niedziela, 10 marzec 2019 18:49

Spotkanie premierów i ministrów obrony V4 w Wesołej

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nie ma drugiej takiej siły w globalnej architekturze bezpieczeństwa, jak Sojusz Północnoatlantycki, a wszyscy członkowie NATO mają poczucie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo całej euroatlantyckiej Wspólnoty – powiedział szef rządu Materusz Morawiecki  na terenie 1. Brygady Pancernej w warszawskiej Wesołej,  z udziałem premierów i ministrów obrony państw V4.

Dzisiejsze uroczystości, to część oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Trzy z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej – Polska, Czechy i Węgry – wstąpiły do NATO 12 marca 1999 r., Słowacja przystąpiła do NATO w roku 2004.

Premier podkreślił, że poprzez zwiększone zaangażowanie w rozbudowę i modernizację własnych zdolności obronnych w ciągu minionych 20 lat państwa NATO udowodniły, że są wartościowymi członkami Sojuszu.

Będziemy pracować nad doskonaleniem naszego Północnoatlantyckiego kolektywnego systemu obrony – zadeklarował premier w odniesieniu do zagrożeń, takich jak: wojna na wschodzie Ukrainy, niestabilność południowej flanki NATO, międzynarodowy terroryzm i cyberbezpieczeństwo.

Viktor Orban, premier Węgier przypomniał, że NATO powstało po to, aby zapewniać pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt, najpierw na obszarze atlantyckim, a potem na całym świecie. – Chcemy to zachować i dzisiaj, czyli nie tylko dla siebie, ale chcemy to zabrać również tam, do tych ludzi, którzy teraz żyją w warunkach wojen domowych – dodał premier Orban.

O wstąpieniu do NATO, jako przełomowej decyzji, która wpływa na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa mówił także premier Czech Andrej Babisz. – Przed 20 laty NATO stało się filarem bezpieczeństwa i zdolności obronnych większości państw w Europie Środkowo-Wschodniej. (…) Rozumiemy członkostwo w NATO, że ktoś będzie nas bronił, ale to jest też nasza aktywna odpowiedzialność i współodpowiedzialność za pozostałych. Obowiązek kolektywnej obrony odbieramy bardzo poważnie i nie poddajemy go w wątpliwość – mówił premier Czech.

Spotkanie premierów i ministrów V4 odbyło się w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, której żołnierze już wkrótce rozpoczną służbę w ramach misji NATO w Afganistanie.

Premierzy i ministrowie obrony obejrzeli także prezentację wyszkolenia żołnierzy Wojska Polskiego.

źródło: CO MON i KPRM

zdjęcie: Adam Guz ( KPRM)

Czytany 346 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 10 marzec 2019 19:05

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019

   

   

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych