header portal

środa, 06 luty 2019 06:22

Cyberarmia na straży polskiego internetu

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Utworzenie nowego rodzaju wojska obrony cyberprzestrzeni, którego pełnomocnikiem  został płk Karol Molenda, a także szkoły podoficerskiej łączności i informacji  w Zegrzu oraz komponentu cybernetycznego w Wojskach Obrony Terytorialnej zapowiedział wczoraj w Wojskowej Akademii Technicznej szef MON Mariusz Błaszczak.

Miejsce jak i data  nie jest przypadkowa. 5 lutego  obchodzony był jako Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji w kuźni kadr kształcącej na potrzeby wojska informatyków i kryptologów, czyli w WAT  odbyła się  konferencja pt. „Cyber.mil.pl - Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej”.

Podczas konferencji rektor WAT  gen. bryg. Tadeusz Szczurek zwrócił uwagę, że jesienią ubiegłego roku przypadła 50. rocznica utworzenia Wydziału Cybernetyki, na którym studiuje ok. 1500 studentów cywilnych  i wojskowych. Jeszcze niedawno na studia na kierunek kryptologia i cyberbezpieczeństwo przyjmowano 15 osób. Dziś ten limit wynosi 107.  Prawie 50 naukowców spośród 900 kadry dydaktycznej zatrudnionej w WAT zajmuje się cyberbezpieczeństwem. W tej uczelni mają powstać wspólnie z partnerami zagranicznymi podyplomowe studia MBA na kierunku cyberbezpieczeństwo, a także od września br. liceum informatyczne

Nowy rodzaj wojsk

Ten potencjał badawczy  będzie wspierał  nowy rodzaj sił zbrojnych o nazwie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, którego utworzenie  oficjalnie 5 bm. zapowiedział szef MON  Mariusz Błaszczak.  Pełnomocnikiem został płk Karol Molenda, absolwent Wojskowej Akademii Technicznej i Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie, który od 12 lat służy w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego  i specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie.

Jego zadaniem będzie stworzenie struktur, które zabezpieczą Polskę oraz NATO w cyberprzestrzeni. Jednocześnie zapowiedział, że jednym z jego celów będzie utworzenie Inspektoratu Sił Obrony Cyberprzestrzeni, które mają powstać na bazie  Centrum  Operacji Cybernetycznych. Docelowo zostaną one przekształcone w wojska obrony cyberprzestrzeni, podlegające w przyszłości szefowi Sztabu Generalnego WP. Jak  zapowiedział minister Błaszczak, liczba etatów zostanie zwiększona trzykrotnie. Ponadto planowane jest większej liczby ekspertów odpowiedzialnych za zabezpieczenie  resortowych sieci  i systemów.

Przykład dało NATO

Pierwszym zadaniem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni będzie monitorowanie ataków wymierzonych w Polskę oraz polskie instytucje w sieci. Nowy rodzaj wojsk nie będzie pokrywał się zadaniami, które obecnie wykonują takie instytucje jak MON, MSWiA, Ministerstwa Cyfryzacji czy CERT-y.

Według wiceministra obrony narodowej Tomasza Zdzikota, zdolność zapewnienia bezpieczeństwa sieci narodowych i systemów jest jednym z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo narodowe. W 2016 roku NATO uznało cyberprzestrzeń za jeden z obszarów działań militarnych. Tylko w 2017 roku zgłoszono 28 tys. incydentów zagrażających polskiej cyberprzestrzeni, 6 tys. z nich się potwierdziło.

Dlatego Polska od listopada 2018 roku włącza się w natowskie działania w zakresie cyberbezpieczeństwa. – Jesteśmy członkami natowskiego zespołu szybkiego reagowania na incydenty komputerowe, który ma udzielać realnej pomocy w przypadku zagrożeń – mówił Tomasz Zdzikot. Przypomniał również, że w 2018 roku weszła w życie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Wiceminister poinformował również, że Sztab Generalny WP przygotował koncepcję konsolidacji potencjału łączności, przede wszystkim polowej oraz projekt powołania Inspektoratu Łączności podległego SGWP. Nowością będzie również Szkoła Podoficerska  Informatyki i Łączności w Zegrzu. Ponadto  moduł szkoleniowy Legii Akademickiej zostanie rozszerzony o komponent cybebezpieczeństwa. 

Na  bazie Narodowego Centrum Kryptografii  i Inspektoratu Informatyki ma powstać Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzesteni. Będzie to jednostka resortowa, wykonująca zadania w zakresie cyberbezpieczeństwa nałożone na szefa MON.  Dyrektorem  ma być pełnomocnik ds. utworzenie wojsk cybezprzestrzeni, czyli płk Krzysztof Molenda.  Będzie on odpowiedzialny za dwa kluczowe procesy konsolidacji.

Cyberkomponent w WOT

Podczas konferencji gen. dyw. Wiesław Kukuła,  dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej  ucieszył się, że WOT nie będzie już najmłodszym rodzajem sił zbrojnych. W WOT powstanie cyberkomponent, oparty na podobnych rozwiązaniach jak w USA.  40 proc. sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w armii Stanów Zjednoczonych to osoby służące w Gwardii Narodowej.

Dowódca WOT poinformował, że 35 proc. żołnierzy tej formacji ma wyższe wykształcenie, zaś 40 proc. wykształcenie techniczne. Dodał, że w tym roku zostanie powołany pierwszy w wojskach obrony terytorialnej zespół do cyberwalki. A do 2020 roku zostanie stworzony cały komponent liczący 100 specjalistów.  R.Ch. 

Zdjęcie:  Leszek Champerek

Czytany 1975 razy Ostatnio zmieniany środa, 06 luty 2019 18:36

8 komentarzy

 • Link do komentarza jeszcze w służbie. wtorek, 12 luty 2019 20:38 napisane przez jeszcze w służbie.

  A możę tak Pan Minister zacząłby od etatowych stanowisk administratorów ST w jednostkach wojskowych? O czymś tak zbędnym, w mniemaniu Departamentu Kadr i Budżetowego oraz P-1 SG WP, jak etatowe podoodziały łączności i informatyki dla SD nie wspomnę. Na razie wszyscy bajdurzą i odmieniają termin cyber na wszystkie możliwe sposoby. Tylko nikt nie powie o co chodzi. Ta ja podpowiem Panu Mariuszowi - o systemy teleinformatyczne i system łącznośći RON na którym bazuje sieć IP-RON.
  I tu jest Mariusz problem, bo administratorzy z łapanki nie potrafią prawidłowo skonfigurowac chociażby Windows Firewall, że o polisach GPO czy harderingu sieciówki nie wspomnę.

  Pariusz zacznij może spojrzenia w dół, na brak etatów w jednostkach, a dopiero potem zacznij się odgrażać światu.

 • Link do komentarza Jasiu piątek, 08 luty 2019 05:41 napisane przez Jasiu

  Jak Polak może powiedzieć, że dla niego "polski to zbedny jezyk".
  Jak można tak nisko upaść - sam wystawiasz sobie świadectwo "zbędności" dla Polski.

 • Link do komentarza kpt czwartek, 07 luty 2019 09:20 napisane przez kpt

  jasiu nie chce mi sie uzywac polski znakow, wole pisac po angielsku lub rusku, dla mnie polski to zbedny jezyk

 • Link do komentarza jasiu czwartek, 07 luty 2019 05:38 napisane przez jasiu

  To może jeszcze syn w technikum sprawi, że tatuś Kpt "rospracowuje" Słownik Ortograficzny Języka Polskiego???

 • Link do komentarza Kpt środa, 06 luty 2019 18:37 napisane przez Kpt

  Chyba cyberoszolomy tak nawiasem to moj syn w technikum sam rospracowuje hakerow i jest bez studiow

 • Link do komentarza Zbyszek środa, 06 luty 2019 16:35 napisane przez Zbyszek

  Niestety, polski system kształcenia oficerów na tzw. stanowiska kluczowe ogranicza się do wypuszczania specjalistów od robienia ,,szlaczków na mapie" i stawiania zadania w postaci ,,dotąd mamy dojść". Na pytanie jak to osiągnąć odpowiadają
  ,,H...j mnie obchodzi jak to zrobicie". Panie Ministrze na kształcenie specjalistów w dziedzinie cyberterroryzmu już jest trochę za późno. O tym wspomina, choć nie wprost Rektor WAT. Polska ma kilkadziesiąt Uniwersytetów i Politechnik, a na niech cała masa pracowników naukowych o dużej wiedzy i umiejętnościach w w obszarze cybernetyki. Cały problem polega na tym aby ich wychwycić, spiąć w jeden zespół, tak aby nie konkurowali ze sobą i trzymali tej wiedzy dla siebie lub czekali aż ktoś ich kupi z zagranicy, nie dzielić środków na poszczególne małe kroczki badawcze na rozdrobnionych uczelnianych wydziałach, oczywiście dobrze zapłacić i sukces murowany. Proste nie? WAT to za mało! Najlepsze czasy ma już chyba za sobą. Poszli na ilość studentów i tym samym obniżył się poziom. Z tych 1500 studentów, pewnie połowa studiuje zaocznie lub wieczorowo?

 • Link do komentarza keram środa, 06 luty 2019 15:09 napisane przez keram

  płk Karol Molenda a nie Krzysztof

 • Link do komentarza neon środa, 06 luty 2019 08:50 napisane przez neon

  Kolejny Inspektorat i kolejne etaty, a raczej wakaty, i szkoła podoficerska, która już dzisiaj się boryka z brakiem wykładowców - specjalistów. Na pewno nie będzie problemu z obsadą stanowisk kluczowych tzn. pułkownikowskich. Trzymam kciuki.

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA