header portal

wtorek, 05 luty 2019 06:35

Młodszy aspirant policji - szeregowym zawodowym

Napisane przez Mykonos
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Czy młodszy aspirant Policji może być wyznaczony na stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia szeregowego? Tak. Taką informację przedstawił poseł Paweł Szramka (Kukiz'15) w interpelacji nr 28732 skierowanej do ministra obrony narodowej w sprawie nieścisłości po przejściu do wojska z innej formacji mundurowej.

Jak wynika z interpelacji żołnierz wcześniej - do początku 2016 r. był policjantem w stopniu młodszy aspirant. Pół roku później podjął starania o przyjęcie do wojska. Ze względu na brak etatów w korpusie podoficerskim, podpisał kontrakt w korpusie szeregowych. W WKU zapewniali go, że jak tylko zwolni się etat równorzędny z jego stopniem (młodszy chorąży), zostanie on wyznaczony z zachowaniem stopnia z poprzedniej służby w Policji.

Kwestię równoważności stopni w poszczególnych służbach mundurowych reguluje art. 17a ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych z 11 września 2003 r. oraz paragraf 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 5 lutego 2010 r. w sprawie określenia stopni policyjnych, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Urzędu Ochrony Państwa odpowiadających poszczególnym stopniom wojskowym.

Z tych dokumentów wynika, że żołnierz powinien być mianowany do stopnia, który posiada. Jak twierdzi poseł, WKU poinformował byłego policjanta, że w jednostce, w której służy jest wolne stanowisko przewidziane dla młodszego chorążego.
W związku z tym zwraca się do szefa MON o odpowiedź na następujące pytania:

 • • Kto w tym przypadku decyduje o mianowaniu żołnierza na wyższy stopień? (jednostka jest podległa Inspektoratowi Wsparcia SZ)
  • Czy wyżej wymienione przepisy prawne mają zastosowanie do tej sytuacji jeśli żołnierz już jest w zawodowej służbie wojskowej, a jeśli nie to proszę wskazać przepisy, które odnoszą się do tej konkretnej sytuacji.

Mianowanie na odpowiedni stopień wojskowy

Zgodnie z art. 17a ust. 1 ustawy z 11 wrześnie 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, osobę posiadającą stopień policyjny, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Urzędu Ochrony Państwa, jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych, można powołać do służby kontraktowej, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą Ministra Obrony Narodowej, do służby stałej, na stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia wojskowego równorzędnego ze stopniem posiadanym w odpowiedniej służbie.
W części dalszej czytamy, że osobę […] powołaną do zawodowej służby wojskowej mianuje się na odpowiedni stopień wojskowy na zasadach określonych w art. 32. Mianowanie następuje z dniem objęcia stanowiska służbowego.

Cytowany przepis reguluje wyłącznie sytuację powołania osoby posiadającej stopień z innej służby i mianowania na odpowiedni stopień. Przedstawione zagadnienie jest niezwykle interesujące, głównie z tego powodu, że trudno o jednoznaczną, podpartą przepisami, odpowiedź.

O ile nie budzi większych wątpliwości organ właściwy do mianowania na wyższy stopień (w przypadku szeregowych i podoficerów jest to co do zasady organ właściwy do wyznaczenia na stanowisko służbowe), to wątpliwości pojawiają się co do tego, czy osoba będąca już żołnierzem zawodowym, a konkretniej szeregowym zawodowym, będzie traktowana nadal jako podmiot z art. 17a ustawy pragmatycznej, czy już jako żołnierz zawodowy – z pełnymi tego konsekwencjami.

Różne ścieżki awansowania i szkolenia

Mianowanie osób posiadających stopnie nadane w innych służbach na odpowiednie stopnie w Siłach Zbrojnych budzić może pewne kontrowersje. Głównie z tego względu, że ścieżki awansowania oraz szkolenia są odmienne.

Przykładem może być sierżant Policji, powołany i mianowany na starszego sierżanta. Bez kursu podoficerskiego, bez kursu kwalifikacyjnego, bez wielu lat służby. W porównaniu do drogi, jaką musi przebyć szeregowy zawodowy (minimum 5 lat służby, 6-miesięczny kurs podoficerski poprzedzony kwalifikacją oraz kolejne przy dobrych wiatrach – 9 lat służby i kurs kwalifikacyjny do stopnia sierżanta), jest to nieporozumienie. Tym bardziej, że Policja i Siły Zbrojne są to służbami wykonującymi odmienne zadania.

Być może pojawiające się głosy, jak te wyżej, doprowadzą wreszcie do uporządkowania wojskowej polityki kadrowej.
Mykonos

Czytany 13942 razy

15 komentarzy

 • Link do komentarza fiat3 wtorek, 05 luty 2019 19:18 napisane przez fiat3

  Nie dawno trafił do nas Policjant z zachowaniem stopnia teraz to wielki kapitan jest. Bez żadnego przeszkolenia oprócz bhp i p.poż. Objął obowiązki i zaczął pracę bo służbą tego nie można nazwać. Już nie raz się z nim ścięliśmy bo jakim prawem pdf.mł. z nim dyskutuje? Ale źle trafił bo gamoń na niczym się nie zna. Przyszły części od producenta do F-16 wraz ze specyfikacją a baran wzywa nas że mamy stwierdzić czy ma je przyjąć bo dla niego specyfikacja producenta jest nie wiarygodna i nie wie co zrobić . Po krótkiej rozmowie powiedzieliśmy mu że ma sobie zadzwonić do Lockheed Martin i z nimi porozmawiać. Ręce opadają.

 • Link do komentarza Wopek wtorek, 05 luty 2019 18:52 napisane przez Wopek

  Większość kadry kierowniczej w Straży Granicznej jest po zmechu, ale Straż Graniczna to nie Policja, kiedyś była Wojskiem tzn Wojskiem Ochrony Pogranicza, oficerke sie robiło w zmechu a potem kurs specjalistyczny w Kętrzynie bo to była fila WSO we Wrocławiu. Od jakiś paru lat na wzór Policji zaczyna się też od szeregowca i to wszyscy, po jakimś czasie jak się znajdzie eta to wyślą na szkołę Chorążych bądź szkołę Oficerską. w Straży Granicznej dalej jest korpus chorążych, natomiast Wojsku ich zdegradowano do podoficera, trochę chore w armii USA jest korpus Chorążych i to nie są podoficerowie. Do Straży Granicznej z wojska nie ma problemu z przejściem ze stopniem, dostaje się ten sam , tylko na krótki kurs resortowy wysyłają z ochrony Granic.

 • Link do komentarza Do Tom wtorek, 05 luty 2019 12:04 napisane przez Do Tom

  Bzdury jak nie wiem ..? dwa zobacz w wojsku kobiety zza biurka cywilni pracownicy 3 miesiące i oficerowie i odp na pytanie !!! A ludzie maja stopnie e innych formacjach podoficerowie itp i szeregowi to jest chore

 • Link do komentarza Tom wtorek, 05 luty 2019 11:51 napisane przez Tom

  Byłem kapitanem w WP, przeszedłem do Policji, dostałem odpowiednie stanowisko i byłem posterunkowym......, musiałem skończyć kurs podstawowy w Legionowie potem specjalistyczny ( po staremu aspirancki), i jeszcze pół roku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, odzyskanie stopnia równorzędnego nadkomisarza trwało prawie 2 lata. I nie było łatwo.....powiem tak, gdybym wiedział co mnie czeka to bym się nie zdecydował:)

 • Link do komentarza Jaki wtorek, 05 luty 2019 11:48 napisane przez Jaki

  Do Policjant- swego czasu i w Policji było się oficerem z cywila po szkole w Szczytnie ? Na szczescie u Was się system uzdrowił i trzeba przejść kolejno szczeble. Może wreszcie i w WP zmieni się obecny system.

 • Link do komentarza Policjant wtorek, 05 luty 2019 11:43 napisane przez Policjant

  A w MON po 5 latach oficer z cywila bądź po rocznym studium , w żadnej innej formacji tak nie ma, w Policji czy masz studia czy nie zaczynasz od szeregowca tzn posterunkowego i jedziesz do góry

 • Link do komentarza Rafal wtorek, 05 luty 2019 11:13 napisane przez Rafal

  Witam

  Jestem starszym szeregowym kolega z mojej jw tez mial taki stopien staral s8e aby isc na szkole podoficerska ale wiadomo jak jest z miejscami tam. Po trzeciej nie udanej probie przeniósł sie do policji a tam wiadomo odrazu szkola i sierzant. Po upływie dwoch lat wrocil do jw jako sierzant.
  Moje pytanie brzmi na jakiej podstawie wrocil do armi z sierzantem bez problemu to znaczy ze jak ktos ma dobre plecy to mozna ominąć kazdy przepis kazda barierę?

 • Link do komentarza Służący wtorek, 05 luty 2019 10:59 napisane przez Służący

  Pracuje w MON od 3 lat jestem podoficerem ( sierżantem ) z policji a dali mi stopień z zasadniczej ! Starszy szeregowy to tez normalne nie jest ! A mam wolny etat u siebie podoficerski moja jednostka chce mi wystawić zaświadczenie !!! Ich przepis niby !??? Zwolnij się i od nowa przyjmij to jest normalne ???

 • Link do komentarza PSP wtorek, 05 luty 2019 09:35 napisane przez PSP

  Jak mają czas to się kształcą i to za darmo WP żołnierze. Proszę nie porównywać żołnierzy do funkcjonariuszy, którzy realizują zadania w zagrożeniu na codzień i nie mają czasu na tyle szkoleń na które pozwala sobie wojsko.

 • Link do komentarza oficer wtorek, 05 luty 2019 09:33 napisane przez oficer

  do bodzio a w żandarmerii wojskowej to co wszystkie kodeksy, angielski i wf

 • Link do komentarza Gosciu wtorek, 05 luty 2019 09:33 napisane przez Gosciu

  BODZIO, przy przechodzeniu z wojska do policji nie zachowuje się stopnia. Zaktualizuj informacje

 • Link do komentarza Zbyszek wtorek, 05 luty 2019 09:28 napisane przez Zbyszek

  Witam! Jeśli już jesteśmy przy przebiegu służby mam pytanie trochę odbiegające od głównego nurtu. Jestem ciekawy jaki los spotkał trzech oficerów z 15 Brygady z Giżycka, którzy dokonali pod wpływem... rękoczynu na służbach porządkowych jesienią 2016 r. w jednej z Giżyckich knajp? Z tego co pisano, to zostali przeniesieni do rezerwy kadrowej, ale minęło już dwa lata tej rezerwy?

 • Link do komentarza Bodzio wtorek, 05 luty 2019 09:09 napisane przez Bodzio

  Ciekawe jest to, że wszyscy wojskowi przechodzący do policji od razu otrzymują swój stopień z wojska, tym bardziej że nie mają bladego pojęcia o pracy dochodzeniowej czy śledczej, nie maja żadnego przeszkolenia związanego z bezpieczeństwem publicznym jak również nie znają KK,KPK,KW

 • Link do komentarza oficer wtorek, 05 luty 2019 09:08 napisane przez oficer

  A gdzie angielski, wf itp.

 • Link do komentarza marek wtorek, 05 luty 2019 08:31 napisane przez marek

  Faktycznie, w wojsku st. szer. ma średnio ok. 10 lat służby, sierż. 20 lat służby, aspirantem można być już po 5 latch...

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA