header portal

niedziela, 10 marzec 2019 10:29

Płeć piękna w Straży Granicznej

Napisane przez Anna Michalska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Straży Granicznej jest 5976 kobiet – w tym 3921 pełniących służbę oraz 2055 zatrudnionych na stanowiskach cywilnych. Ze wszystkich służb mundurowych podległych MSWiA to Straż Graniczna jest tą, w której Pań jest procentowo najwięcej. Dziś z przedstawicielkami wszystkich służb mundurowych podległych MSWiA spotkał się minister Jarosław Zieliński.

Służbę w Straży Granicznej pełni 14 835 funkcjonariuszy, z czego 3921 to kobiety. Na 3373 pracowników zatrudnionych w formacji, aż 2055 to Panie.

Kobiety są aktywne we wszystkich obszarach działalności Straży Granicznej - w kontroli ruchu granicznego, pionie operacyjno-śledczym, zajmują się kontrolą legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców. Są także przewodnikami psów służbowych, pirotechnikami, radiometrystami, mechanikami, psychologami i pilotami.

Panie stanowią 20% spośród wszystkich osób zajmujących w Straży Granicznej stanowiska kierownicze. Pełnią funkcję od kierownika grupy i zespołu, przez naczelnika, komendanta placówki po zastępcę dyrektora i zastępcę komendanta oddziału. Pierwszą kobietą w ścisłym kierownictwie Straży Granicznej jest płk SG Wioleta Gorzkowska. Jako Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej ds. logistycznych koordynuje i nadzoruje pion logistyczny oraz finansowy. Jest odpowiedzialna za realizację budżetu Straży Granicznej, teleinformatykę oraz za proces zaopatrywania formacji w sprzęt i usługi niezbędne do realizacji ustawowych zadań.

źródło: KG SG

 

 

Czytany 197 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA