header portal

wtorek, 08 styczeń 2019 21:54

Prawie czterdzieści lat lat w mundurze

Napisane przez kpt. Katarzyna Sawicka
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Trzydzieści dziewięć lat, trzy miesiące i sześć dni - dokładnie tyle czasu w mundurze z biało - czerwoną flagą na ramieniu oraz orłem na czarnym berecie spędził pułkownik Zbigniew Śliżewski.

Poniedziałek, 7 stycznia 2019 roku, był dniem, kiedy na porannym apelu brygady, odczytano decyzję o zwolnieniu z zawodowej służby. Był to dzień, kiedy zastępca dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) przed żołnierzami pancernej brygady, w tej właśnie roli, stanął po raz ostatni.

Na Placu Garnizonowym w Świętoszowie obecni byli żołnierze świętoszowskiej jednostki oraz Pracownicy Resortu Obrony Narodowej z 10BKPanc. Uroczysty apel swoją obecnością zaszczycili także dowódca oraz zastępca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, dowódcy i przedstawiciele jednostek Czarnej Dywizji, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, a także znajomi oficera, który w poniedziałkowy poranek żegnał się z brygadą, w której służył przez ostatnie trzy lata. Nie było to jednak tylko pożegnanie ze świętoszowską jednostką, ale także pożegnanie z mundurem, który pułkownik Zbigniew Śliżewski z dumą nosił przez prawie czterdzieści lat. W tym szczególnym dniu oficerowi towarzyszyła również małżonka, na której wsparcie zastępca 10BKPanc mógł liczyć przez te wszystkie lata służby.

 Po odczytaniu rozkazu o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, Szef Sekcji Personalnej pancernej brygady odczytał postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu pułkownikowi Zbigniewowi Śliżewskiemu Złotego Medalu za Długoletnią Służbę Wojskową. Oficer z dumą na twarzy odebrał wyróżnienie z rąk dowódcy Czarnej Dywizji. Następnie dowódca 10BKPanc, pułkownik dyplomowany Artur Pikoń wręczył odchodzącemu żołnierzowi miniaturę sztandaru 10 Brygady Kawalerii Pancernej.  Dowódca pancernej brygady zwrócił się także do żony pułkownika Śliżewskiego, dziękując Jej za wspieranie swojego męża przez prawie czterdzieści lat służby. Pułkownik Artur Pikoń wręczył pani Bożenie Śliżewskiej bukiet kwiatów w barwach pancernej brygady.

Jako ostatni głos zabrał pułkownik Zbigniew Śliżewski - Kiedy niemal czterdzieści lat temu decydowałem się wstąpić do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, byłem pewien, że chcę być oficerem pancerniakiem. Kończąc szkołę świadomie wybrałem służbę w sercu wojsk pancernych, w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Tutaj spotkałem wspaniałych przełożonych oraz kolegów. Praca w zespole z żołnierzami dawała mi zawsze satysfakcję, dlatego zdecydowałem się służyć Ojczyźnie tak długo, jak mogłem. Dzisiaj nadszedł dzień pożegnania i przejścia do rezerwy. Nie muszę nikogo przekonywać, że jest to jeden z najważniejszych momentów w moim życiu.

Pułkownik Zbigniew Śliżewski podziękował wszystkim obecnym na placu za wspólną służbę. Na zakończenie przytoczył słowa trzech wybitnych Polaków, które, jak sam przyznał, są Jego dewizą każdego dnia:
- „Tylko wierność ludziom czyni z nas człowieka” – Tadeusz Kościuszko
- „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” – Józef Piłsudski
- "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” – Jan Paweł II

 Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów, przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Żagania oraz wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

Z placu apelowego, pułkownik Zbigniew Śliżewski, udał się na Salę Tradycji 10BKPanc, gdzie w obecności dowódcy, żołnierzy oraz Pracowników Resortu Obrony Narodowej pancernej brygady podpisał protokoły przekazania obowiązków. Odchodzący oficer otrzymał liczne prezenty, które mają przypominać o latach spędzonych w świętoszowskiej jednostce. Pułkownik Śliżewski wręczył także obecnym dyplomy z podziękowaniami oraz pamiątkowe „coiny” (monety).

 Spotkanie w Sali Tradycji zakończył wpis do Księgi Pamiątkowej 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Odchodzący oficer w swoim wpisie jeszcze raz przytoczył słowa, które zacytował podczas pożegnania na placu apelowym.

źródło: 10 BKP

Tekst i zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka

Czytany 1780 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA