header portal

piątek, 11 styczeń 2019 20:32

Czy Huawei szpieguje nas na zlecenie chińskiego rządu? „Zagrożenie jest duże”

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

– Huawei prawdopodobnie realizuje interesy chińskiego rządu i może być narzędziem wpływu stosowanym przez Chiny w innych państwach – mówi „Newsweekowi” dr Justyna Szczudlik, kierowniczka programu Azji i Pacyfiku w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

– Nie można wykluczyć scenariusza, że nasza część Europy stanie się miejscem rywalizacji USA i Chin – tłumaczyła ekspertka po tym, jak wobec Huawei pojawiły się pierwsze zarzuty. W niecały miesiąc później Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała jednego z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego giganta pod zarzutem szpiegostwa. Do aresztu trafił także Polak, były funkcjonariusz ABW i dyrektor w Orange. Poniżej przypominamy rozmowę z dr Justyną Szczudlik.

Marcin Antosiewicz: W Kanadzie, na prośbę amerykańskiej prokuratury, aresztowano Meng Wanzhou, wiceszefową Huawei odpowiedzialną za finanse, a jednocześnie córkę założyciela firmy, którego oskarżono w Indiach o powiązania z chińską armią. Służby wielu państw świata ostrzegają przed ekspansją Huawei. Jakie pani widzi zagrożenie ze strony tego koncernu?

dr Justyna Szczudlik: Głównym zagrożeniem jest fakt, że Huawei jest firmą z państwa niedemokratycznego, czyli może realizować interesy tego państwa, a one mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Fakt, że założyciel firmy był członkiem chińskiej armii może świadczyć o powiązaniach firmy z państwem. Zresztą chińskie firmy są zobowiązane do współpracy z władzami, a władze często subsydiują państwowymi pieniędzmi firmy, które dzięki temu mają przewagę nad przedsiębiorstwami z innych państw. W tym sensie motywy działania firmy mogą nie być czysto biznesowe jak to jest w przypadku prywatnego przedsiębiorstwa działającego w państwie demokratycznym. Obawy są tym większe, że pod rządami prezydenta Xi Jinpinga Chiny stają się coraz bardziej asertywne. Dążenia do mocarstwowości dotyczą nie tylko liderowania w tradycyjnych obszarach (np. w gospodarce, czy wojskowości) lecz także w nowych branżach takich jak zaawansowane technologie. Najlepszym dowodem takich dążeń Chin jest ogłoszony w 2015 program „Made in China”, którego celem jest osiągniecie przez ChRL pozycji lidera w branży high-tech.

Źródło: www.wojskonews.pl 

https://www.newsweek.pl

Czytany 320 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA