środa, 06 marzec 2019 08:32

Nowości PIT-RADWAR SA: Armata przeciwlotnicza kal. 35 mm w wersji AG-35 z amunicją programowalną

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zdolność do niszczenia celów powietrznych na wysokości do 3,5 km i w odległości do 6 km, niezależnie od warunków atmosferycznych i pory roku, to podstawowe cechy armaty przeciwlotniczej kal. 35 mm, opracowanej przez warszawską spółkę PIT-RADWAR SA na potrzeby systemów obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. Uzyskanie tej zdolności możliwe jest m. in. dzięki dwustronnemu zasilaniu armaty w pociski, przy wykorzystaniu amunicji podkalibrowej i programowalnej.

Projekt opracowania holowanych armat przeciwlotniczych kal. 35 mm jest rezultatem doświadczeń związanych z realizacją programu przeciwlotniczego zestawu artyleryjskiego PZA „Loara”. Wybór kalibru nie był przypadkowy. Takie rozwiązanie stanowi najlepszy kompromis pomiędzy szybkostrzelnością, zasięgiem, masą, precyzją oraz możliwościami zainstalowania na różnych nosicielach.

W latach 2009-2011, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, konsorcjum WAT, PIT-RADWAR SA i Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Sprzętu Mechanicznego z Tarnowa zrealizowało projekt pt. „Zdalnie sterowany system przeciwlotniczy oparty o armatę 35 mm” o kryptonimie „Hydra”. W ramach pracy rozwojowej nie tylko stworzono i przetestowano efektor systemu przeciwlotniczego, ale także przeprowadzono wiele badań związanych z rozwojem precyzyjnych systemów napędowych, systemu kierowania ogniem oraz algorytmów śledzenia i celowania. Wyniki prac zyskały uznanie dowódców RSZ. Jednocześnie PIT-RADWAR SA uzyskał ze środków Ministerstwa Skarbu Państwa dofinansowanie w wysokości 65 proc., a kolejne 35 proc. wyłożyła firma na kontynuację tego projektu.

W rezultacie powstały prototypy elementów baterii przeciwlotniczej z armatami kal. 35 mm w składzie:
• Wóz kierowania ogniem WG-35,
• Holowana armata AG-35 z systemem kierowania ogniem wyposażonym w optoelektroniczną głowicę śledząco-celowniczą, opracowaną przez PIT-RADWAR SA przy współpracy z WAT,
• Holowana armata A-35 z celownikiem programowalnym,
• Amunicja programowalna kal. 35 mm, opracowana we współpracy z MESKO SA.

Holowana armata AG-35 jest wyposażona w małogabarytową, optoelektroniczną głowicę śledzącą, która zawiera blok sensorów optoelektronicznych (kamerę telewizyjną, kamerę termowizyjną oraz dalmierz laserowy). Głowica współpracuje z komputerem balistycznym oraz z układem wideotrakera, co zapewnia automatyczne śledzenie obiektu wskazanego z wozu dowodzenia lub kierowania ogniem. Armata może pracować zarówno w dzień jak i w nocy, prowadząc ostrzał pojedynczy, seryjny lub ciągły w jednym z dostępnych trybów pracy (automatycznym, półautomatycznym, autonomicznym lub autonomicznym - zdalnym, kiedy operator używa zewnętrznego terminala do sterowania armatą).

Zastosowany w armatach systemu bateryjnego, automat kalibru 35 mm jest samopowtarzalny i do tego celu wykorzystuje klasyczny system odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Długość samej lufy wynosi 3150 mm, a jej masa to około 170 kg. Dzięki stosunkowo niskiej masie jest ona łatwa w wymianie. Dwustronne zasilanie armaty pociskami przy użyciu taśm pozwala na zamienne wykorzystanie np. amunicji podkalibrowej (skutecznej do zwalczania celów twardych, opancerzonych i szybko lecących) i programowalnej służącej m. in. do neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych lub elementów amunicji precyzyjnej.

Szybkostrzelność teoretyczna armaty wynosi 550 strz./min. Armata umożliwia zwalczanie celów w odległości do 6000 m i na wysokości do 3500 m, poruszających się z prędkością do 600 m/s, w tym także bezzałogowych środków latających, lekko opancerzonych celów naziemnych i nawodnych oraz bomb kierowanych. Do obsługi armaty potrzeba zaledwie dwóch osób. Przejście z trybu marszowego do bojowego, wraz z poziomowaniem i stabilizacją odbywa się automatycznie w czasie krótszym niż dwie minuty.

Bardzo szybkie osiągnięcie gotowości bojowej armaty po zajęciu stanowiska ogniowego zapewnia automatyczny, hydrauliczny system rozkładania i poziomowania oraz, zbudowany w oparciu o układ nawigacji inercyjnej i odbiornik GPS, podsystem nawigacji i orientowania, sterowany zaawansowanym oprogramowaniem opracowanym przez specjalistów PIT-RADWAR SA. Podsystem precyzyjnie określa położenie armaty, a także realizuje – z wysoką dokładnością – stały pomiar kątów azymutu, pochylenia oraz przechylenia. Armata posiada także własny podsystem łączności i transmisji danych, który zapewnia współpracę z systemami dowodzenia oraz z wozem kierowania ogniem.

Ważną cechą nowej armaty jest możliwość skrytego działania. Jest to możliwe dzięki pracy z wykorzystaniem akumulatorów i pasywnych sensorów optoelektronicznych do śledzenia celów.

W zakresie amunicji programowalnej opracowano pocisk wyposażony w specjalizowany układ elektroniczny, który jest odporny na ekstremalne działania mechaniczne i termiczne oraz inicjuje proces rozcalania. Zamontowany na armacie zespół wraz z komputerem sterującym zapewnia programowanie pocisków i pomiar ich prędkości wylotowej oraz posiada m. in. interfejs do systemu kierowania ogniem armaty.

W grudniu 2018 r. zakończono badania baterii przeciwlotniczej z armatami kal. 35 mm w ramach projektu z dofinansowania MSP. Zakończenie badań na tym etapie otwiera drogę do dalszych prac, których celem jest wykonanie badań kwalifikacyjnych i w następstwie osiągnięcie gotowości do wdrożenia polskiej amunicji programowalnej w Siłach Zbrojnych RP.

System doskonale wpisuje się w potrzeby zdefiniowane przez gestora w ramach postępowania o kr. NOTEĆ na zaawansowany, artyleryjski system obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. Taki zestaw, uzupełniony o radary wykrywania celu takie jak SOŁA czy BYSTRA, radar śledzący oraz efektor rakietowy, jakim jest SPZR POPRAD, może stanowić kompletny, zintegrowany system obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD).

 Zdjęcie: PIT-RADWAR SA

Czytany 775 razy

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019