wtorek, 05 marzec 2019 07:40

Ruszyła produkcja e-dowodu

Napisane przez MSWiA
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Instytucje podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdziły uruchomienie produkcji dowodu z warstwą elektroniczną.

 - Ten trudny projekt udało się doprowadzić do końca, pomimo wieloletnich zaniedbań poprzednich rządów. Obywatele, którzy dziś złożyli wniosek, odbiorą nowe dowody już z warstwą elektroniczną – poinformował minister Joachim Brudziński. Zaznaczył, że nowe dowody będą w naturalny sposób zastępowały stare, którym będzie upływał termin ważności.

 Zarówno Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA jak i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przekazały do MSWiA raporty o uruchomieniu produkcji e-dowodu. W ten weekend zakończył się proces produkcyjnego wdrażania systemów do wydawania dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Wdrożenie, przeprowadzone wspólnie przez PWPW i CPD MSWiA, to element całego procesu produkcyjnego, któremu przewodzi Ministerstwo Cyfryzacji. Otrzymaliśmy potwierdzenie integracji z systemami dostarczanymi przez Centralny Ośrodek Informatyki na potrzeby MC, w wyniku czego Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji - Karol Okoński, podjął decyzję o uruchomieniu produkcyjnym e-dowodu.

Realizacja projektu e-dowód to kontynuacja nieudanego projektu pl.ID zapoczątkowanego w 2008 r., którego niezakończenie w terminie groziło koniecznością zwrotu do Unii Europejskiej kwoty blisko 150 milionów złotych. Aby tego uniknąć rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o kontynuowaniu i ukończeniu tego projektu, czego efektem będzie zaoferowanie obywatelom wielofunkcyjnego i bezpłatnego dokumentu z warstwą elektroniczną. Teraz beneficjent projektu czyli Ministerstwo Cyfryzacji, przystąpi do jego rozliczenia z Komisją Europejską.

 Co ważne, osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód tak jak dotychczas używane dokumenty tożsamości.

 

 

Czytany 323 razy

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019