sobota, 09 marzec 2019 20:33

Piknik NATO w pancernej stolicy Polski strzałem w 10!

Napisane przez por. Magdalena CZEKATOWSKA
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pokaz polskiego i amerykańskiego sprzętu, najlepsza na świecie żołnierska grochówka, koncert Orkiestry Wojskowej ale też malowanie twarzy, pokazy sztuk walki, koncerty oraz gry i zabawy na najmłodszych.

Punktualnie o 11.00 dowódca 34 Brygady Kawalerii Pancernej cz. p. o. Ireneusz Ignasiak krótkim powitaniem rozpoczął jeden z dwudziestu pikników na 20-lecie wstąpienia Polski do NATO, które zaplanowano na dziś w całym kraju.

Pomimo typowo taktycznej pogody na samym początku imprezy, po kilku chwilach przez chmury przebiło się słońce, ale nawet początkowo kiepska aura nie odstraszyła potężnej grupy odwiedzających dzisiejszą uroczystość na Skwerze Czołgisty.
Goście, którzy byli na dzisiejszym pikniku to nie tylko mieszkańcy Żagania, Żar czy okolicznych miejscowości, pan Dariusz i pani Sylwia przyjechali aż z Rogoźna Wielkopolskiego.

„Rewelacyjna sprawa, pierwszy raz jesteśmy w takim miejscu, na takiej imprezie, świetnie zorganizowane i bardzo ciekawie. W naszych stronach niestety nie mamy za dużo do czynienia z wojskiem, a szkoda. Żołnierze super opowiadają o sprzęcie, widać, że kochają to co robią i znają się na tym. Skąd pomysł na przyjazd? Odwiedzamy rodzinę i to oni zaproponowali taki sposób na spędzenie soboty. Musimy przyznać to był strzał w dziesiątkę” – opowiadają Pan Dariusz i Sylwia.

Uczestnicy imprezy mogli podziwiać nowoczesny sprzęt i uzbrojenie Wojska Polskiego ale też Wojsk Amerykańskich. Atrakcją była oczywiście orkiestra wojskowa  i koncerty estradowe zorganizowane przez Klub Wojskowy Czarnej Dywizji.  Każdy, kto odwiedził w tym dniu 34 Brygadę Kawalerii Pancernej Hetmańską Brygadę z Żagania mógł również raczyć się rewelacyjną grochówką żołnierską przygotowaną przez najlepszych kucharzy z Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Świętoszowie.

Piknik jest też świetną okazją do poznania bliżej oferty służby w Wojsku Polskim. Na zainteresowanych czekali przedstawiciele jednostek z Czarnej Dywizji oraz specjaliści z Wojskowej Komendy Uzupełnień, którzy dokładnie wyjaśniali jak wygląda procedura wstąpienia w szeregi armii. Dodatkowe informacje w kwestiach mieszkaniowych można było również uzyskać w namiocie promocyjnym Agencji Mienia Wojskowego. Pracownicy udzielali wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania w zakresie „to jak to jest z tymi mieszkaniami”.

Amerykańscy żołnierze pytani o współpracę z polskimi żołnierzami i ich wyszkolenie odpowiadają zgodnie, że nie wyobrażają sobie ćwiczeń bez Polaków. „To świetnie wyszkoleni profesjonaliści, stacjonujemy w 34Brygadzie  i ćwiczymy razem z polskimi żołnierzami i to się świetnie sprawdza. Ja osobiście mam rewelacyjne doświadczenia z Polakami, kilka lat temu byłem  w Bagram gdzie mieszkałem drzwi w drzwi z polskimi żołnierzami. Jeździliśmy razem, służyliśmy razem, bardzo mi pomogli w kilku trudnych sytuacjach i wiele mnie nauczyli.” – podkreśla major Jeffrey Kyle z Devil Brigade 1. Dywizji Piechoty, stacjonujący aktualnie w Hetmańskiej Brygadzie.

Punktualnie o godzinie 13.00 nastąpiło uroczyste podniesienie flag i odegranie hymnów Rzeczypospolitej Polskiej i NATO. Chwilę przed tym wydarzeniem dowódca 34BKPanc przypomniał krótko historię wstąpienia Polski do NATO.

Szanowni Państwo, 12 marca mija 20 lat od wstąpienia Polski do NATO. 12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Co warte podkreślenia w tym doniosłym momencie uczestniczył były dowódca 34Brygady – gen. Tadeusz Buk. Co to dało naszemu krajowi? Wejście w grono państw NATO zapoczątkowało włączanie się Polski do wspólnoty euroatlantyckiej i budowanie fundamentu przyszłej integracji. Nasi politycy, podpisując traktat dwadzieścia lat temu, umożliwili polskiemu żołnierzowi maszerowanie równym krokiem z najnowocześniejszymi armiami świata. Teraz po dwóch dekadach możemy śmiało powiedzieć, że bez problemu dotrzymujemy im kroku. – podkreślał ppłk Ireneusz Ignasiak.

Pikniki wojskowe pod hasłem „20 lat Polski w NATO” odbywają się w 20 jednostkach na terenie całego kraju. Piknik w Pancernej Stolicy Polski w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej potrwa do godziny 16:00.

 Tekst: por. Magdalena CZEKATOWSKA

Zdjecia: st. szer. Marcin SAWICKI

Czytany 289 razy Ostatnio zmieniany sobota, 09 marzec 2019 20:47

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019