header portal

czwartek, 07 luty 2019 18:57

Elewi z 34 BKP po pierwszym strzelaniu

Napisane przez por. Magdalena Czekatowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Za żołnierzami służby przygotowawczej szkolących się właśnie w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu jeden z najważniejszych dni w ich wojskowym życiu.

Na jednej z brygadowych strzelnic elewi wzięli udział w swoim pierwszym strzelaniu z użyciem ostrej amunicji. Żołnierze mają już za sobą kilka tygodni zajęć teoretycznych i praktycznych ze szkolenia ogniowego, co miało ich przygotować do właściwego obchodzenia się z bronią i bezpiecznego wykonania strzelania z użyciem ostrej amunicji.

Strzelanie szkolne do tarczy, a do tego rozkładanie i składanie broni, przyjmowanie prawidłowej postawy czy zakładanie maski. W ramach zajęć ze szkolenia strzeleckiego służba przygotowawcza ćwiczy też inne elementy niezbędne w służbie wojskowej. Strzelanie z ostrej amunicji to tylko część treningu strzeleckiego.
Warunki „w polu” mogą być różne, dlatego żołnierz musi umieć szybko swoją broń rozłożyć, wyczyścić i złożyć. To bardzo ważne – dodaje jeden z dowódców plutonów służby przygotowawczej ppor. Piotr Nawalicki.

Jak mówią instruktorzy, którzy szkolą żołnierzy służby przygotowawczej sami elewi przyznają, że to nie to samo co gry komputerowe.
Pomijając, że strzelają z ostrej amunicji i trzeba uważać na każdym kroku to jeszcze dochodzą tzw. „warunki zewnętrzne”. Nie siedzą w wygodnym fotelu – jest zimno, mokro, czują odrzut broni w trakcie oddania strzału – to niesamowicie działa na wyobraźnię. – mówi dowódca kompanii szkolnej por. Paweł Żabicki.
Aby mieć szanse na zostanie zawodowym żołnierzem, szeregowi elewi muszą ukończyć czteromiesięczne szkolenie w ramach kompanii służby przygotowawczej.

źródło: 34 BKP

Zdjęcie: por. Magdalena Czekatowska

Czytany 225 razy

Skomentuj

 

rekrutacja i kandydacikategoria

      

      

Powitanie

      

      

      

Wyszukaj w artykułach

PRZEGLĄD MEDIÓW

SONDA