poniedziałek, 11 marzec 2019 06:15

MON ukrywa termin likwidacji NSR

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ubiegłym tygodniu wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz przyznał w odpowiedzi udzielonej na interpelację poselską (nr 29150) w sprawie nieprawidłowości w wygaszaniu Narodowych Sił Rezerwowych, że będzie ona likwidowana, ale nie podał terminu. Być może nastąpi to po wyborach parlamentarnych. Dla młodych ludzi to dobra informacja. Są jeszcze miejsce w tegorocznym naborze do służby przygotowawczej i skrócenia drogi do zawodowej służby wojskowej. 

Pytanie w tej sprawie skierowała do szefa MON pod koniec stycznia br. posłanka Aldona Młyńczak ( PO). Powołała się na informacje, które pojawiły się w listopadzie 2018 r. o planach resortu obrony narodowej dotyczących przyszłości NSR. Plany te zakładają, że NSR będą stopniowo wygaszane, ponieważ zakres zadań, do realizacji których przewidziano NSR, pokrywa się z zadaniami przydzielonymi Wojskom Obrony Terytorialnej (WOT). Ta ostatnia formacja bardzo szybko się rozwija, choć ostatnio mówi się, że tempo tworzenia nowych brygad WOT nieco osłabnie.

Wiceminister Skurkiewicz przyznał, że w resorcie obrony była prowadzona weryfikacja dotychczasowych zasad funkcjonowania NSR. Uwzględniono rekomendacje Strategicznego Przeglądu Obronnego z 2016 i wdrożono decyzję nr Z-16 szefa MON z 19 września 2017 r., które wskazały na konieczność stopniowej likwidacji NSR, wykorzystując ich obecne zasoby na potrzeby służby zawodowej, terytorialnej służby wojskowej oraz gromadzenia rezerw mobilizacyjnych.

Pod koniec 2018 r. pojawiły się nawet informacje w mediach, że w tym roku nie będzie naboru do służby przygotowawczej, przygotowującej na potrzeby NSR, ale z tego pomysłu zrezygnowano. Przyjęto koncepcję stopniowej likwidacji służby NSR. Widoczne jest to jest w statystkach, które systematycznie publikujemy na portalu. Z informacji przedstawionych przez MON wynikało, że na koniec 2017 r. stan liczebny NSR liczył ponad 9,4 tys. rezerwistów , na koniec grudnia 2018 r. – ponad 4,1 tys., w tym w jednostkach wojskowych na przydziałach kryzysowych znajdowało się 1934 żołnierzy rezerwy, a na wykazach dodatkowych przy WSzW 2172 żołnierzy rezerwy. W ubiegłym roku do NSR przyjęto 2600 osób, zaś plan na ten roku zakłada, że na przydziałach kryzysowych w NSR będzie 3500 osób.

Wiceszef MON nie podał, kiedy nastąpi ostateczna likwidacja NSR,. Zapewnił jedynie, że żołnierze NSR zwalniani ze służby będą efektywnie wykorzystywani do uzupełnienia stanowisk służbowych w jednostkach wojskowych w ramach zawodowej albo terytorialnej służby wojskowej.

Wiceminister nie udzielił także odpowiedzi posłance na następujące pytania:
• Czy Ministerstwo Obrony Narodowej konsultowało decyzję o wygaszeniu Narodowych Sił Rezerwowych ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego? Jeśli tak, to kiedy odbyły się przedmiotowe konsultacje i jakie stanowisko w tej sprawie przedstawił Sztab Generalny Wojska Polskiego?
• Jaką kwotę przeznaczono z budżetu państwa w latach 2011-2018 na działalność Narodowych Sił Rezerwowych?
• Czy MON dysponuje informacjami o liczbie osób, które w latach 2011-2018 przeszły na stałe z Narodowych Sił Rezerwowych do służby zawodowej w pełnym wymiarze w Wojsku Polskim?
• Czy MON wprowadziło lub zamierza wprowadzić mechanizm, który pozwoli przejść członkom Narodowych Sił Rezerwowych do Wojsk Obrony Terytorialnej? Jeśli tak, to na jakich zasadach i jakie kryteria należy spełnić?

MON widocznie dostrzega sens 4-6 miesięcznych szkoleń wojskowych w ramach służby przygotowawczej zamiast „szesnastodniowych” na potrzeby WOT, bo wciąż jest zainteresowanie młodych ludzi służbą na potrzeby NSR. Motorem działań ochotników do NSR jest możliwość podpisania po zakończeniu szkolenia kontraktu kryzysowego i przejście w miarę szybko do służby zawodowej. Takiej możliwości nie mają na razie żołnierze WOT, którzy złożeniu wniosku o podpisanie kontraktu na pełnienie służby zawodowej muszą na razie czekać 3 lata.

Pod koniec roku poznamy limity, jakie co roku ustala rząd przy naborze do służby niezawodowej. Rozporządzenie wydaje Rada Ministrów w uzgodnieniu z MON i Sztabem Generalnym WP. Ry

 Zdjęcie: CSWIiCh

Czytany 5060 razy

4 komentarzy

 • Link do komentarza Podoficer środa, 13 marzec 2019 19:27 napisane przez Podoficer

  Właśnie szkolę nsr . 3 miesiace konkretnej roboty nie to co robią w USTCE głąby. Rozwalony jest system rezerwy niedługo jej wcale nie będzie. Jestem za tym aby NSR pozostał i WOT też jednakże sprzęt powinien być przerzucony z WOT do jednostek liniowych. Jak rozwalą NSR to tak jakby oddali Polskę, bo skąd bedziemy brac żołnierzy. No skąd ?

 • Link do komentarza BRUNON środa, 13 marzec 2019 08:08 napisane przez BRUNON

  Minister Błaszczak nie tylko to ukrywa. Nadal ukryta jest głęboko kwota podwyżek dla pracowników wojska, w tym również termin jej wypłaty. Rozumiem, no bo niepokój wynikający z sondaży przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, z których wynika, że PiS zaczyna tracić poparcie, niepokoi również Ministra ON. No ale w końcu zacząłby traktować poważnie pracowników wojska, bo serdeczne pozdrawianie nas na licznych ostatnio rocznicach nic nie daje, nie daje pieniędzy na więcej chleba. Być może w ramach rekompensaty w dniu 3 maja na festynie organizowanym przez MON, zjem trochę darmowej grochówki.
  Wiem, nie piszę w temacie tego artykułu.

 • Link do komentarza szeregowy poniedziałek, 11 marzec 2019 16:34 napisane przez szeregowy

  Nie ma już tylu chętnych do wojska i tak głupich żeby iść do wojska na stopień szeregowego i potem kisnąć na tym etacie 10 lat xD Więc MON stara się tworzyć WOTy, ktora i tak będą mieć ten sam los co NSR. Bo każdy cywili zobaczy co to znaczy być szeregowym w wojsku ; ]

 • Link do komentarza Zbyszek poniedziałek, 11 marzec 2019 15:51 napisane przez Zbyszek

  MON przy tworzeniu WOT nie popełnił błędu, jak ich wielki poprzednik – minister Klich, który powołał program NSR (Narodowe Siły Rezerwowe), nie zaczepiając NIC na przysłowiowy “haczyk wędki” i program zdycha gdzieś na poboczach koszarowych korytarzy a jak jest – to jest udręką dla jego realizatorów, którym dowalono więcej zadań….bez kasy. O programie NSR wiedziało się, że jest. Informował o tym jedynie napis charakterystycznym pismem w gablotach WKU! Teraz jest odwrotnie, boję się otworzyć lodówki aby z niej nie wyskoczył umalowany WOTowiec! Ciekawy jestem, kto będzie przygotowywał żołnierzy do służby na przydziałach mobilizacyjnych jako uzupełnienie etatów jednostek operacyjnych i z kogo będą formowane jednostki nowo formowane. Z 40 letnich szeregowych? A zasadniczej służby już nie ma?

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019