header portal

środa, 16 styczeń 2019 19:30

Plany PCO S.A. na 2019 rok

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kolejne inwestycje w infrastrukturę, poszerzanie asortymentu wyrobów optoelektronicznych, udział w programach modernizacyjnych polskiej armii oraz rozbudowa i doskonalenie bazy badawczo - rozwojowej to kluczowe obszary, wyznaczające ambitne cele i plany dla PCO S.A. na bieżący rok.

Największy, krajowy producent optoelektroniki na potrzeby wojska i pozostałych służb mundurowych, zamierza w 2019 roku nadal aktywnie rozwijać swoją ofertę produktową, zarówno w zakresie drobnej noktowizji, jak również z wykorzystaniem technologii termowizyjnej.

- Głównymi kierunkami jest kontynuacja rozwoju termowizji oraz budowa centrum kompetencji w zakresie produkcji laserów. Spółka stawia także na rozwój kadry, rozbudowę i doskonalenie bazy B+R oraz bazy produkcyjnej, a także na współpracę z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi. - komentuje Krzysztof Kluza, Prezes PCO S.A.

Inwestycje w infrastrukturę zwiększające potencjał i jakość produkcji

PCO S.A. w 2019 roku będzie kontynuować proces modernizacji zaplecza produkcyjnego, w ramach którego spółka w 2018 roku zakupiła nowe wyposażenie między innymi do laboratorium cienkich warstw, fotochemii i pomiarów. W efekcie dokonanej inwestycji, spółka mogła skutecznie rozwinąć kompetencje produkcji urządzeń termowizyjnych, a także asferycznych elementów optycznych, umożliwiających miniaturyzację urządzeń.

W bieżącym roku, w ramach kontynuacji modernizacji infrastruktury, planowany jest zakup sprzętu umożliwiającego szybsze i sprawniejsze przeprowadzanie testów wyrobów jeszcze na etapie montażu. Pozwoli to na usprawnienie procesu produkcji oraz spełnienie najwyższych wymogów jakości.

Aktywny rozwój asortymentu wyrobów optoelektronicznych

PCO S.A. nie zwalnia tempa i w 2019 roku będzie nadal pracować nad poszerzeniem swojej oferty produktowej. Spółka zamierza rozwijać gamę wyrobów dla pojazdów wojskowych, a zwłaszcza wykorzystywanych do modernizacji czołgów. Chodzi tu zarówno o Leopardy 2 użytkowane przez Wojsko Polskie, jak również starsze czołgi T-72. Bez względu wariant modernizacji pojazdów rodziny T-72, jaki przyjmie MON. PCO S.A. jest w stanie zaproponować wyroby optoelektroniczne, takie jak kamery termowizyjne, czy przyrządy celownicze, które mogą zostać w nim wykorzystane.

Ze względu na fakt, że urządzenia termowizyjne mają budowę modułową, ułatwione jest rozwijanie ich nowych typów. Rodzina kamer KLW-1 może być rozwijana i poszerzana o nowe typy dostosowane do poszczególnych pojazdów używanych przez Wojsko Polskie.

Spółka będzie także kontynuować działania badawczo-rozwojowe, aby urządzenia optoelektroniczne mogły tworzyć tak zwany pojazdowy system sensorów, z którego pozyskiwane obrazy oraz informacje mogłyby być przetwarzane w czasie rzeczywistym przez pokładowy komputer pojazdu. Te kompetencje będą przydatne między innymi w projekcie polskiego czołgu nowej generacji. W 2019 roku PCO S.A. planuje również rozwój oferty głowic optoelektronicznych m.in. dla systemów obrony przeciwlotniczej, ZSSW i NPBWP Borsuk oraz bezzałogowych statków latających. Spółka będzie także promować monokular noktowizyjny MU-3MS, będący rozwojową wersją monokulara MU-3M, charakteryzującą się jeszcze mniejszą masą oraz wielkością. Jest to odpowiedź na uwagi zgłaszane przez użytkowników sprzętu i ich potrzeby. Kontynuowane będą również prace nad wyposażeniem dla żołnierza przyszłości.

PCO S.A. celuje w rynki azjatyckie

W dziedzinie polityki handlowej w 2019 roku otwiera się przez PCO S.A. możliwość dotarcia na nowe rynki Azji Południowo-Wschodniej. W 2018 roku podpisany został list intencyjny z indonezyjskim koncernem PT Pindad. Daje on możliwość zastosowania systemu samoosłony pojazdu SSP-1 OBRA-3 w nowym indonezyjsko-tureckim czołgu, którego testy będą trwać w 2019 roku.

Plany PCO S.A. na bieżący rok będą realizowane przy współpracy ze spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz innymi podmiotami polskiego przemysłu obronnego.

 

Czytany 360 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA