wtorek, 05 marzec 2019 07:13

„Trzynastka” dla mundurowych emerytów

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prawie dziesięć milionów emerytów i rencistów może mieć powody do zadowolenia. W marcu tradycyjnie otrzymują podwyżkę swoich świadczeń (w tym roku o 2,86 proc.) a w maju - po przyjęciu dzisiaj przez rząd i uchwaleniu przez parlament odpowiedniej ustawy tak zwaną „trzynastkę” w wysokości najniższej emerytury ( ok. 1100 zł brutto). Teraz resorty mundurowe muszą wygospodarować prawie pół miliarda zł w ramach tegorocznych budżetów.

Waloryzacja w tym roku okazała się zaskakująco mniejsza niż prognozował rząd jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Na początku tego roku GUS podał dwa wskaźniki niezbędne do wyliczenia tej waloryzacji: inflację w gospodarstwach emeryckich, czyli podwyżki cen towarów, które kupują głównie emeryci (w 2018 r. wyniosła ona 1,8 proc.) oraz wzrost wynagrodzeń pracowników w ubiegłym roku (5,3 proc). Emerytom przysługuje nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac tych pracowników. Na tej podstawie oszacowano, że marcowa podwyżka świadczeń wyniesie 2,86 proc. Będzie wiec nieco niższa niż w 2018 r., kiedy podwyżka wyniosła 2,98 proc. Dzięki zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych najniższa podwyżka wyniesie nie mniej niż 70 zł przy świadczeniach nie przekraczających średnią krajową. Powyżej tej kwoty, emerytury i renty będą przeliczane według wskaźnika waloryzacji.

Niespodzianką w tym roku jest nowe, prawdopodobnie jednorazowe świadczenie w formie „trzynastki”. Jej wysokość ma wynieść najniższą emeryturę po waloryzacji, czyli ok. 1100 zł brutto. Zgodnie z zapowiedzią prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji w Warszawie z 23 lutego 2019 roku, ma być wypłacona dla wszystkich emerytów i rencistów w maju, tuż przez wyborami do europarlamentu.

A to oznacza, że ustawa dotycząca "trzynastki" dla emerytów i rencistów musi być w miarę szybko procedowana, by została przyjęta jeszcze na początku kwietnia – zapowiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rada Ministrów zapowiedziała na dzisiaj, 5 marca przedstawienie "mapy drogowej" dotyczącej wprowadzania pięciu programów zapowiedzianych podczas j konwencji PIS . „Trzynastkę” mają otrzymają wszyscy emeryci i renciści, bez względu w jakiej wysokości otrzymują świadczenia i z jakich źródeł (z ZUS i KRUS, z zakładu emerytalnego MSWiA czy wojskowych biur emerytalnych)

W tegorocznym budżecie MON na emerytury i renty dla ok. 170 tysięcy byłych żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy, w tym również dla 4 tysięcy nowych świadczeniobiorców, zarezerwowano ponad 7 miliardów zł, Nie przewidziano dodatkowych wydatków w kwocie prawie 200 mln zł, bo tyle wyniesie tegoroczna „trzynastka”.

W tej sytuacji resorty mundurowe zastanawiają się skąd wziąć pieniądze na. „trzynastki” Wiceminister Wojciech Skurkiewicz, który od niedawna odpowiada w MON także za sprawy społeczne, przyznał w rozmowie z internetową rozgłośnią RadioRadom.pl, że z powodu realizacji postulatów socjalnych PiS nie ucierpi budżet na modernizację techniczną. – Możemy dokonywać przesunięć w ramach budżetu społecznego, ale nie możemy niestety czerpać z innych obszarów – zapewnił wiceminister.

A to oznacza trudniejszą w negocjacjach płacowych sytuację związkowców, którzy dla pracowników wojska domagają podobnych podwyżek jakie mają zagwarantowane pracownicy cywilni innych służbach mundurowych. Strona społeczna po kilku rundach negocjacji podtrzymuje swoje stanowisko że w roku 2019 podwyżka powinna wynosić 550 zł a w 2020 r. 600 zł.

Ponadto należy zakładać, że pieniądze na nagrody uznaniowe dla żołnierzy zawodowych nie będą tak duże jak w ubiegłym roku, kiedy to szef MON podwyższał te limity w kilkakrotnie zmienianych decyzjach budżetowych. Mogą też wystąpić oszczędności w wydatkach bieżących jednostek i instytucji wojskowych.

Podobne działania są podejmowane w resorcie spraw wewnętrznych, ale nie kosztem programu modernizacji służb. Ponadto w tym resorcie jest przyjęta mapa droga podwyżek dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych w latach 2019-2020, więc pole manewru jest bardzo ograniczone. Tymczasem Zakład Emerytalny MSWiA wypłaca ok. 240 tysięcy świadczeń, w tym również ponad 30 tysięcy byłym funkcjonariuszom Służby Więziennej. W tym przypadku do „trzynastki” powinien dołożyć się resort sprawiedliwości.

„Trzynastki” otrzymają również byli funkcjonariuszy, których świadczenia obniżono w wyniku drugiej waloryzacji, ale na ich przychylność przy urnach wyborczych PiS liczyć nie może. Tym bardziej że są ograniczone możliwości odwołania się od negatywnej decyzji ZER MSWiA.
Wolin

Czytany 14079 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 marzec 2019 16:19

18 komentarzy

 • Link do komentarza mundur czwartek, 21 marzec 2019 19:02 napisane przez mundur

  Cywile, nie pracujcie za grosze, zwalniajcie się to będzie więcej dla mundurowych, Nie będzie różnic będą tylko mundurowi i nie będzie pitolenia, że ten zarabia więcej, a ten miej. Jest w pip roboty w cywilu - wynocha. Za komuny było zajebi-e niebyło cywili i było git

 • Link do komentarza Żołnierz w stanie ... piątek, 08 marzec 2019 20:23 napisane przez Żołnierz w stanie ...

  Dobra wiadomość, jako pracownik RON i emerytowany oficer otrzymam dwie podwyżki i jeszcze 1100zł jednorazowego "dodatku wyborczego". Ile to by było? Policzmy: emerytura - 2800zł + 2,86% (80zł), wynagrodzenie: 2300zł + 550zł i dodatkowo 1100zł/12m-cy (92zł). Wychodzi mi 5800zł miesięcznie w tym roku. Szału nie ma, ale po ponad 40latach pracy można powiedzieć że to niezły zarobek.

 • Link do komentarza Oracki piątek, 08 marzec 2019 19:00 napisane przez Oracki

  Do ZETTT .Podejrzewam że jako pracownik RON jesteś byłym oficerem , żoną , córką lub kochanką czynnego oficera . Czyli albo masz wysoką emeryturę albo masz blisko dobrze zarabiającego oficera i masz czelność narzekać.

 • Link do komentarza marko czwartek, 07 marzec 2019 11:55 napisane przez marko

  do cywil - mam wrażenie że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, chodzi o prawa nabyte i zapisy Konstytucji, puki nie zostanę oskarżony i skazany, a przestępstwa nie popełniłem, to czy wg uznania polityków mam mieć zmniejszoną emeryturę tylko dlatego, że jako żołnierz wykonywałem rozkazy tak samo jak Ty ??? Czy dada urodzenia ma być punktem wyjściowym do bezprawnego obniżania emerytur i rent ???

 • Link do komentarza zx środa, 06 marzec 2019 15:05 napisane przez zx

  Proponuje się tak nie cieszyć co poniektórym że obniżono emerytury policjantom za chociażby 1 dzień służby w PRL .Otóż jeśli spojrzymy na aspekt czysto prawnie to okaże się że i wasze emerytury nie są teraz już bezpieczne i że każda kolejna władza może je dowolnie obniżać.Tamtym obniżono za służbę w PRL .Wam mogą obniżyć też np.w imię sprawiedliwości społecznej aby pomóc biedniejszym albo z powodu kryzysu gospodarczego albo bo takie będzie widzimisie kolejnej większości sejmowej

 • Link do komentarza cywil środa, 06 marzec 2019 14:11 napisane przez cywil

  do marko czytaj ze zrozumieniem nikt nie pozbawi cie emerytury tylko obniży ta emeryture jeszcze nie bylo przypadku zeby zabrali tylko obizyli kapiszi i nie strasz bo sie .....

 • Link do komentarza marko środa, 06 marzec 2019 14:04 napisane przez marko

  do cywil i pit 555 Sz.P. ciekaw jestem jak się zachowacie gdy np. inna opcja niż PIS uchwali ustawę, że za okres służby pod rządami tej ekipy emerytura się nie należy. Natomiast co do Konstytucji, to właśnie ustawa zasadnicza określa m.in. to że podstawą do stwierdzenia że ktoś jest przestępcą są niezależna prokuratura i sądy, a nie politycy rządni zemsty. W cywilizowanych krajach, a do takich puki co się zaliczamy, nie stosuje się odpowiedzialności zbiorowej. Tak postępował Hitler, Stalin, Franco czy Pinochet. Jeśli jesteście żołnierzami to wykonujecie rozkazy zgodnie z obowiązującym prawem, na podstawie decyzji podjętych przez polityków. Jeśli nie popełniliście przestępstwa nikt nie ma prawa pozbawiać Was praw nabytych, jeśli uważacie inaczej to znaczy że nie szanujecie własnej Konstytucji !!! Żołnierz służy Ojczyźnie i jej broni, a nie partii !!!

 • Link do komentarza pitt55 środa, 06 marzec 2019 12:47 napisane przez pitt55

  Również TK uważa takie rozwiązanie za konstytucyjne, ale tylko w kwestii obniżenia emerytury za służbę przed 89-tym rokiem, a nie jej całkowitym zabraniem za służbę w tamtym okresie. Nie ma natomiast zgody na zabieranie emerytur za służbę po roku 90-ty. To jest niezgodne z konstytucją i uważam to za nic innego jak kradzież.

 • Link do komentarza cywil środa, 06 marzec 2019 12:06 napisane przez cywil

  do marko jezeli chodzi o obniżenie rent i emerytur za sam fakt służby w WP do 1989 r. oraz w MSWiA dla milicjantów, a w szczególności z ZOMO to popieram to rozwiazanie w 100%

 • Link do komentarza marko środa, 06 marzec 2019 08:13 napisane przez marko

  żenujący spektakl kupowania przez PIS przychylności mundurowych przed wyborami do PE oraz sejmu i senatu RP :-( ci co zamierzają poprzeć PIS niech pamiętają, że w zamrażarce sejmowej lezy projekt obniżenia rent i emerytur wojskowych - Druk 1105, możecie być pewni że jeśli ta ekipa wygra to doprowadzi to do końca. Ponadto są planowane inne np. obniżenia rent i emerytur za sam fakt służby w WP do 1989 r. oraz w MSWiA dla milicjantów, a w szczególności z ZOMO. PIS ma Konstytucję gdzieś liczy się nienawiść i rewanż.

 • Link do komentarza Misiek środa, 06 marzec 2019 07:37 napisane przez Misiek

  Do obserwatora


  Żołnierze to wcale tutaj nie jęczą, proponuję poczytać troszkę poczytać artykułów np w sprawie podwyżek.. jęczą nie mniej niż pracownicy RON, tylko, że Ci dużo mniej zarabiają.. I nadmieniam jestem żołnierzem..

 • Link do komentarza obserwator wtorek, 05 marzec 2019 22:22 napisane przez obserwator

  Ci cywile tylko jęczą. To po co jeszcze pracujecie w biedronce wolne etaty czekają.

 • Link do komentarza fiat3 wtorek, 05 marzec 2019 19:11 napisane przez fiat3

  do zett
  Przestańcie jęczeć tylko wywalcie emerytów wojskowych którzy dorabiają jako cywile następnie przejmijcie ich obowiązki i zróbcie poprawkę do etatu a później wszyscy wskoczcie na najwyższy poziom wynagrodzenia na waszych stanowiskach i załatwione.

  do SCH
  No faktycznie za te nagrody to kupiłem dwa domy i cztery samochody :)

 • Link do komentarza SCH wtorek, 05 marzec 2019 18:31 napisane przez SCH

  Faktycznie nagrody dla podoficerów są tak zajebiście wysokie że strach się bać.

 • Link do komentarza cywil wtorek, 05 marzec 2019 14:33 napisane przez cywil

  do zett czlowieku nikt na sile ciebie nie trzyma w wojsku jako pracownik cywilny jak ci zle i malo zarabiasz zwolnij sie i idz np do marketu zarobisz wiecej i mniej sie narobisz bo niby robicie za dwoch itd w cywilu tysiace ofert pracy co ty tu jeszcze robisz

 • Link do komentarza Zettt wtorek, 05 marzec 2019 14:14 napisane przez Zettt

  Będąc pracownikiem cywilnym wojska i zarabiając grosze , mam się teraz podzielić tymi groszami z emerytami wojskowymi . Kpiny od zawsze , ale tym razem to był już o jeden most za daleko . Spotkamy się przy wyborczych urnach już wkrótce .

 • Link do komentarza boss wtorek, 05 marzec 2019 10:40 napisane przez boss

  Jak to skąd ? Instytucje wojskowe zmienić plany, przekazać tyle i tyle, no i się uzbiera :)

 • Link do komentarza Jasiu. wtorek, 05 marzec 2019 09:03 napisane przez Jasiu.

  Panie Ministrze W. SKURKIEWICZ kwota 550 z. na 2019r. to nie jest sztywne stanowisko strony społecznej. Tylko ,że RON nie zrobił nawet małego kroczku w stronę podniesienia kwoty proponowanej w wysokości OKOŁO 300ZŁ. To kto tu jest HAMULCOWYM.

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019