poniedziałek, 11 marzec 2019 21:47

Finał rocznicowych obchodów - spotkanie prezydentów V4 w Pradze

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- Uzgodniliśmy z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, że do Dowództwa Północny-Wschód zostanie ze strony polskiej afiliowana 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana – oznajmił Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że swoje dywizje przyłączą także pozostałe państwa ramowe korpusu, czyli Niemcy i Dania

Zwierzchnik sił zbrojnych, któremu towarzyszył m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, odwiedził dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w ramach "Tygodnia NATO". Chodzi o "NATO Week", czyli cykl obchodów 20. rocznicy wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rocznica przypada we wtorek, kiedy to  na Zamku na Hradczanach w Pradze polski prezydent wziął udział w uroczystościach z okazji rocznicy rozszerzenia NATO. Gospodarzem spotkania był prezydent Czech Milosz Zeman. Do Pragi prócz Dudy przyjechali jeszcze prezydent Słowacji Andrej Kiska i prezydent Węgier Janos Ader, a także zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller. 

- Jesteśmy dumni z tego, że możemy być dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Pradze Prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił: - Wierzymy w Sojusz, który jest największym sojuszem militarnym na świecie i jest sojuszem, w którym braterstwo znaczy braterstwo, a wsparcie znaczy wsparcie; a artykuł pięć oznacza artykuł pięć, a nie tzw. bratnią pomoc, o której tutaj w Pradze nawet nie trzeba mówić - oświadczył.

 Dzień wcześniej w Szczecinie prezydent przypomniał, że prawie 20 lat temu - 12 marca 1999 r. w amerykańskim stanie Missouri podpisano traktat o przystąpieniu Polski do NATO.  Nie zawaham się powiedzieć, że pokolenia Polaków od końca II wojny światowej czekały na ten moment. To za ten moment, można powiedzieć dzisiaj, wielu oddało także i życie - powiedział Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego oznaczało ostateczne potwierdzenie suwerenności i niepodległości Polski, potwierdzało wyjście z rosyjskiej strefy wpływów i wejście do kręgów geopolitycznych zachodnich. Jak podkreślił, przystąpienie Polski do NATO oznaczało dla nas "związanie się węzłem transatlantyckim".

Zaznaczył, że zanim się to wydarzyło, jesienią 1998 r. odbyło się podpisanie przez Polskę, Danię i Republikę Federalną Niemiec konwencji tworzącej Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód w ramach NATO. Już we wrześniu 1999 r. tutaj, w koszarach bałtyckich w Szczecinie, zostały podniesione na maszt flagi: polska, duńska i niemiecka, bo dowództwo zaczęło swoją służbę. Obecnie korpus tworzony jest przez personel z 16 państw - 3 kraje założycielskie: Dania, Niemcy i Polska; a także: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Węgry, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i USA.

Należy przypomnieć, że od czasu wstąpienia Polski do NATO na terytorium naszego kraju uruchomiono następujące struktury sojusznicze:

•  MNC NE (Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód w Szczecinie) – 1999;
•  JFTC (Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy) – 2004;
•  3NSB (3 Batalion Łączności NATO w Bydgoszczy) – 2010;
•  MP COE (Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO w Bydgoszczy) – 2013;
•  NFIU (Jednostka Integracji Sił NATO w Bydgoszczy) – 2015;
•  CI COE (Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO w Krakowie) – 2017;
•  MND NE (Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód w Elblągu) – 2017.

- Uzgodniliśmy z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, że do Dowództwa Północny-Wschód zostanie ze strony polskiej afiliowana 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana – oznajmił Andrzej Duda i wyraził nadzieję, że sojusznicy, z którymi współtworzymy to dowództwo, przyłączą także i swoje dywizje.

Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił że szczecińskiemu korpusowi podlega dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu, które przeszło certyfikację w grudniu 2018 r., oraz dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ na Łotwie, które zostało powołane w ubiegłym tygodniu przez Danię, Łotwę i Estonię. Duda zwrócił także uwagę, że pod koniec lutego Polska i Litwa podpisały porozumienie, na mocy którego do dowództwa dywizji w Elblągu afiliowane zostaną polska 15 Brygada Zmechanizowana z Giżycka i litewska Brygada Zmechanizowana "Żelazny Wilk".

Podczas pobytu w Szczecinie prezydent i minister zapoznał się ze strukturą wielonarodowej jednostki oraz najważniejszymi przedsięwzięciami realizowanymi przez Wielonarodowy Korpus Północ-Wschodni.

Pełniący od 12 września 2018 r. obowiązki dowódcy Korpusu Północno-Wschodniego generał broni Sławomir Wojciechowski zapewnił, że  szczeciński korpus  jest gotowy do natychmiastowego dowodzenia wojskami stacjonującymi na wschodniej flance oraz dowodzenia operacjami lądowymi NATO w rejonie Morza Bałtyckiego.

Szef MON wspomniał o zmianach jakie zaszły w ciągu dwudziestu lat członkostwa Polski w NATO. Podkreślił, że Polska jest jednym z państw, które kształtują cały Sojusz Północnoatlantycki i pod względem wydatkowanych środków ( 2 proc. proc. PKB) na obronność, stanowimy jedno z państw-liderów NATO.
źródło: prezydent.pl, MON
zdjęcie: Krzysztof Sitkowski (KPRP)

Czytany 1695 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 marzec 2019 18:55

2 komentarzy

  • Link do komentarza Zbyszek środa, 13 marzec 2019 03:57 napisane przez Zbyszek

    A gdzie się podziało tamto wspaniałe zdjęcie z parasolem w roli głównej?

  • Link do komentarza Zbyszek wtorek, 12 marzec 2019 14:41 napisane przez Zbyszek

    Jak ten cały korpus jest organizacyjnie taki sprawny jak przygotował Głowie Państwa oprawę przemówienia to już się boję każdego przeciwnika. Bez odrobiny wyobraźni organizatorów, którzy przed uroczystością na wolnym powietrzu w marcu nie zapewnili Prezydentowi godnej oprawy w postaci zadaszenia zakrawa na skandal!

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019