header portal

czwartek, 31 styczeń 2019 07:06

Więcej strażaków i aspirantów, czyli kadrowe rotacje w PSP

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na koniec zeszłego roku w Państwowej Straży Pożarnej służyło 30 240 funkcjonariuszy, w tym prawie 4 proc. kobiet. - Przyjęcia do służby w PSP w 2019 roku uzależnione są od liczby strażaków, którzy zostaną zwolnieni ze służby w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych – poinformował portal-mundurowy.pl st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik KG PSP.

W stosunku do 2017 r. liczba strażaków w PSP zwiększyła się o prawie pięćset funkcjonariuszy - do poziomu 30 240 osób. Najwięcej w tej formacji mundurowej służyło podoficerów ( 47,2 proc.), aspirantów ( 23 proc.), oficerów ( 21,3 proc.) oraz szeregowych (8,5 proc.). Największy przyrost funkcjonariuszy odnotowano w korpusie szeregowych ( strażaków i starszych strażaków o 536 osób), czyli prawie o jedną czwartą. Prawie o trzystu funkcjonariuszy powiększył się także korpus aspirantów.

4 proc. kobiet, czyli „szklany sufit”

Od kilku lat liczba kobiet - funkcjonariuszek nie przekracza 4 proc., jakby to był „szklany sufit” dla pań w tej formacji ( na koniec grudnia 2017 r. wyniosła 3,96 proc. a rok później – 3,98 proc.). W PSP na koniec 2018 r. służyło ponad 1200 funkcjonariuszek.

Zdecydowana większość kobiet, bo ponad 1,1 tysiąca pełni służbę w codziennym rozkładzie czasu służby (8 godzinnym). Jak wynikało z danych przedstawionych przez MSWiA z okazji ubiegłorocznego Dnia Kobiet, najwięcej pań, bo ponad 450, pracuje w pionie logistyki. Z kolei w pionie operacyjnym służbę pełni 220 kobiet.

Tylko ponad 160 kobiet funkcjonariuszek PSP była zatrudniona w zmianowym rozkładzie czasu służby. Pełnienie służby w tym systemie wiąże się m.in. z udziałem w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Z danych PSP wynika, że ponad 30 funkcjonariuszek PSP bezpośrednio uczestniczy w działaniach ratowniczo - gaśniczych.

Wielkość naboru zależy od liczby zwolnień

W 2018 roku ze służby zostało zwolnionych 970 strażaków wobec 1187 w 2017 r. Ma to istotne znaczenie, bowiem akurat w tej formacji, przyjęcia do służby w PSP uzależnione są od liczby strażaków, którzy zostaną zwolnieni ze służby w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych.

Oznacza to, że w tym roku w PSP będzie mniej wolnych miejsc dla kandydatów na strażaków w 2018 r. Przykładowo w 2017 r. zostało przyjętych do służby z wolnego naboru 713 kandydatów, a w roku 2018 - 753 kandydatów. Tyle samo wakatów było na koniec roku.

Nabór przyjęcia do służby prowadzą poszczególne jednostki organizacyjne PSP w ramach posiadanych wakatów. Jak zwraca uwagę rzecznik PSP, część miejsc w jednostkach organizacyjnych PSP jest przewidziana dla absolwentów szkół pożarniczych kończących naukę w 2019 roku (Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Szkołach Aspirantów PSP w Poznaniu i Krakowie oraz Centralna Szkoła PSP w Częstochowie).

Ile dostaje strażak na początek?
Średnie uposażenie wraz z nagrodą roczną strażaka przyjętego do służby w PSP wg stanu na dzień 31 grudnia 2018 r. wynosiło 3.189,23 zł brutto.

Ponadto strażak może liczyć na inne świadczenia pieniężne takie jak::
• ewentualnie zapomogi, nagrody, dodatki motywacyjne,
• dodatek szkodliwy,
• dopłata do wypoczynku,
• prawo do bezpłatnego przejazdu publicznymi środkami komunikacji raz w roku,
• równoważnik za remont lub za brak lokalu mieszkalnego.

W tym strażacy mogą liczyć na podwyżki w średniej wysokości 655 zł brutto oraz na nowy sprzet wynikający z wdrażanego programu modernizacji służb MSWiA R.Ch.

Czytany 3356 razy

1 komentarz

  • Link do komentarza olo czwartek, 31 styczeń 2019 07:43 napisane przez olo

    Więcej chyba na papierze...

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA