header portal

sobota, 09 luty 2019 17:19

Brzescy saperzy wywieźli 100 kg bombę z Otmuchowa

Napisane przez DG RSZ
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Brzescy saperzy w akcji pobierz pdf drukuj zmniejsz czcionkę rozmiar pierwotny powiększ czcionkę Patrol rozminowania Nr 26 z 1 brzeskiego pułku saperów zrealizował zadanie bojowe w ramach zgłoszenia o znalezieniu 100 kg bomby lotniczej terenie miejscowości Otmuchów. 

Bomba lotnicza została znaleziona na osiedlu domków jednorodzinnych w m. Otmuchów w trakcie prac ziemnych przy przyłączania instalacji gazowej. Ze względu na realne zagrożenie dla mieszkańców podjęto decyzje o ewakuacji 263 osób w promieniu 500 metrów, w tym ośmioro dzieci z pobliskiego przedszkola. Samo wydobycie bomby trwało około godziny i przebiegło bez problemów. Miejsce wydobycia zabezpieczały służby ratownicze oraz policja.

Od początku 2019 roku patrol rozminowania Nr 26 zrealizował 11 zgłoszeń przejeżdżając ponad 2400 km kilometrów. Zrealizował także zajęcia profilaktyczne z młodzieżą.

***

Patrole rozminowania i GNM działają interwencyjnie, podejmując i niszcząc przedmioty wybuchowe i niebezpieczne pochodzenia wojskowego, zgłoszone przez uprawnione instytucje. Każdy niewypał lub niewybuch powinien być usunięty w czasie do 72 godzin, przy czym usuwanie PWiN w miejscach publicznych (szkoły, drogi, budowy) uważane jest za interwencję pilną, do realizacji w czasie 24 godzin.

źródło: DG RSZ
Zdjęcia: archiwum patroli rozminowania.

Czytany 83 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA