header portal

poniedziałek, 04 luty 2019 18:08

Awans dla bohaterki Powstania Warszawskiego

Napisane przez CO MON
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

 

 

- Mam zaszczyt i honor w imieniu ministra obrony narodowej wręczyć dzisiaj nominację na stopień kapitana wielkiej Bohaterce, uczestniczce Powstania Warszawskiego, która ma za sobą trudny szlak bojowy - powiedział Łukasz Kudlicki, szef Gabinetu Politycznego w MON podczas uroczystości wręczenia aktu mianowania porucznik Anieli Wojdynie.

W poniedziałek 4 lutego br. we wsi Loretto, Łukasz Kudlicki, Dyrektor Gabinetu Politycznego w MON wręczył akt mianowania na stopień kapitana Wojska Polskiego Anieli Wojdynie (s. Maria Łucja). Uczestniczce Powstania Warszawskiego i Loretance z powiatu wyszkowskiego.

***

Kapitan Aniela Wojdyna (s. Maria Łucja) jako młoda kobieta brała udział w Powstaniu Warszawskim, gdzie służyła jako sanitariuszka w Zgrupowaniu Pułku „Baszta". Powstańcy z Pułku brali udział w ciężkich i krwawych walkach na warszawskim Mokotowie. Po powrocie z bojowego szlaku w rodzinne strony w 1946 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, gdzie była m. in. pielęgniarką i katechetką. W 1993 r. została odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym i mianowana na stopień porucznika Wojska Polskiego.

 źródło: CO MON

Czytany 85 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA