header portal

piątek, 04 styczeń 2019 06:35

Czego byśmy sobie życzyli w 2019 roku? Potencjał odstraszania (2)

Napisane przez Krakauer
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Warunkiem naszej niepodległości jest wykorzystanie posiadanego potencjału ludnościowego dla celów obrony terytorium kraju przed agresją. Musimy wypracować potencjał odstraszania w oparciu o broń konwencjonalną i niekonwencjonalną. Będzie to możliwe tylko wówczas, gdy każdy kto będzie zdolny do walki, będzie tę walkę mógł podjąć. Do tego potrzeba broni i odpowiedniego przeszkolenia pozwalającego na udział w walce. Potrzebne są również stosowne zapasy i generalne przygotowanie państwa do szczególnego stanu nadzwyczajnego, którym jest prowadzenie wojny.

Swobodny dostęp do broni i szkolenia obronne

Potrzebujemy zmienić zasady prawa do posiadania broni, w tym broni maszynowej, czysto wojskowej. Każdy kto jest chętny i spełni określone warunki, powinien mieć prawo, być zachęcany i wspierany przez państwo w posiadaniu broni i innych koniecznych materiałów wojennych i szkoleniu się w jej użyciu. Realnie w ciągu 3-5 l;at, można przeprowadzić istotną militaryzację społeczeństwa, w tym znaczeniu, że docelowo powinniśmy mieć funkcjonujące w społeczeństwie 2 mln sztuk broni krótkiej i długiej. To niezbędne minimum pozwalające na nasycenie Obrony Terytorialnej w oparciu o środowiska lokalne i ich własne, zgromadzone w czasie pokoju zasoby. To wymaga przede wszystkim woli politycznej i odpowiedniego szkolenia ludzi, broń w produkcji masowej jest zaskakująco tania, a amunicja jednostkowo w wielkich seriach jest tańsza 10-krotnie, niż w małych.

W warunkach nadzoru elektronicznego i przy odpowiedniej zmianie prawa, można zapewnić bezpieczny obrót bronią. Przede wszystkim jednak musimy sobie uświadomić jedną banalną okoliczność, otóż broń nie strzela sama, zawsze ktoś musi nacisnąć spust. Stąd wielka rola szkolenia obronnego, które pomoże wytworzyć odpowiednie nawyki oraz umiejętności. Wielką rolę mają wszelkie formacje mundurowe i środowiskowe zajmujące się wychowaniem dzieci i młodzieży, jak również organizacje branżowe promujące postawy proobronnościowe. Wszystko się liczy, zwłaszcza w kontekście wychowania patriotycznego, które jest szczególnie ważne, bo percepcja rzeczywistości przez obywateli powinna być patriotyczna.

Każdy powinien mieć prawo do broni, jak również każdy powinien być przynajmniej w minimalnym stopniu przeszkolony w obchodzeniu się z nią i w sposobach przetrwania w strefie wojny. Oznacza to postulat edukacji dzieci i młodzieży oraz aktywizacji dorosłych w tym kierunku, każdy musi umieć zakładać maskę, każdy sprawny fizycznie i psychicznie, a spełniający warunki – powinien być przeszkolony w stopniu podstawowym z użycia broni. Dlatego pomysł rządzących na strzelnice w sieci powiatowej jest doskonały i należy go popierać, ponieważ strzelectwo to piękny i bardzo praktyczny sport.

Broń masowego rażenia i środki jej przenoszenia

W perspektywie długoterminowej, tylko broń masowego rażenia i środki jej przenoszenia mogą zapewnić nam pewność trwania w tym miejscu świata. Jesteśmy położeni pomiędzy Niemcami, a Ukrainą i Rosją, to się nie zmieni. Z doświadczeń historycznych można wyciągnąć wiele nauk, ale jedna jest pewna w 100 proc. Otóż, w razie awantury pomiędzy Wschodem a Zachodem, każda armia maszerująca, musi przejść przez nasze terytorium. To ma swoje dobre i złe strony.

Żeby się zabezpieczyć na pokolenia, tak żeby stworzyć pewność suwerenności dla naszych potomków (oczywiście jeżeli kogoś stać na ich posiadanie), powinniśmy za wszelką cenę dążyć do wejścia w posiadanie broni masowego rażenia i skutecznych środków jej przenoszenia na terytorium przeciwnika.

