napisane jest, że zaplacą m.in za nie pobrane mundury POLOWE a w Marynarce Wojennej są mundury ĆWICZEBNE.

 • Link do komentarza Paweł środa, 02 styczeń 2019 10:34 napisane przez Paweł

  Czytajcie ze zrozumieniem. Napisane jest jak byk, że wysokość będzie zależała od tego ile sortów dany żołnierz nie dostał. "Jego wysokość będzie zależała od wysokości „sumy rocznych wartości niewydanych przedmiotów, pomniejszonych o okres używalności”....

 • Link do komentarza Solder środa, 02 styczeń 2019 10:33 napisane przez Solder

  Zapas czasowy jest wyraźnie podejrzany. Do końca 2019. Czyż nie?

 • Link do komentarza Janek środa, 02 styczeń 2019 10:29 napisane przez Janek

  Do szerszeń
  Jedna mundurówka około 2400 do końca marca
  a za rzeczy których nie pobrales w latach 2016 do 2018 do grudnia 2019

 • Link do komentarza Szerszeń środa, 02 styczeń 2019 10:16 napisane przez Szerszeń

  Panie Redaktor, czyli ile dokładnie kasy dostaniemy, bo nie kumam. 1 czy 2 mundurówki???

 • Link do komentarza Andrzej środa, 02 styczeń 2019 09:15 napisane przez Andrzej

  Dokładnie.. bełkot z którego nic konkretnego nie wynika..

 • Link do komentarza ja środa, 02 styczeń 2019 08:58 napisane przez ja

  Przed napisaniem artykułu proszę najpierw sprawdzić Dziennik Ustaw (Dz.U. 2018 poz. 2439), a nie wprowadzać ludzi w błąd.

 • Link do komentarza Nadir środa, 02 styczeń 2019 08:55 napisane przez Nadir

  To znaczy, że w tym roku ile będzie wynosiła mundurówka? Bo brakuje konkretów wśród tego bełkotu, czyli tego, co nas najbardziej interesuje.

 • Link do komentarza Wojak środa, 02 styczeń 2019 08:52 napisane przez Wojak

  I kolejne obiecanki, o których jest duży szum, ale jakoś brak konkretów, o podwyżkach to już chyba wszędzie napisali, a jakoś dzisiaj tj. 02.01.2019 r. wpłynie po staremu...

 • Link do komentarza damian środa, 02 styczeń 2019 07:52 napisane przez damian

  Do autora:
  Skrót Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych to IWsp SZ, nie IWSZ, ten drugi odnosi się do Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.
  Pozdrawiam.

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA