wtorek, 19 luty 2019 19:34

Najbezpieczniejszy system oświetlenia lotnisk na świecie

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jest to jedyny system na świecie, który posiada pięć poziomów zabezpieczeń przed całkowitą utratą oświetlenia nawigacyjnego lotniska. Niezawodna technologia warszawskiej spółki Solutions4GA Sp. z o. o. znalazła zastosowanie w 27 krajach, w tym połowę stanowią obiekty wojskowe. Doceniło to jury XXI edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości, które w 2019 r. przyznało spółce wyróżnienie. 

Warszawska spółka rozpoczęła działalność zaledwie pięć lat temu, a jej klientem jest m.in. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ( ICAO), które wyznacza trendy i wymagania związane z infrastrukturą lotniskową .- Na świecie mamy spore uznanie, ale w kraju jesteśmy prawie nieznani – przyznaje Dmytro Kuczeruk z firmy S4GA.

Wprowadzany na rynek hybrydowy system oświetlenia lotnisk S4GA stanowi istotną zmianę reguł obowiązujących w tej branży. Łączy dwie unikalne cechy: niezawodność oraz możliwość wykorzystania w krajach o niskim poziomie dostępu do sieci energetycznej. Zasadniczą nowością jest połączenie dwóch idei do dziś nie stosowanych w systemach oświetlenia lotnisk, czyli zasilania solarnego oraz typowego zasilania kablowego. System taki posiada jednocześnie zalety systemów kablowych, zaś typowe wady związane z niezawodnością kabli eliminowane są przez zastosowanie panelu solarnego wraz z wbudowanymi w każdej lampie dwoma akumulatorami. Jak zapewnia spółka, system jest niezawodny w 99,99 proc.

Drugą zasadniczą nowością uzupełniającą podwójne zasilanie jest logika sterowania i monitoringu oświetlenia oparta o komunikację radiową. Autorskie rozwiązanie radiowe pozwala na niezależność od systemu kablowego w trakcie zarządzania oświetleniem. Komunikacja radiowa jest oparta o strukturę MESH, która dynamicznie pozwala komunikować się z systemem oświetlenia. Nawet awaria części lamp (np. uszkodzona bateria) nie wyłączy oświetlenia.

Dodatkowo oprawy świetlne mogą być wyposażone w diody IR co umożliwia pilotowi lądowanie za pomocą noktowizorów oraz ukrywa obecność systemu oświetlenia dla innych.
- System jest w pełni kompatybilny z cywilnymi i wojskowymi wymaganiami radiowymi, stosowanymi na lotniskach – zapewnia Łukasz Kornacki, członek Zarządu S4GA i odpowiedzialny za wdrożenie projektu. Były kapitan Polskich Linii Lotniczych LOT, doświadczony pilot zawodowy z ponad 10 letnim stażem Wyróżnikiem technologii S4GA jest 5 poziomów zabezpieczeń przed całkowitą utratą oświetlenia oraz możliwość zasilania systemu przez 365 dni w roku wyłącznie energią słoneczną. Tradycyjne systemy posiadają jeden poziom zabezpieczenia na wypadek awarii źródła zasilania.

Rozwiązanie S4GA jest szczególnie korzystne w krajach borykających się z brakiem dostępu do infrastruktury energetycznej, a przy tym posiadających wysoki potencjał fotowoltaiczny (mocno nasłoneczniony kraj), a także gdy koszt instalacji przerasta ich możliwości finansowe. Rządy krajów zlokalizowanych w tych regionach są zmuszone inwestować w infrastrukturę lotnisk. Jednocześnie kraje te cechuje niski poziom infrastruktury lotniskowej, która nie odpowiada normom Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego.

System został wdrożony do sprzedaży w połowie 2018 r. Pierwsze instalacje realizowano na lotniskach w Etiopii oraz na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a także w Libii (instalacja wojskowa) oraz w Ameryce Południowej. Systemy S4GA w Polsce są używane przez Wojsko, Policyjna jednostkę antyterosystyczną oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Podczas ćwiczenia Anakonda 2016 r. Spółka S4GA dostarczyła kilkadziesiąt lamp na potrzeby oprzyrządowania lądowisk śmigłowcowych zlokalizowanych w terenach przygodnych do lądowania. 

 Jak bardzo opłacalne są to rozwiązania świadczą doświadczenia z zainstalowania systemu na lotnisku Wilwal International Airport w Etiopii. Roczny koszt prądu w przypadku tradycyjnego systemu wynosił od 250 do 400 tys. zł. Był wyższy niż zakup kompletnego rozwiązania S4GA, wykorzystującego odnawialne źródła energii, przy znacznym ograniczeniu negatywnego wpływu lotniska na środowisko.

Zalety tego systemu doceniło jury XXI edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości, które przyznało spółce S4GA jedno z sześciu wyróżnień, w tym jedna nagroda główna na 72 zgłoszone projekty. Organizatorem tegorocznego konkursu była Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ry

Zdjęcia: S4GA

 

 

Czytany 770 razy Ostatnio zmieniany środa, 20 luty 2019 19:24

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019