header portal

niedziela, 10 marzec 2019 18:36

Wrocławska XV-ta szkoła,  która wywodzi tradycje z Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego

Napisane przez SALWA
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 marca 2019 r. delegacja Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a spotkała się we Wrocławiu z dyrekcją Liceum Ogólnokształcącego nr XV im. mjr. Piotra Wysockiego. Tematem spotkania była propozycja nawiązania współpracy przy organizacji kolejnej edycji ogólnopolskiej edycji Dnia Kadeta wraz z konferencją "Edukacja patriotyczna młodzieży", a także przekazanie podziękowań za kultywowanie pamięci o Ogólnokształcącym Liceum Wojskowym we Wrocławiu.

Wrocławska XV-ta daje temu wyraz nie tylko w Statucie Szkoły, gdzie zapisano: "Szkoła posiada własny sztandar oraz ceremoniał szkolny. Swoje tradycje wywodzi z Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego", ale przede wszystkim w codziennej pracy na rzecz kształtowania postaw obywatelskich wśród najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej.

Zamieszczona fotografia przedstawia na szkolnym korytarzu w gablocie sztandar Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego im. mjr. Piotra Wysockiego. Liceum mieściło się na ulicy Obornickiej we Wrocławiu, gdzie obecnie znajduje się Wojewódzki Sztab Wojskowy.

Patron Szkoły Pułkownik Piotr Wysocki był przywódcą sprzysiężenia podchorążych, które doprowadziło do wybuchu powstania listopadowego. Słowami „Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi wasze niech będą Termopilami dla wrogów” poderwał On do powstania uczących się podchorążych, przerywając im zajęcia z taktyki. Jego odwaga oraz męstwo wzbudzały powszechny podziw i uznanie wśród współtowarzyszy walki.

Piotr Wysocki często powtarzał słowa „Wszystko dla Ojczyzny - nic dla mnie” i to właśnie one wyryte są na jego grobie.

Tadeusz Łepkowski autor biografii Piotra Wysockiego podaje stopień majora, a "pułkownik" używa w cudzysłowie, ponieważ nie udało się mu odszukać potwierdzenia w dokumentach. Dopiero odnaleziony pamiętnik Piotra Wysockiego wydany w 2006 roku przez wydawnictwo WAT potwierdził, że "w czasie trwania powstańczej kampanii dosłużył się stopnia pułkownika".

źródło: SALW-a >>>

Zdjęcie z Konferencji "Edukacja patriotyczna młodzieży"  

Czytany 112 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA