wtorek, 05 marzec 2019 15:47

Nowości WZL nr 2 SA: System bezzałogowych statków powietrznych PGZ-19R

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(1 głos)

PGZ-19R to produkt od podstaw zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Służy do długotrwałego prowadzenia rozpoznania obrazowego na rozległym obszarze w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Pierwsze zestawy BSP klasy taktycznej krótkiego zasięgu mają pojawić się na wyposażeniu sił zbrojnych w 2021 r. 

BSP PGZ-19R stanowi rozwinięcie demonstratora bezzałogowego systemu lotniczego BSL E-310, za który spółka PIT-RADWAR SA wspólnie z mielecką firmą EUROTECH otrzymała w 2014 r. w Kielcach nagrodę Defender. W 2016 roku Polska Grupa Zbrojeniowa podjęła decyzję o powstaniu Centrum Kompetencyjnego Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych i rozwijaniu innowacyjnych projektów w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 SA. w Bydgoszczy.

System PGZ został zaprojektowany z myślą o realizacji misji rozpoznawczych w różnych warunkach terenowych, klimatycznych, w dzień i w nocy na potrzeby militarne i cywilne. Umożliwia gromadzenie i przesyłanie wysokiej jakości danych rozpoznawczych w czasie rzeczywistym, operując na znacznych odległościach od miejsca startu. Składa się z 11 elementów tworzących zestaw: pięciu bezzałogowych statków latających o napędzie hybrydowym, pneumatycznej wyrzutni startowej, wozu logistycznego, naziemnej stacji kontroli (NSK), naziemnego terminalu danych, wynośnego i przenośnego terminalu wideo.

Elementem integrującym te komponenty jest system łączności i przesyłania danych. Umożliwia operatorowi zdalne sterowanie zarówno samolotem bezzałogowym, w tym kamerami i sensorami, zarządzanie ładunkiem użytecznym (payloadem) oraz przesyłanie kodowanych danych obrazowych w czasie rzeczywistym do NSK. Po przetworzeniu informacja dostarczana jest do ośrodków decyzyjnych, które na jej podstawie realizują zadania.

System PGZ-19R został zaprojektowany jako całkowicie niezależny od infrastruktury naziemnej (lotnisk). Cechuje się wysoką mobilnością. Naziemna stacja kontroli i wóz logistyczny zostały zbudowane na bazie 15-stopowych kontenerów umieszczonych na samochodach wysokiej mobilności. Z kolei naziemny terminal danych i wyrzutnia pneumatyczna znajdują się na przyczepach ciągniętych przez te samochody. Mobilna konfiguracja zestawu umożliwia jego transport drogą lądową, morską lub lotniczą.

Do obsługi systemu wystarczą cztery osoby, które mogą przygotować samolot do startu w ciągu pół godziny od przyjazdu na miejsce. Może on być sterowany przez pilota bądź wykonywać loty automatycznie po wcześniej zaprogramowanej trasie. Z kolei drugi członek załogi obsługuje układy obserwacyjne i rozpoznawcze przenoszone przez platformę bezzałogową.

Pod koniec listopada 2018 r. konsorcjum składające się z PGZ SA, WZL nr 2 SA oraz PIT-RADWAR SA podpisało umowę o wartości prawie 800 mln zł na dostawę 8 zestawów BSP PGZ-19R, obejmujących 40 bezzałogowców. Dostawa pierwszych zestawów oraz elementów wspomagających działanie tego systemu (szkoleniowego i logistycznego) przewidziana jest w latach 2021-2023. Opcja na kolejne 4 zestawy może zostać zrealizowana w latach 2023-2026

Podstawowe parametry systemu PGZ-19R:
• Masa startowa platformy: ok. 100 kg,
• Udźwig (payload): 20 kg,
• Wyposażenie użyteczne: głowica optoelektroniczna, składająca się z kamery dziennej i kamery na podczerwień, a także dalmierza laserowego LRF, laserowego wskaźnika celu LTM i radaru SAR z GMTI o bardzo wysokiej rozdzielczości,
• Prędkość przelotowa: od 120 do 180 km/h,
• Promień działania: do 150 km,
• Czas trwania misji: do 12 h,
• Pułap lotu: do 5000 m,
• Wymiary platformy: rozpiętość skrzydeł 5,5 m; długość 3,2 m; wysokość 0,85 m,
• Napęd hybrydowy: silnik spalinowy i elektryczny,
• Start: wyrzutnia pneumatyczna,
• Lądowanie: klasyczne lub spadochron,
• Transport: skrzynia 3,4 m x 0,8 m x 0,8 m,
• Czas przygotowania misji : 1 godzina, dwie osoby obsługi.

Czytany 498 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 marzec 2019 15:58

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019