Oczywiście najskuteczniejszym straszakiem byłaby broń jądrowa, jednak na to nie ma szans przy obecnym stanie technologii. Realnie od powstania pierwszej elektrowni jądrowej, poprzez wyszkolenie kadr i wyprodukowanie odpowiednich komponentów, należy liczyć, że bezpiecznym czasem na opracowanie i przetestowanie działających głowic bojowych to 15-25 lat.

Ponieważ tyle czasu możemy nie mieć, należy rozważyć możliwość opracowania i wejścia w posiadanie równie okrutnej broni masowego rażenia, a może nawet w istocie i bardziej przerażającej – broni biologicznej. To co potrafią mutowalne wirusy bojowe jest możliwe do wyobrażenia, poprzez odniesienie do odwrotności możliwości współczesnych leków przeciwwirusowych. To straszna i przerażająca broń, jednak jedyna którą można stosunkowo szybko (w okresie do 5-7 lat) i za stosunkowo niewielkie pieniądze (20-30 mld USD) opracować w warunkach jakie posiadamy i jakie możemy stworzyć.

Taka broń wymaga środków przenoszenia, które mogą zagwarantować nam prawo do zemsty, jeżeli zostaniemy zaatakowani, a tym samym skutecznie odstraszać przeciwnika. W tym celu niezbędny jest rozwój technologii rakietowych i nowoczesnych dronów bojowych, zdolnych do przeniknięcia na terytorium nieprzyjaciela. To niesłychanie ważny komponent systemu, albowiem szaleństwem jest używanie własnej broni biologicznej na własnym terytorium.

To są niezwykle złożone sprawy, ale ponieważ należą do kategorii najważniejszych należy je zawsze mieć na uwadze i uznawać za cele nadrzędne. Nie ma niczego ważniejszego, niż bezpieczeństwo. Możemy polegać tylko na sobie. Nikt nam nie przyjdzie z pomocą jak będzie już gorąco i sytuacja będzie wymagać przełamania. Naszym celem jest budowa tak dużego potencjału odstraszania, żeby nikomu z potencjalnie “chętnych’ nie opłacało się ryzykować zaatakowania nas. W tym także w wojnie hybrydowej, gdy atakują ludzie bez dystynkcji i oznaczeń przynależności państwowej. Proszę pamiętać, że zanim nastąpiły wydarzenia na Krymie, mieliśmy o wiele szerzej zakrojone działania tego typu na Bałkanach.

Bardzo specyficzną bronią masowego rażenia jest broń informatyczna (cybernetycznej). Wirusy komputerowe i inne sposoby zdalnego szkodzenia w sieciach informatycznych, to broń taka sama jak kule. Potrafi zabijać, uderzać w najważniejszą tkankę infrastrukturalną jaka tylko jest w samym sercu kraju będącego celem ataku. Umiejętność stosowania broni informatycznej jest kluczowy dla zdalnego wywiadu jak i paraliżowania działań przeciwnika. Samo sianie chaosu na odległość jest groźną bronią. Kompetencje w tym zakresie, zwłaszcza na rzecz zapewnienia cyberbezpieczeństwa, muszą być rozwijane na równi z innymi rodzajami broni. Jest to tym łatwiejsze, bo może stanowić element napędowy dla całego sektora gospodarki związanej z informatyką (będzie do tego odniesienie w ostatniej części naszych rozważań).
Krakauer (obserwatorpolityczny.pl)  >>>

Od red. Poglądy autorów felietonów, komentarzy i artykułów publicystycznych nie zawsze są tożsame z poglądami redakcji portal-mundurowy.pl

Czytany 2426 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 styczeń 2019 07:02

11 komentarzy

 • Link do komentarza Dzim piątek, 04 styczeń 2019 19:35 napisane przez Dzim

  450 szer. kpr - plut. 410 chor. 550 kpt. 530 płk 250 gen 200-350 zł.

 • Link do komentarza Paweł piątek, 04 styczeń 2019 17:03 napisane przez Paweł

  https://biznes.radiozet.pl/Newsy/Podwyzki-w-wojsku.-Zolnierze-nie-zauwazyli-wiekszych-pensji-na-swoich-wyplatach

  cyt


  O problem zapytaliśmy ministerstwo, które zapowiedziało, że dopiero pracuje nad wdrożeniem przepisów o wzroście wynagrodzenia.

  kon cyt

  Oni z kadry robią sobie po prostu jaja - dopiero pracują!

 • Link do komentarza kpr. piątek, 04 styczeń 2019 16:29 napisane przez kpr.

  pojade klasykiem piniedzy nie ma i nie będzie

 • Link do komentarza Wer piątek, 04 styczeń 2019 16:10 napisane przez Wer

  Do Padre odczywiście że to świetny tekst a jest takich od dawna więcej, tylko lobby antypolskie obraża tych wspaniałych ludzi i są blokowani informacyjnie

  Czy broń biologiczna może być skuteczną bronią ostatecznego odstraszania? /political fiction/
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=38685


  Broń niekonwencjonalna jako nasza historyczna konieczność jest praktycznie nieosiągalna

  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=11331


  Ja ich czytam od lat, nie zgadzam się ze wszystkim ale pod względem kwestii strategicznych to jest najlepszy zbiór publikacji w języku polskim...

  Wer.

 • Link do komentarza dddd piątek, 04 styczeń 2019 14:27 napisane przez dddd

  Kurcze takie wielkie pieniądze miały być, a jest jak zwykle ochłap.

 • Link do komentarza Padre piątek, 04 styczeń 2019 14:26 napisane przez Padre

  Panie Redaktorze to najlepszy tekst jaki Pan stworzył. W pełni się zgadzam.

 • Link do komentarza majki piątek, 04 styczeń 2019 13:01 napisane przez majki

  Gdzie som moje piniondze????

 • Link do komentarza NN piątek, 04 styczeń 2019 12:39 napisane przez NN

  Do wkurwiony

  Masz rację "Żeby MON nie okłamywał żołnierzy"
  Wystarczyło by napisać lub powiedzieć prawdę co i jak z podwyżkami, mundurami, sprzętem i innymi rzeczami.

 • Link do komentarza wkurwiony piątek, 04 styczeń 2019 12:10 napisane przez wkurwiony

  Żeby MON nie okłamywał żołnierzy

 • Link do komentarza Paweł piątek, 04 styczeń 2019 10:40 napisane przez Paweł

  Czego bysmy sobie zyczyli? Zeby wojsko zaczeto traktowac powaznie - tymczasem co mamy? Dla przypomnienia:

  https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1307501,wieksze-uposazenie-zolniezy-podwyzka-od-2019.html

  tak bylo jeszcze w pazdzierniku 2018 - na ryj srednio ok 656 zł podwyzki!

  http://m.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/nowoczesne-i-godnie-wynagradzane-wojsko-i-wiecej-wspolpracy-sojuszniczej-2018-rok-w-ministerstwie-obrony-narodowej-i2018-12-31/

  tak bylo 31 grudnia 2018 - gdzie srednia juz spadla do 500 zł!

  a tak jest dzis 02 styczen 2019 - srednia 0zł !!!! - i na chwile obecną istnieje mozliwosc (nie bede wchodzil w szczegoly) ze wojsko w ogole nic nie dostanie w tym roku! Kasa miedzy innymi poszla do Policji!

  Albo np tu - tak sie "zarabia" i robi karierki!

  https://natemat.pl/259015,czy-w-nbp-mozna-zarobic-65-tys-zl-martyna-wojciechowska-kamila-sukiennik

  A dla zolnierzy jakies ochlapy w postaci podwyzki (ktorej nie ma!) po 200 czy 300 zł...

  Wnioski wyciagnijcie sami czy warto - w mundurze - cos robic dla tego Kraju! -Tym bardziej ze idą wybory!

 • Link do komentarza pełny podpułkownik piątek, 04 styczeń 2019 07:00 napisane przez pełny podpułkownik

  Dość ciekawy artykuł.
  Szczególnie w części dot. broni biologicznej. Ciekawe tylko czy posiadania takowej nie zabraniają nam jakieś konwencje itd.

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA