header portal

poniedziałek, 04 luty 2019 18:25

Nowy dowódca podhalańczyków

Napisane przez DG RSZ
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Pułkownik Dariusz Lewandowski objął obowiązki dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczysty apel z okazji zdania i objęcia obowiązków z udziałem dowódcy generalnego RSZ gen. broni Jarosława Miki odbył się 4 lutego 2019 roku na rynku w Rzeszowie.

Pułkownik Dariusz Lewandowski zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej oficjalnie objął stanowisko dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Ceremonia zdania i objęcia obowiązków odbyła sie się 4 lutego 2019 roku w centrum Rzeszowa. Obowiązki pułkownikowi Lewandowskiemu przekazał gen. bryg. Ryszard Pietras, który został wyznaczony na nowe stanowisko służbowe w Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie.

Nowego dowódcę brygady przedstawił zebranym przełożony – dowódca generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika, który także podziękował zdającemu – gen. bryg. Ryszardowi Pietrasowi za dotychczasowe dowodzenie podhalańczykami.

W uroczystości oprócz pododdziałów wystawionych przez wszystkie jednostki brygady, udział wzięło wielu znamienitych gości. Żołnierzom towarzyszyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, byli dowódcy 21 BSP, żołnierze Garnizonu Rzeszów, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież strzelecka, sympatycy brygady oraz najbliżsi obejmującego dowódcy.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru 21 BSP oraz przechodniej ciupagi jako symbolu władzy podhalańskiej. Następnie pułkownik Lewandowski został ubrany w mundur podhalański - kapelusz i pelerynę.

Nowy dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Dariusz Lewandowski w swym wystąpieniu powiedział: „Przed brygadą trudny okres wytężonej pracy – już za niespełna pięć miesięcy zdawać będziemy egzamin w ramach osiągania gotowości do dyżuru w składzie sił szybkiego reagowania NATO. W tym miejscu dziękuję Panu gen. bryg. Ryszardowi Pietrasowi za poczynione działania przygotowujące brygadę do dyżuru. Jestem pewny, że brygada podoła temu zadaniu na bardzo dobrym poziomie”.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz defilada.

źródło: DG RSZ

zdjecie: kpt. Romuald Kurzawa

Czytany 792 razy

1 komentarz

  • Link do komentarza Zbyszek wtorek, 05 luty 2019 06:41 napisane przez Zbyszek

    Zastanawiam się, czemu miała służyć to pokazówka na rynku w Rzeszowie. Rozumiem, gdyby ceremonia odbyła się w sobotę to może jakieś zainteresowanie ze strony tzw. społeczeństwa by było, ale w poniedziałek przed południem? Miał być huk z armaty, a tu klask zawilgoconego kapiszonu i kupa dymu! Wystarczyło trochę pomyśleć i oczywiście poświęcić sobotę a tak zrobiono imprezę da samych siebie. Dla przypomnienia, 34 Brygada Kawalerii Pancernej, pożegnała Pana Pułkownika w dniu 30 stycznia br. (w środę) na skromnej uroczystości w koszarach w Żaganiu. Żagań też ma bardzo ładny rynek ale tam jednak pomyślano że to środa a tzw. społeczeństwo lokalne w pracy, szkołach itp.
    Mimo tego małego falstartu, stawiam gruszki przed orzechami że Pan pułkownik Dariusz Lewandowski w dniu 3 maja br. zostanie generałem brygady.

Skomentuj

 

rekrutacja i kandydacikategoria

      

      

Powitanie

      

      

      

Wyszukaj w artykułach

PRZEGLĄD MEDIÓW

SONDA