czwartek, 07 marzec 2019 17:02

Uroczysta odprawa kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- Polska będzie zawsze zabiegać o wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślał prezydent RP Andrzej Duda podczas odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Odprawa wpisuje się w obchody 20-lecia Polski w NATO. Z tej okazji tegoroczna odprawa odbyła się  po raz pierwszy w historii w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Jak  podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych, odprawa jest także okazją do podziękowania polskim żołnierzom za ich codzienną służbę –  zarówno tu, w kraju, jak i za granicą, służbę ofiarną, wymagającą wielu wyrzeczeń, ale też przynoszącą dużo satysfakcji.

Prezydent, nawiązując do swoich wizyt m.in. w jednostkach w Żaganiu i Orzyszu, powiedział, że były one dla niego okazją, by przekonać się o tym, że Polska staje coraz istotniejszym hubem obecności wojskowej NATO i USA w naszym regionie. - Postrzegamy tę rolę nie tylko w kategoriach bezpieczeństwa Polski, ale także bezpieczeństwa całej flanki wschodniej i basenu Morza Bałtyckiego, a co za tym idzie - także i całej Europy – akcentował.

Andrzej Duda podczas odprawy wyszedł "z pakietem 17 celów na przyszłość", które powinno zrealizować wojsko. W tym kontekście zwierzchnik sił zbrojnych wskazał na podpisany przed tygodniem plan modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2017-26.  Ponadto zwrócił uwagę na potrzebę:

  • zwiększenia budżetu obronnego do poziomu 2,5 proc. PKB do roku 2024, a nie 2030 r.- jak przewiduje  ustawa o finansowaniu i modernizacji technicznej sił zbrojnych,
  • poparcia programu HARPIA, który zakłada zakup wielozadaniowych myśliwców piątej generacji, wyrażając nadzieję, że uda się to zrealizować w najbliższym czasie,
  • przeprowadzenia ćwiczenia „Kraj”, które odbędzie się w najbliższym czasie. To bardzo ważne ćwiczenie, które nie odbywało się w Polsce od bardzo dawna,
  • rozpoczęcia pracy nad Strategią Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent wyraził nadzieję, że do końca 2019 r. uda się taką Strategię przygotować.
  • współpracy wojskowej w ramach Unii Europejskiej. Potwierdził polskie aspiracje, by na nowo starać się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu,
  • wydzielenia stosownych sił do Inicjatywy Gotowości NATO, która znana pod nazwą 4 razy 30.

Podsumowując rok 2018 szef MON Mariusz  Błaszczak podkreślił, że w był to czas, w którym zaszły fundamentalne zmiany zarówno w polskich siłach zbrojnych, jak i w międzynarodowym otoczeniu naszego kraj.

W 2018 roku zrobiliśmy 6 kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym Siłom Zbrojnym RP. Zapewniliśmy odpowiednie finansowe, stworzyliśmy skuteczny system dowodzenia, zwiększyliśmy liczebność wojska, uzupełniliśmy braki w kwestii modernizacji Sił Zbrojnych, zadbaliśmy o zwalczanie zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz utrzymujemy dobre relacje z kluczowymi sojusznikami. Będziemy kontynuować ten marsz również w tym roku – powiedział szef MON.  

W tym roku do priorytetowych zadań będzie należało także sprawne formowanie nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej, formowanie wojsk obrony terytorialnej i wojsk obrony cyberprzestrzeni. Szef MON oczekuję także systematycznego zwiększania liczebności sił zbrojnych RP - powiedział szef MON, zwracając się do uczestników odprawy.

 Na zakończenie odprawy minister Błaszczak podziękował żołnierzom i pracownikom cywilnym.  Ry

Zdjęcie: Jakub  Szymczuk ( KPRP)

Czytany 3405 razy

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019