header portal

środa, 09 styczeń 2019 20:37

Odrestaurowano tor do szkolenia kierowców czołgów w 2 BZ

Napisane przez mjr Maciej Wiśniewski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

9 stycznia  to bardzo ważny dzień dla 2 Brygady Zmechanizowanej i batalionu czołgów w Czarnym. Tego dnia nastąpiło otwarcie odrestaurowanego toru nauki jazdy pojazdów gąsienicowych (auotodromu). Tor nauki jazdy był częścią DOS-u (Dywizyjnego Ośrodka Szkolenia), który decyzją przełożonych został zlikwidowany w 2008 roku.

Dzięki przychylności Nadleśnictwa Czarnobór oraz staraniom kadry batalionu czołgów odtworzono i znów dopuszczono do eksploatacji ten ważny obiekt szkoleniowy. Uroczystego otwarcia i pierwszego przejazdu czołgiem dokonał Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – gen. dyw. Maciej JABŁOŃSKI, który po 25 latach usiadł w przedziale mechanika-kierowcy i poprowadził czołg PT-91 TWARDY po torze nauki jazdy. Przejazd ten miał zdecydowanie charakter sentymentalny ze względu na ukończoną przez generała JABŁOŃSKIEGO Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu.

 Tor przeznaczony będzie do szkolenia kierowców czołgów na potrzeby batalionu czołgów złocienieckiej brygady. Zaplanowane szkolenia odbywać się będą w ścisłej współpracy z kadrą Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania. Pierwszy egzamin na resortowe uprawnienia do prowadzenia czołgu odbędzie się już na początku lutego bieżącego roku.

 W ceremonii otwarcia udział wzięli Dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej – gen. Dyw. Maciej JABŁOŃSKI, Szef Szkolenia Dywizji – płk Dariusz MACHULA, Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej – płk dypl. Arkadiusz SZKUTNIK, Burmistrzowie Czarnego i Złocieńca oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarnobór.

Odtworzenie opisywanego obiektu szkoleniowego jest kolejnym sukcesem dowódcy złocienieckiej brygady – płk dypl. Arkadiusza SZKUTNIKA, który pod koniec ubiegłego roku odtworzył tzw. “Drogę Hannibala”, łączącą Poligon Drawski z koszarami 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu.

 Tekst: mjr Maciej Wiśniewski

Zdjęcia: plut. Radosław Dominowski

Czytany 425 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA