header portal

czwartek, 31 styczeń 2019 21:19

Spółka Grupy WB opracowała najskuteczniejszy w świecie analizator wykrywający podsłuchy

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Grupa polskich konstruktorów ze spółki MindMade | GRUPA WB wchodzącej w skład Grupy WB opracowała unikalną w świecie technologię wykrywania urządzeń podsłuchowych przechwytujących sygnały w sieciach GSM/UMTS/ LTE w czasie rzeczywistym, z nieosiągalną przez i tak nieliczną konkurencję, skutecznością oraz szybkością wykrywania.

Nie tylko politycy są podsłuchiwani

W ostatnich latach wraz z rozwojem telefonii komórkowej nasila się zjawisko namierzania terminali mobilnych (IMSI catchingu) i nielegalnego podsłuchiwania rozmów, a także przechwytywania danych oraz podglądania SMSów przekazywanych przez telefony komórkowe. Najbardziej znane i nagłośnione przez media były przypadki podsłuchiwania głów państw (Niemcy - Angela Merkel, Francja - Francoisa Holland) czy przypadkowe odnalezienie urządzeń podsłuchowych GSM w pobliżu budynków rządowych i parlamentarnych w krajach skandynawskich.

Te przypadki świadczą o tym, że służby specjalne nie bardzo radzą sobie z tym zjawiskiem. Można podejrzewać, że dostateczną ochroną nie są objęte takie wrażliwe obszary jak bezpieczeństwo wewnętrzne czy obronność, a także infrastruktura krytyczna, sektor paliwowy, energetyczny, chemiczny, finansów, w tym również bankowy czy też obrotu nieruchomościami. Nielegalny podsłuch rozmów telefonicznych bywa także zlecany przez redakcje brukowców celem uzyskania informacji do artykułów prasowych. Zajmują się tym wyspecjalizowani hakerzy często zorganizowani w nielegalnych strukturach.

"Podsłuch z powietrza"

Przechwytywanie sygnału telefonów odbywa się pomiędzy terminalem użytkownika (telefonem komórkowym) a stacją BTS (Base Transceiver Station), czyli anteną sieci GSM. W ten sposób można podsłuchać telefoniczne rozmowy, przeglądać SMS-y a ostatnio również przechwytywać strumienie danych w czasie zalogowania telefonu do internetu.

- W żargonie specjalistów ten sposób działania nazywany jest „podsłuchem z powietrza" i nie wymaga żadnej współpracy z operatorami telefonii komórkowej – wyjaśnia Roman MUSIAŁ prezes firmy MindMade, specjalizującej się w Grupie WB w kryptografii. Podsłuch jest prowadzony bez wiedzy i przy bardzo ograniczonych możliwościach wykrycia tego faktu przez operatorów GSM. Stwarza to możliwości wykorzystywania i nadużywania tego rodzaju technologii przez różne środowiska.

Obecnie na rynku znajduje się wiele urządzeń pozwalających słuchać "z powietrza" rozmów telefonicznych ale prawie wszystkie pracują w sposób aktywny. Nad urządzeniami podsłuchowymi z tego obszaru działającymi w sposób pasywny pracują na potrzeby bezpieczeństwa państwa i strategicznych obszarów gospodarki tylko najbardziej zaawansowane technologicznie firmy o renomie światowej dysponujące konieczną wiedzą z zakresu GSM,UMTS, LTE oraz dużymi możliwościami finansowymi.

Należy jednak rozróżniać pasywne podsłuchiwanie rozmów (stosowane niezmiernie rzadko ze względu na ograniczenia techniczne i taktyczne użycia tego typu systemów) od pasywnego monitoringu ruchu odbywającego się na rzeczywistych BTS-ach operatorów sieci telekomunikacyjnych i fałszywych, kreowanych przez podsłuchujących.

Unikalna w świecie technologia

Te właśnie fałszywe BTS-y realizują podsłuchy w 99,9 proc. w taktycznych operacjach wywiadowczych oraz przestępczych. Polega to na nielegalnym pozyskaniu informacji z połączeń głosowych i transmisji strumienia danych po sieciach operatorów komórkowych. WINES pasywnie monitoruje i analizuje w czasie rzeczywistym ten właśnie ruch, wykrywając manipulacje fałszywych stacji BTS prowadzące do przechwytu danych. Co istotne, nawet gdy fałszywy BTS jest skonfigurowany tak, aby w pełni emulować sygnał prawdziwego BTSa operatora z jego wszystkimi charakterystykami, zostanie natychmiast wykryty przez WINES.

Na początku Mindmade Sp. z o.o.| GRUPA WB zajmowała się tylko sieciami GSM, ale stopniowo w miarę wzrostu kompetencji swoim działaniem objęła ochronę sieci UMTS i LTE. Obecnie spółka dysponuje unikalną w świecie technologią w celu zapewnienia bezpieczeństwa telekomunikacji bezprzewodowej w zakresie rozmów głosowych oraz transmisji danych realizowanych poprzez połączenia GSM, UMTS, LTE .

WINES „wstaje” szybciej niż konkurencja

Urządzenie pt. Analizator Bezpieczeństwa Sieci GMS/UMTS/LTE WINES (Wireless Network Shield) mieści się w niewielkiej obudowie. Produkt charakteryzuje bardzo wysoki poziom skuteczności oraz krótki czas osiągania gotowości do wykrywania IMSI Catcherów czy podsłuchów tzn. mówiąc żargonem technicznym, WINES „wstaje” szybciej niż osiągają gotowość do pracy systemy podsłuchowe, licząc od momentu włączenia urządzeń w rejonie operacji wywiadowczej. W tym miejscu należy podkreślić specyficzną właściwość urządzenia WINES, wykryje ono działający podsłuch nawet w sytuacji kiedy był on uaktywniony przed rozpoczęciem pracy WINES w danej lokalizacji.

- Prawdą jest, że niewiele firm na świecie dysponuje technologiami budowy urządzeń wysublimowanego podsłuchu, ale takie firmy są, natomiast nie znam firmy dysponującej technologią jaką posiada Mindmade w obszarze całkowicie pasywnego wykrywania podsłuchu . Stąd nasza technologia jest unikalna w skali światowej - zapewnia Roman MUSIAŁ.

Należy raz jeszcze podkreślić, że technologia opracowana przez spółkę Grupy WB pozwala wykryć obecność pracującego, aktywnego, taktycznego podsłuchu telefonii komórkowej, zanim ten osiągnie gotowość do przechwytu sygnału.

Urządzenie to jest w pełni pasywne. Monitoruje sygnały w pasmach telefonii komórkowej GSM, UMTS, LTE, i analizuje ich parametry. Co istotne z prawnego punktu widzenia, WINES nie monitoruje treści rozmów głosowych ani SMSów. Wykrywa natomiast naturalne (wynikające z niestabilności, fluktuacji obciążenia, propagacji itp.) oraz sztucznie wymuszone zakłócenia działania sieci komórkowych. Chodzi o manipulacje w poszczególnych pasmach łączności prowadzące bezpośrednio lub mogące ułatwić przechwytywanie rozmów głosowych i SMS-ów oraz transmisji danych przez osoby trzecie.

Autorskie oprogramowanie

Tak zgromadzone i poddane analizie sygnały stanowią wystarczającą informację do wygenerowania i przesłania do ochranianej osoby lub instytucji sygnału alarmowego o ataku mającym na celu przejęcie przesyłanej informacji. Sygnał taki zawiera dane skojarzone charakteryzujące dokładnie parametry ataku co pozwala na dalsze działania mogące doprowadzić do identyfikacji źródła ataku. Urządzenie może być zainstalowane jako stacjonarne bądź mobilne, przystosowane do użycia ad hock ze względu na bardzo krótki czas rozwijania i osiągania gotowości do pracy.

Dodatkowo analizator WINES posiada rozbudowane autorskie oprogramowanie analityczne pozwalające na dodatkową analizę zebranego materiału po zakończeniu operacji. Pozwala to na przygotowanie szczegółowego raportu z wykonanej pracy oraz udokumentowanie ewentualnie wykrytych ataków na sieci komórkowe. Obecnie MindMade pracuje nad interfejsem użytkownika, który ma na celu uproszczenie obsługi. R.Ch.

Zdjęcie: Grupa WB

 

Czytany 1179 razy Ostatnio zmieniany piątek, 01 luty 2019 13:47

2 komentarzy

  • Link do komentarza Pytający sobota, 02 luty 2019 10:42 napisane przez Pytający

    Tylko jeżeli „jaskółka” już wcześniej stoi i przechwytuje to ?? i nic nie zakłóca ale ma silniejszy sygnał co wtedy z tym cudnym urządzeniem....

  • Link do komentarza tuko piątek, 01 luty 2019 19:15 napisane przez tuko

    Brawo Polacy - jesteśmy jednym z najinteligentniejszych narodów. Wierzmy w siebie a zbudujemy lepszą Polskę. Nie pracujmy na ciapatych z ZACHODU.

Skomentuj

 

rekrutacja i kandydacikategoria

      

      

Powitanie

      

      

      

Wyszukaj w artykułach

PRZEGLĄD MEDIÓW

SONDA