piątek, 08 marzec 2019 06:53

Kobiety szturmują służby

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Najbardziej sfeminizowaną z dużych służb mundurowych jest Straż Graniczna, w której co czwarty funkcjonariusz to kobieta. Na drugim miejscu uplasowała się Służba Więzienna ( 18 proc.), z tendencją malejąca (rok temu 18,7 proc.), a na trzecim Policja, gdzie panie stanowią 16,5 proc. liczebności tej formacji.

„Szklany sufit” u strażaków?

Z kolei kobiet w zawodowym wojsku (7 proc.) jest znacznie więcej niż w Państwowej Straży Pożarnej, gdzie od wielu lat ten udział nie przekracza 4 proc. ( ok. 1200 funkcjonariuszek).

Te dane uzyskaliśmy z przeglądu kadrowego poszczególnych służb za rok 2018, który publikowaliśmy kilka tygodni temu. W przypadku strażaków można już mówić o „szklanym suficie”, bo mają tak ustawione limity i kryteria naboru, że udział kobiet jest stabilny od wielu lat i nie rośnie. Do walki z ogniem zazwyczaj kierowani są mężczyźni. Tylko ponad 160 kobiet funkcjonariuszek PSP było zatrudnionych w zmianowym rozkładzie czasu służby. Pełnienie służby w tym systemie wiąże się m.in. z udziałem w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Z danych PSP wynika, że ponad 30 funkcjonariuszek PSP bezpośrednio uczestniczy w działaniach ratowniczo - gaśniczych. Zdecydowana większość kobiet w PSP, bo ponad 1,1 tysiąca pełni służbę w rozkładzie czasu ośmiogodzinnym. Jak wynikało z danych MSWiA, najwięcej pań, bo ponad 450, pracuje w pionie logistyki. Z kolei w pionie operacyjnym służbę pełni 220 kobiet.

Największa liczebnie grupa kobiet ( 16,3 tys.) służy w Policji. Z informacji przesłanych przez insp. Mariusza Ciarkę, rzecznika Komendanta Głównego Policji wynikało, że ten udział systematycznie się powiększa ( na koniec 2017 r. wyniósł 16,05 proc.) .

Oznacza to, że przy tej samej liczebnie Policji, kobiety lepiej sobie radzą z naborem, podczas którego dostaje się co czwarty kandydat. Najbardziej selekcyjnymi etapami postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji w roku 2018 były test psychologiczny oraz test sprawności fizycznej.

Należy przypomnieć, że w Policji służy jedyna kobieta w stopniu generalskim w służbach mundurowych nadinsp. Helena Michalak, komendant wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Do niedawna była zastępcą komendanta głównego Policji ds. logistyki, ale wróciła w rodzinne strony.

 W Wojsku Polskim służy 6732 żołnierzy – kobiet, co stanowi niemal 7 procent armii zawodowej. To powolny, ale jednak systematyczny wzrost. Należy przypomniec, że w tym roku, panie w wojskowych mundurach będą miały trudniej przy zdawaniu egzaminu ze sprawności fizycznej. Od stycznia br. obowiązują bowiem nowe normy i wymagania dotyczące żołnierzy zawodowych ( Dz. U z 27.03.2018, poz. 625). Np. mężczyźni i kobiety będą mieli do wyboru te same konkurencje: marszobieg na 3000 m lub pływanie na 12 min, zaś normy uwzględniają fakt, że kobiety są słabsze fizycznie. I bez dbałości o sprawność fizyczną mogą być problemy z uzyskaniem dobrych wyników i oceny końcowej. Zmiana zobowiązuje zdających do zaliczenia marszobiegu lub pływania na ocenę pozytywną, bo inaczej ocena końcowa nie będzie dobra lub bardzo dobra.

Kiedy generał – kobieta w wojsku

W armii jest kilkanaście kobiet na stanowiskach pułkownikowskich (głównie w korpusie medycznym czy obsługi prawnej), ale stosunkowo niewiele na etatach starszych oficerów w doświadczeniem w dowodzeniu - i jak się wydaje - szansami na generalski awans. Gdyby jeszcze obowiązywały przejrzyste zasady awansu na najwyższe stanowiska w armii i tożsamości stopnia i stanowiska, to na generalski awans kobiet w armii należałoby jeszcze poczekać.

Jednak rok temu z okazji Dnia Kobiet, w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Duda z ok. 250 kobietami z 18 formacji i służb mundurowych. Wtedy Pani Prezydentowa wyraziła przekonanie, że w niedługim czasie kobieta dostanie nominację generalską w siłach zbrojnych. I to będzie Pani w służbie czynnej. Do tej pory, były to kobiety zasłużone, ale jednak w stanie spoczynku takie jak: bryg. bryg. Maria Wittek i gen. bryg. Elżbieta Zawacka, obie odznaczone Orderem Wojennym Virtuti Militari, zasłużone podczas II wojny światowej i awansowane w 1991 r. oraz w 2006 r., czyli długo po jej zakończeniu.

Podstawą do przypuszczeń, że awans generalski dla kobiety jest możliwy była obecność na studiach "generalskich" w Akademii Sztuki Wojennej jednej kobiety-oficer. Jednym z kryteriów wyznaczenia na stanowisko służbowe od stopnia etatowego generała brygady lub kontradmirała wymaganego w ustawie pragmatycznej jest ukończenie podyplomowych studiów polityki obronnej.  Być może  taki awans pojawi się z okazji Święta Wojska Polskiego.

Najwięcej kobiet w WOT

Na razie najwięcej kobiet w siłach zbrojnych pełni służbę Wojskach Obrony Terytorialnej, które stanowią 13 proc. całej formacji.

Od ubiegłorocznego Dnia Kobiet ich ilość pań w tej formacji potroiła się. - Kobiety często podkreślają, że dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu służby mogą zachować balans w życiu zawodowym i osobistym i bez problemu łączyć je ze służbą na rzecz Ojczyzny. Mogą pozostać sobą - informuje ppłk  Marek Pietrzak, rzecznik WOT.

Do WOT należą kobiety w różnym wieku, zarówno młode dziewczyny - uczennice i studentki, jak i panie posiadające już doświadczenie życiowe, rodziny i wieloletni staż pracy. Każda z nich jest inna. Różni je niemalże wszystko np.: pasje, plany, styl życia czy forma fizyczna. Niezależnie jednak od tego ile mają lat, skąd pochodzą oraz jaki zawód wykonują mają jeden wspólny cel, chcą chronić swoich najbliższych. Chcą wiedzieć, w jaki sposób należy udzielić pomocy potrzebującym oraz jak zachować się w czasie kryzysu i jak bronić się w czasie niebezpieczeństwa.

Ponadto wszystkie z kobiet WOT zgodnie podkreślą, że nie oczekują żadnej taryfy ulgowej, dla nich jest oczywiste, że „żołnierz nie ma płci”, tam liczy się skuteczność i determinacja. 

Nowa podległość Rady ds. Kobiet – stare problemy

Rok temu szef MON podpisał dwie decyzje ( nr 18 i 19 ), które weszła w życie od 8 marca.  Kluczową sprawą był fakt, że przewodnicząca Rady ds. Kobiet w Wojsku Polskim podlega bezpośrednio ministrowi obrony narodowej, co miało znacznie ułatwić kontakt w sytuacjach konfliktowych. Miał być ponadto dokonany przegląd procedur w sytuacjach kryzysowych, gdy dochodzi do konfliktów na tle relacji interpersonalnych np. wykorzystywania służbowego i seksualnego kobiet w armii.

Jak na razie głośno jest w mediach o przykładach mobbingu i molestowania seksualnego kobiet w wojsku, ale o pozytywnych działaniach Rady ds. Kobiet niewiele się mówi. Być może więcej na ten temat dowiemy się po dzisiejszym spotkaniu szefa MON Mariusza Błaszczaka z żołnierzami kobietami, uczestniczkami misji zagranicznych oraz z matkami żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. R.Ch.

Zdjęcia: WOT

Czytany 4171 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 marzec 2019 08:39

21 komentarzy

 • Link do komentarza Samiec Papa środa, 13 marzec 2019 20:26 napisane przez Samiec Papa

  Każdy kto może utrzymać karabin powinien odsłużyć w wojsku. Nie ważne jaki stopień niepełnosprawności. A co do kobiet to powinna być JW tylko dla kobiet i nie będzie problemu. Chciałbym zauważyć, iż problemem w wojsku nie są kobiety tylko faceci. Ministet ON, to facet, Szef SG, to facet, d-ca JW, to facet, d-ca kompanii, plutonu, drużyny, to facet. Wystarczy czytać i stosować ustawy, decyzje, regulamin i nie będzie problemu z kobietami w wojsku. Jestem, aby powołać 3. Armie Obrony Przesmyku Suwalskiego z samych kobiet żołnierzy.

 • Link do komentarza Ja poniedziałek, 11 marzec 2019 06:00 napisane przez Ja

  no Albert , ty to masz życie ! ale wpisy ze swojego pamiętniczka zachowaj dla siebie , bo żenujący jesteś !

 • Link do komentarza szeregowy z wyzszym niedziela, 10 marzec 2019 22:01 napisane przez szeregowy z wyzszym

  do zbyszek niby byles w wojsku a o przepisach g...o wiesz kazda przerwe na wychowywanie dziecka czyli 2 lata rodzicielskie nie jest wliczane do emerytury (ma tylko staz pracy) takze ten twój przykład musi odrobic pełne 8 lat w wojsku zeby dostac emeryture ( przerobic fizycznie 15 lat w wojsku) a tak bedzie miala 15 lat w wojsku plus 8 lat rodzicielskiego razem 23lata ale liczone po 15latach wczesniejsza emerytura upragnione jak to napisales 40% ostatniej pensji(łopatologicznie wytłumaczone) .

 • Link do komentarza szer niedziela, 10 marzec 2019 20:22 napisane przez szer

  Większość kobiet w armii to porażka (nie wszystkie, ale większość). Miałem przełożoną pewną Panią ppor (Przerost formy nad treścią). Każdy z przełożonych się z nią cackał, bo nie chciał kopać się z koniem. A ona miała w du..e wykonywanie swoich obowiązków. Wolała grać na kompie w gierki niż szkolić swój pluton. Wszystko wiedziała najlepiej. Nawet bzykała się ze swoim podwładnym i później go wyróżniała. Udawała głupa, że niby nic takiego nie ma miejsca.

 • Link do komentarza Jozef niedziela, 10 marzec 2019 19:39 napisane przez Jozef

  Dramatyczne foto - przy tym artykule...

 • Link do komentarza Albert sobota, 09 marzec 2019 19:27 napisane przez Albert

  Teoretycznie czy praktycznie? W 2001 r. odbył zasadniczą służbę wojskową. Po jej wymęczeniu, byciu ciągle jeba..m i braku perspektyw na życie zdecydował zostać na nadterminowego. Znalazł grażynę, spłodził trójkę dzieciorów i jeżdził na poligony. Szczęście się uśmiechnęło i wyjechał na misyjkę, z której nie pamieta pięciu dni bo 90 % czasu był na bombie. Dochłapał sie sierściucha ewentualnie mł. chor. (bez ukończenia prawdziwej szkoły) i po 18 latach zapie...lu stwierdził, że wszystko w życiu przebył i czas na upragnioną "emkę". 48%= 2300 złociszy i można dalej sie byczyć. Zona zapiernicza do 63, a on zero do głowy, dzieci wychowują sie po swojemu a on na rybki. Żona robi raban i gdzie najlepiej znajdzie pracę? ze swoim wykształceniem kończy na cieciuwie i gada na trepów, że nic nie robią. PRAKTYCZNIE!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza Pani Soldier sobota, 09 marzec 2019 18:29 napisane przez Pani Soldier

  Według niektórych Panów kobiety chyba powinny rodzić dopiero na emeryturze albo na bezrobociu. Panowie, to Wasze dzieci rodzą Panie i jeśli sądzicie, że urlop macierzyński czy rodzicielski to "urlop" serdecznie zapraszamy do zamiany. Większość Pań chętnie wróci do pracy i odpocznie ;) :)

 • Link do komentarza OOlek sobota, 09 marzec 2019 15:36 napisane przez OOlek

  Olo do Skorpion 85
  Masz rację popieram żal dupe ściska chłopcom.
  Pozdr

 • Link do komentarza Zbyszek sobota, 09 marzec 2019 11:22 napisane przez Zbyszek

  Służyłem w wojsku w okresie kiedy kobiety zaczęły przychodzić do służby kandydackiej i zawodowej. Czytając fora internetowe i w rozmowach z kolegami którzy służą w MON, odnoszę wrażenie ze dla kobiet w ty resorcie stworzono kilka tysięcy dobrze płatnych stanowisk pracy, o charakterze socjalnym. Podam przykład teoretyczny ale bardzo możliwy do realizacji. Pewna Pani przychodzi na studia mundurowe w WAT w roku 2002. Kończy studia 2007 roku ,wychodzi za mąż, rodzi 3 dzieci, czyli na urlopie przebywa prawie 8 lat, wraca do służby w roku 2015 na 2 lata w roku 2017 lub 2018 odchodzi na zasłużoną 40% emeryturę według starej ustawy w wieku 36 lat po faktycznie 3 letniej służbie jako oficer w jednostce.

 • Link do komentarza Do skorpion 85 sobota, 09 marzec 2019 08:45 napisane przez Do skorpion 85

  Albo jesteś pipą w przebraniu, albo cieniasem ze sztabu co nigdy w prawdziwym wojsku nie był skoro nie widzisz problemu. Dupa wołowa w rurkach co jara się obecnością płci słabszej w mundurze. Żal!!!

 • Link do komentarza Macias sobota, 09 marzec 2019 08:09 napisane przez Macias

  Rozdawnictwo kwiatków. A 10 marca dla każdego mężczyzny żołnierza i pracownika cywilnego po flaszce.??

 • Link do komentarza Macias sobota, 09 marzec 2019 07:56 napisane przez Macias

  Nie rozumiem tylko jednego - dlaczego istnieje coś takiego jak jakaś Pani pełnomocnik ds. kobiet. To dyskryminowanie mężczyzn, bo nie słyszałem o pełnomocniku ds. mężczyzn w wojsku. Może jeszcze parytet. Tak po połowie w każdym korpusie. Nie wiem gdzie to zmierza. Powoli wypisuje się z tej organizacji. Czuwaj i spocznie.

 • Link do komentarza wittekowna piątek, 08 marzec 2019 20:14 napisane przez wittekowna

  bryg. bryg. Maria Wittekówna !!!

 • Link do komentarza gvgerwfed piątek, 08 marzec 2019 19:03 napisane przez gvgerwfed

  6732 problemy dowódców, no może troszkę mniej, są niewielkie ale wyjątki. Kobiety osłabiają armię i możecie sobie pisać co chcecie, powoływać jakieś rady ds. kobiet, wyznaczać przedstawicieli ds. kobiet, ale prawda jest taka że z tych 6732 połowa (oby) zachodzi w ciążę i jest tyle samo wakatów a ktoś musi odwalać za nie robotę.
  Wszystkiego najlepszego dla kobiet, ale nie w wojsku.

 • Link do komentarza koktajl piątek, 08 marzec 2019 19:01 napisane przez koktajl

  ...ale nie byłoby Ciebie, zwróciłeś na to uwagę ?

 • Link do komentarza Skywalker piątek, 08 marzec 2019 18:31 napisane przez Skywalker

  Drogie Panie. Na wstepie skladam najlepsze zyczenia. Niestety ten rok zweryfikuje mocno Wasza fizyczna przydatnosc do armii bo z tego co widzialem 70 procent z Was nie zaliczy biegu na 3 km bez pomocy WF isty. Chcialbym zeby ta konkurencja przeprowadzona byla wyjatkowo rzetelnie. Popieram forme przyjmowania do sluzby w Strazy Pozarnej. I nie widze potrzeby generala kobiety dopoki nie bedzie dowodzic fuzym zwiazkiem taktycznym. Pozdrawiam

 • Link do komentarza Skorpion 85 piątek, 08 marzec 2019 17:23 napisane przez Skorpion 85

  Najlepsze życzenia w dniu kobiet, niezależności w podejmowaniu decyzji w życiu prywatnym i zawodowym, walczcie o swoje marzenia, niepoddawacie się, nie dajcie się zniewolic i uzależnić od facetów, my was potrzebujemy tylko egoisci i pedały twierdzą inaczej.
  Powodzenia pozdrawiam żołnierz.
  Panowie wpisy od 1 do 4 są żałosne nie płaczcie to żenujące.

 • Link do komentarza Marynarz piątek, 08 marzec 2019 16:58 napisane przez Marynarz

  26 lat służę w MW.Kobiety w tej formacji: nie pójdę w morze bo mam rodzinę, nie podniosę tego bo za ciężkie,urodzę 2 dzieci - nie będzie mnie 5 lat, mam okres - nie idę w morze...i jeszcze komandory całujące marynarza w rękę-dżizas. Oczywiście nie wszystkie i niektóre sprawdzają się na swoich stanowiskach.Podobno miały łagodzić obyczaje, a jest wręcz odwrotnie bo gdy chłop chłopu zwróci uwagę lub zaklnie siarczyście to nic się nie dzieje, ale gdy zrobi to w obecności kobiety, to ten drugi czuje się poniżony i zaczynają się problemy. Admiralnie uważam, że kobiet w wojsku nie powinno być.

 • Link do komentarza chłop piątek, 08 marzec 2019 08:06 napisane przez chłop

  W dzisiejszych czasach kobieta doskonale sobie poradzi w większości sytuacji. Trzeba tylko zmienić niektóre przepisy np. BHP zabraniające dźwigania kobietom większych ciężarów. Jasno opisać wymagania na stanowiskach w poszczególnych służbach i jeżeli kobieta spełni wymagania np. podniesie kilka razy pakunek 30 kg - to może służyć na danym stanowisku. Jeżeli nie da rady (fizycznie jest za słaba) to nie i koniec. Oczywiście to samo dotyczy mężczyzn - bo z moich obserwacji wynika, że spora cześć nowych mundurowych miała by takie same problemy jak kobiety - cieniasy po prostu.

 • Link do komentarza Józek Kowalczuk piątek, 08 marzec 2019 08:02 napisane przez Józek Kowalczuk

  Natura zrobiła facetom świństwo. Po co nam kobiety? Bez nich byłby na świecie ład, porządek, dyscyplina, spokój, high life, miodzio i jeszcze raz spokój. Przyjemnie pomarzyć, warto pomarzyć, ech ... . Świat bez kobiet.

 • Link do komentarza Rambo Dżon piątek, 08 marzec 2019 07:30 napisane przez Rambo Dżon

  "Kierowanie szlaufem" cóż za słowna fachowość autora tekstu. A co do pań w służbach MON czy PSP to zawsze wiąże się z problemami typu zapewnienie osobnego miejsca do spania czy toalety. Kobiety nie wszędzie się sprawdzają, chociażby w policji w czasie interwencji. Wszystkiego Najlepszego Kobietki!

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019